Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
22 اوت
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 22 اوت
ايران
آخرين تعرّض ايران به يونان
22 آگوست سال 337 پيش از ميلاد، اردشير سوم شاه وقت ايران از دودمان هخامنشي دستور حمله نظامی تازه به يونان را صادر كرد. وي در پايان نخستين سال سلطنت خود چنين تصميمي را گرفته بود.
     طبق سنگنبشته هاي موجود، مقايسه قلمرو ايران در سال 486 پیش از میلاد ـ سال درگذشت داريوش یکم ـ با سال 337 پيش از ميلاد نشان مي دهد كه در اين 149 سال با همه نوسانهاي دربار هخامنشي، در خطوط مرزي اين قلمرو تغيير منفي ديده نمي شود كه نتيجه نظمي است كه داريوش برقرار كرده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
جنگ ايران و عثماني بر سر ايروان
امپراتوري عثماني 22 آگوست سال 1635 شهر ايروان را از دست ايران خارج ساخت كه شاه صفي با اعزام نيروي تازه نفس از اصفهان آن را پس گرفت. در نبرد برسر ایروان پنج هزار تن از عساکر عثماني به اسارت نیروهای نظامی ایران درآمدند. باوجود اين، سال بعد عثماني ها دوباره ايروان را تصرف كردند و مناقشه ادامه يافت. ايروان (پايتخت جمهوري ارمنستان) در پايان جنگ دوم روسيه با ايران و طبق قرارداد تركمن چاي (سال 1828) از ايران جدا و به روسيه داده شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
منع انتشار جزئيات پرونده هاي قضايي در مراحل تحقيق و تکامل روزنامه نگاری
22 آگست 1943 (31 امُردادماه 1322هجری خورشیدی و در جريان اشغال نظامي)، ايران داراي قانون منع انتشار مطالب پرونده هاي قضايي در مرحله تحقيق شد. با اين قانون، روزنامه ها و نشريات، نبايد مانند گذشته تحقيقات پلیس و بازپرسي ها را منتشر سازند و انتشار جزئيات پرونده ها در مراحل تحقيق (پيش از صدور کيفرخواست و طرح در دادگاه) غير قانوني شد و براي نويسندگان و ناشران ناقض اين قانون مجازات زندان و جريمه نقدي و توقيف نشريه تا يك سال در نظر گرفته شد. استدلال دولت وقت هنگام تسليم اين لايحه به مجلس اين بود که در قریب به اتفاق کشورها، افشاي مطالب پرونده هاي کيفري در مراحل تحقيق ممنوع است [رسیدگی های پلیس و دادسرا، نه تحقیقات روزنامه نگار و تاریخنویس درباره آن رویدادها]. در این کشورها تحقیقات پلیس و بازپرس (قاضی تحقیق) مطلقا غیر علنی است. در این کشورها ـ همانند ایران پیش از انقلاب ـ یک خبرنگار پس از اطلاع از وقوع یک جرم، خود ـ شخصا به محل و شهود و بستگان طرفین می رود و همانند یک کارآگاه تحقیق می کند، عکس های مربوط را به دست می آورد و قضیه را به صورت خبر می نویسد. اگر رویداد نتیجه یک مسئله و ضعف عمومی باشد و از این قبیل، تاریخنگار کار روزنامه نگار را تا به آخر دنبال می کند و داستان نویس آن را به صورت «ناول» در می آورد تا بتواند در قالب قصه همه چیز را بگوید. مورّخان هر عصر عمدتا همین اخبار را دنبال می کنند تا از ضعف قوانین و نظامات و مجریان آنها (دولتها، مقامات و مدیریت جوامع) آگاه شوند، آن را به صورت کتاب و نیز مقاله و رساله برای مجله های معروف به «تاریخ جاری» بنویسند و یا تدریس کنند. قضاوت درباره یک برهه مشّخص از زندگانی یک ملت نیز عمدتا برپایه همین خبرها (اصطلاحا؛ حوادث شهری) است و .... مثلا: از اظهارات یک متهم به دزدی که می گوید از بیکاری و به خاطر رفع گرسنگی فرزندان خردسالش دست به سرقت زده بود می توان به وضعیت اقتصادی ـ اجتماعی یک جامعه پی بُرد، کار تحقیق را آغاز تا ریشه مسئله را کشف و اعلام شود. انتشار اخبار مافیابازی، ساخت و پاخت برای خوردن اموال عمومی (دولت) و ... به اعتبار روسیه در جهان آسیب زده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
بازگشت شاه و گسترش نفوذ آمريکا در ايران و آسياي غربي ـ مصدق با سرنگون کردن هواپيماي حامل شاه موافقت نکرده بود
22 آگوست 1953 (31 امرداد 1332) و سه روز پس از براندازي حكومت مصدق، محمدرضاشاه پهلوی به ايران بازگشت. خروج وي از کشور بدون اعلام قبلي و تعيين شوراي سلطنت صورت گرفته بود و به همين لحاظ «فرار» خوانده شده بود. طبق برخي گزارشها، نيروي هوايي متوجه پرواز هواپيماي او به خلباني سرگرد خاتم از فرودگاه محلي و دورافتاده کلاردشت شده بود و جريان را به مصدق (نخست وزير و وزير دفاع) اطلاع داده و خواسته بود که اگر او (مصدق) اجازه دهد هواپيما را بازگرداند و يا سرنگون کند که مصدق با سرنگون کردن هواپيما و مرگ شاه موافقت نکرده بود و بازگرداندن او بدون تيراندازي به هواپيما و احتمالا سقوط آن را امکان پذير ندانسته بود.
    دراين روز (31 امرداد 1332) همچنين اعلام شده بود كه دكتر مصدق و همكارانش در دادگاه هاي نظامي محاكمه خواهند شد. براندازي دکتر محمد مصدق - رئيس دولت منتخب ملت با توطئه مشترک لندن و واشنگتن و کمک عوامل داخلي صورت گرفته بود. به باور قریب به اتفاق تاریخنگاران، با اینکه دولت لندن طراح اصلی نقشه براندازی مصدق بود؛ از لحظه بازگشت شاه به قدرت (آگوست 1953)، نفوذ دولت واشنگتن بتدريج جاي سلطه 150 ساله انگلستان در ايران را گرفت که خواست آمریکا از دوران جنگ جهانی اول بود. نفوذ آمریکا که اینک (دهه یکم قرن 21) جز ایران و تا حدی سوریه در سراسر آسیای غربی مشاهده می شود، در ایران با خروج ویلیام سولیوان سفیر آمریکا و عدم موافقت آیت الله خمینی در تابستان 1979 با انتصاب «والتر کاتلر» به سمت سفیر بعدی آن دولت در تهران عملا پایان یافت.
فضل الله زاهدي در بازگشت شاه، از او استقبال مي كند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
حجم مبادلات بازرگاني ايران و چين در سال 2003
22 آگوست 2004 حجم مبادلات بازرگاني ايران و چين در سال 2003 پنج ميليارد و هفتصد ميليون دلار اعلام شده بود. دكتر فريدون وردي نژاد سفير وقت ايران در چين كه اين مطلب را اعلام کرده بود همچنين گفته بود كه چين به صورت بزرگترين وارد كننده نفت از ايران در آمده است. وي افزوده بود که علاوه برنفت؛ چين از ايران سنگهاي ساختماني، فولاد، خشكبار، قير و كالا هاي ديگر خريداري مي كند.
    به گزارش روزنامه هاي تهران در آن زمان، ايران نگاه خود را به سوي شرق و همسايه شمالي اش (روسيه) باز گردانده و مي كوشد كه چين، روسيه، هند، برزيل و کشورهايي نظير جمهوري آفريقاي جنوبي را در داد و ستدهاي بازرگاني خود جانشين اتحاديه اروپا و اصولا غرب كند. باوجود اين، برخي از مفسران اقتصادي گفته بودند که ميزان صادران چين به ايران بيش از واردات از ايران است که بايد راهي براي ايجاد تعادل يافت شود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو ادبيات
سالروز درگذشت تورج نگهبان كه بيش از 700 ترانه سروده بود
Tooraj Negahban
سي ام امرداد 1387 (20 آگوست 2008) تورج نگهبان ترانه سراي معروف ايران در پي يك بيماري ممتد در يك بيمارستان لس آنجلس (كاليفرنيا) درگذشت. وي هنگام فوت 76 ساله بود. نگهبان، زاده اهواز كه در تهران ادبيات انگليسي و حقوق تحصيل كرده بود در عين حال يك نويسنده و مجله نگار بود و مدتي سردبيري مجله دستاورد را برعهده داشت. او بر روي بيش از 700 آهنگ ايراني ترانه ساخته بود. شهرت نگهبان از برنامه گلهاي رنگارنگ راديو ملي ايران آغاز شده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
اخراج عثماني ها از يمن
افراد مسلح فرقه شيعه زيديه که از جولای 1635 ميلادي كار اخراج عثماني ها از خاك يمن آغاز کرده بودند 22 آگوست اين سال پیروز شدند و حكومت یمن مستقل در دست امام اين فرقه قرارگرفت. بعدا انگليسي ها برعدن و مناطق جنوبي يمن استيلا يافتند تا کنترل باب المندب را به دست داشته باشند. نظام حكومتي زيديه در يمن و عمدتا در مناطق شمالی و شیعه نشین تا دهه 1960 به مدت بيش از سه قرن ادامه داشت. جمال عبدالناصر رئيس جمهور مصر با فرستادن نيروي نظامي به جمهوريخواهان يمن کمک کرده بود تا به حکومت امام زيديه پايان دهند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
«پوتين» هم در تدريس تاريخ در مدارس روسيه روش ناپلئون، بيسمارك، كاوور، و ژاپن پيش از جنگ جهاني دوم را در پيش گرفت
پوتين (آگوست 2007)

ناپلئون بناپارت 22 آگوست سال 1803 (پيش از آن كه به راي سنا، امپراتور فرانسه شود) در ملاقاتي كه با مدرّسان درس تاريخ در مدارس فرانسه ترتيب داده بود از آنان خواست كه تاريخ فرانسه را به گونه اي تدريس كنند كه احساس غرور و وطندوستي در نوجوانان و جوانان فرانسوي تقويت شود و اين آرزو تحقق نخواهد يافت مگر اين كه برجستگي ها، كارهاي مهم و فداكاري هاي فرانسويان در طول تاريخ (گذشت زمان)، در ذهن آنان نقش بندد.
     ناپلئون به مدرّسان درس تاريخ گفته بود كه اين كار، تنها از دست آنان ساخته است و خواسته بود كه ضمن گفتن حقايق بكوشند عوامل و علل هر قسمت منفي تاريخ فرانسه بيابند و اين عوامل را كه عمدتا يك فرد و يا افراد هستند و کوتاهي و قصور و يا اشتباه آنان به عنوان «مرتكب» معرفي كنند؛ نه يك ملت را، و علت ارتكاب تقصير و يا اشتباه را تشريح كنند. ناپلئون در آن ديدار گفته بود مدرّس تاريخ بايد نوجوانان و جوانان را طوري بارآورد که پس از رسيدن به كمال نه تنها مرتكب اشتباه نشود بلكه بتواند اشتباه گذشتگان را هم ترميم و جبران كند و ....
     اين اندرز ناپلئون كه به اجرا درآمد نه تنها باعث کاهش اشتباهات دولتي بلکه آغازي براي افزايش غرور فرانسويان نسبت به فرانسه و فرانسوي شد.
    مطالعه "تاريخ" نشان مي دهد كه «بيسمارك» همين فكر ناپلئون را از دهه 1860 در آلمان به اجرا درآورد و موفق شد كه آلماني ها را يكپارچه كند. مي دانيم كه چيني ها قرن ها پيش از ناپلئون و بيسمارك دست به اين كار زده بودند و مغولان به اقتباس از آنان بود كه علاقه مندي ويژه اي به تاريخ خود داشتند. همچنين نبايد فراموش كرد كه تاريخ نگاري در نشريات ايتاليا در نيمه قرن نوزدهم (به تشويق «كاوور») كمك بزرگي به تامين وحدت اين كشور پس از 13 قرن فروپاشيدگي كرده بود.
     ژاپني ها در قرن بيستم (پيش از ورود به جنگ جهاني دوم) با هدف تقويت احساسات ميهندوستانه و تبديل هر نوجوان ژاپني به يك «سرباز وطن» ساعات هفتگي تدريس تاريخ در مدارس متوسطه را چند برابر و كتب درسي تاريخ را دوباره نويسي كرده و تاليف آنها را زير نظر دولت قرار داده بودند و ....
     به گزارش رسانه ها، از سال تحصيلي (2007 ـ 2008) در روسيه هم تغيير واصلاح روش تدريس تاريخ ملّي و تاريخ ملل آغاز و كتب تازه درس تاريخ پيش از تابستان 2007 زير نظر دولت تاليف و توزيع شده اند. هدف اين روش كه (طبق گزارش رسانه ها) به ابتكار «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور وقت روسيه به اجرا گذارده شده است تقويت پيتريوتيسم (ميهندوستي عميق) در ميان نوجوانان روس بوده است. بررسي اين روش كه مشروح آن در رسانه ها آمده بود نشان مي دهد كه چيزي شبيه هدف ناپلئون را دنبال مي كند. ضابطه مربوط به آن در تابستان 2007 تدوين شده و برپايه آن كتب درسي مورد تجديد نظر قرار گرفته و در آنها، ديگر از استالين و ... انتقاد مغرضانه به چشم نمي خورد تا تاريخ «روسيه شوروي (از دهه سوم تا نهم قرن 20) در نظر نوجوان روس، تاريك و كدر جلوه نكند. در كتب تازه و راهنماي تدريس آنها، كارهاي بزرگ روسها و قهرماني هاي آنان در راه وطن در طول زمان متجلي شده و ضعف هاي سابق به گونه اي منعكس شده است كه تذكر و با هدف اجتناب از تكرار آنها در آينده باشد. پوتين (بمانند ناپلئون) قبلا در اين زمينه با مدرسان تاريخ مذاكره كرده بود و به آنان گفته بود: پس از فروپاشي شوروي، در كتب درسي تاريخ انتقادهايي از تاريخ معاصر ما (عصر شوروي) مشاهده مي شود كه به باور من، تنها منظور خارجيان را (كه خواهان تضعيف ميهندوستي روس ها و ادامه بدبيني آنان نسبت به دولت هستند) تامين مي كند. هدف از تدريس تاريخ در مدارس روسيه از اين پس بايد تقويت همبستگي و غرور ملي و اتحاد باشد نه تفرقه و تلقين ضعف و سرشكستگي. مدوديف رئيس جمهوري بعدي روسيه نيز در سال 2009 تاکيد کرده است که در پي اصلاح کتب درسي تاريخ، مولفان تاريخ به عنوان آموزگار جامعه بايد نظر و نگارش خودرا اصلاح کنند زيرا که بنظر مي رسد فروپاشي شوروي شيوه منفي نگاري را رايج کرده است.
    اصحاب نظر در غرب درباره اقدام پوتين گفته بودند كه وي مي كوشد در روسيه، ناسيوناليسم را جايگزين سوسياليسم كند و يك روسيه ناسيوناليست براي غرب به مراتب ترس آورتر از يك روسيه سوسياليست است. پتر يکم در قرن هجدهم با يك حركت ناسيوناليستي موفق شد روسيه را مدرن و امپراتوري كند.
از راست به چپ: پوتين، کاوور، بيسمارک و ناپلئون که تغيير روش تدريس تاريخ در مدارس را يک وسيله تقويت احساسات ناسيوناليستي ملت خود قراردادند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اخراج 12 هزار راهنماي ترافيك هوايي در امريكا    15 روز پس از اخراج 12 هزار راهنماي ترافيك هوايي ايالات متحده آمريكا، جايگزيني آنان تكميل و رفت و آمد هواپيماهاي غير نظامي در آسمان آمريكا به حالت عادي درآمد. در آمريكا، از آنجا كه فرودگاهها متعلق به دولت فدرال هستند كاركنان آنان كارمندان دولت واشنگتن بشمار مي آيند (نه، ايالت هاي 50گانه). راهنمايان ترافيك هوايي آمريكا برغم اخطار دولت كه كارشان حياتي و نبودنشان در محل كار براي جان مسافران توليد خطر مي کند از يکم آگوست 1981دست به اعتصاب زده بودند تا ميزان ساعات كار هفتگي آنان كاهش يابد. رونالد ريگان رئيس جمهوري وقت قبلا از آنان خواسته بود كه اعتصاب نكنند، كه اعتناء نكرده بودند. دولت آمريكا پس از آغاز اعتصاب، برضد آنان به دادگاه دادخواست تسليم كرد و قاضي دادگاه حكم به بازگشت به كار داد كه توجه نكردند و چون وضعيت پرواز با وجود گماردن راهنمايان نظامي مختل شده بود، ششم آگوست 1981 ريگان دستور اخراج همه اعتصاب كنندكان را صادر كرد و استخدام افراد جديد با «آموزش فشرده ضمن كار » براي جايگزيني آنان آغاز شد. ضمنا استخدام مجدد اعتصاب كنندگان در آن شغل براي هميشه ممنوع گرديد. عكس بالا، دسته اي از راهنمايان ترافيك هوايي آمريكا را در جريان آن اعتصاب نشان مي دهد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مسئله چاد
تشديد معارضات دولت حسن حبره كه خود با كودتا در كشور صحرايي چاد روي كار آمده بود با مخالفانش كه از سوي همسايه چاد ـ دولت ليبي ـ پشتيباني مي شدند و چند واحه را تصرف كرده بودند در تابستان سال 1983 به صورت يك مسئله جهاني در آمده بود. حسن حبره مداخله ليبي و حمايت شوروي از ليبي را بزرگتر از آن چه كه بود جلوه گر مي ساخت؛ به گونه اي كه دولت آمريكا تصميم به دادن يك كمك 25 ميليون دلاري نظامي، اعزام جت «اف ـ 14» و دولت فرانسه اعزام يگان نظامي گرفت و بردامنه زد و خوردها افزوده شد. 16 آگوست اين سال فرانسه يك واحد لژيون خارجي خودرا در چاد ـ مستعمره سابقش مستقر ساخت و 21 و 22 آگوست 1983 به فرستادن ده هواپيماي نظامي اقدام كرد. پس از سرنگون شدن يكي از اين هواپيماها با آتش مخالفان مسلح حسن خبره، دولت فرانسه اواخر ژانويه 1984 واحدهاي تازه اي به چاد فرستاد و ....
    در آن زمان به دليل وجود دو ابر قدرت رقيب در جهان كه از عهده هم برمي آمدند وجدان جهانيان در قبال اين مسائل بمانند دهه 1990 و بعد از آن حساس و به حالت التهاب در نمي آمد.
نيروهاي مخالف دولت چاد كه از سوي دولت ليبي حمايت مي شدند


    
بازگشت لژيونرهاي خارجي فرانسه به چاد

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سند محرمانه انگلستان درباره شخصيت چه گوارا    در ميان اسناد محرمانه دولت انگلستان كه هفته منتهي به 22 آگوست 2004 از طبقه بندي خارج و در اختيار آرشيو ملي قرار داده شده بود و دسترسي به آنها آزاد است، سندي درباره شخصيت «چه گوارا» انقلابي معروف آمريكاي لاتين ديده مي شود كه حاوي نظر ماموران اطلاعاتي انگلستان درباره اوست.
    در اين سند از چه گوارا به عنوان فردي دلچسب و بافرهنگ يادشده كه به هدفي كه در پيش گرفته ايمان مطلق دارد. در اين سند آمده است: چه گوارا از شغل پزشكي و زندگاني مرفّه در ميان فاميل (طبقه متوسط آرژانتين) گذشت تا با تمام وجود در خدمت انقلاب جهاني سوسياليستي قرار گيرد. او مردي توانا و داناست كه نمي شود وي را از راهي كه مي رود بازگردانيد (خريداري كرد). او جز نيكبختي همه مردم به چيزي ديگر نمي انديشد.
    چه گوارا يك ايرلندي ـ اسپانيايي بود كه در آرژانتين به دنيا آمده بود، مرد شماره 2 در انقلاب كوبا بشمار مي رفت و در 1967 در بوليوي كشته شد. وي پس از پيروزي انقلاب كوبا، به منظور كمك به انقلابيون لاتين و آفريقايي به چند كشور قاره آفريقا و آمريكاي لاتين سفر كرده بود و در جريان همين تلاش در بوليوي دستگير و بدون محاكمه، و طبق برخي گزارشها به اشاره «سيا CIA» مقتول شد. سالها بعد استخوانهاي وي به كوبا حمل و طي مراسمي در اين سرزمين مدفون شده اند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
كشف نقاب زرين پادشاهان تراكيه تاييدي برگزارش نظاميان 25 قرن پيش ايران
ماسک کشف شده در بلغارستان

يك باستان شناس بلغاري يك نقاب (ماسك) زرّين در 200 كيلومتري شرق صوفيه كشف كرده است كه متعلق به يكي از پادشاهان تراكيه (تراسيا ـ تريشيا) بوده كه 25 قرن پيش بر مناطق قسمت شمالي درياي اژه حكومت داشتند و در اين منطقه استخراج طلا و زرگري رواج داشت. ژنرالهاي ايراني ارتش داريوش بزرگ كه در جنوب اروپا تا دانوب پيش رفته و پيش از همه، تراكيه را تصرف كرده بودند گزارش داده بودند كه بزرگان (سلاطين) آن منطقه با ماسكي زرين صورت خودرا از مردم معمولي مي پوشانند تا بالاتر از آنان جلوه كنند و با همين ماسكها هم دفن مي شوند.
     كشف اين ماسك زرين كه «كيتوف» باستان شناس بلغاري 20 آگوست 2004 آن را در يك مصاحبه عمومي به معرض تماشا و عكسبرداري مطبوعات قرارداده بود گزارش افسران داريوش را تاييد كرده است.
    كيتوف گفته است كه قدمت نقاب زرين 25 قرن است كه صورت فرد در پشت آن كاملا پنهان مي شده و محل بيني، چشمها و لبها با ظرافت جا سازي شده است. وي گفته است كه پادشاه تراكيه را با همين ماسك دفن كرده بودند كه اينك به دست آمده است و اين ماسک نيم كيلو گرم وزن دارد.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
عبور با شنا از شش دريا
Bula

بيست و دوم آگوست 2004 «ولا چودري» يك بانوي هندی (و در آن زمان 34 ساله) تنگه «پالك» كه سريلانكا را از هند جدا كرده است با شنا در 14 ساعت طي كرد. وي قبلا از شش تنگه ديگر از جمله «جبل طارق» و درياي مانش (کانال میان فرانسه و انگلستان) با شنا عبور كرده بود. بولا داراي شوهر و يك فرزند بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مرد پرموي جهان    «يو ژن هوا» يك نوازنده چيني به عنوان سومين مرد پُرموي جهان (سال 2004) اعلام شده بود. 96 در صد از سطح بدن «يو» را موي سياه نسبتا بلند پوشانده است. در جهان، تنها دو برادر مكزيكي همانند او پرمو هستند. «يو» كه مجبور شده است با عمل جراحي از موهاي داخل گوش هايش خلاص شود در يك منطقه سردسير شمال شرقي چين به دنيا آمده و در سال 2004 بيست و شش ساله بود. پزشگان گفته بودند كه اگر او موهاي گوشش را از دست نمي داد ممكن بود دچار عفونت گوش شود كه به مغز آسيب مي رساند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ادامه مسئله سياه و سپيد در جامعه آمريكا


برخي از رسانه هاي آمريكا ضمن انتشار اين عكس گزارش كرده بودند كه دوشنبه شب بيستم آگوست 2007 در محله "پرينسس آن پلازا" در شهر «ويرجينيا بيچ» اين كشور يك و يا چند نفر روي ديوارخانه و بدنه اتومبيل بانو «جودي برت» كه دختر23 ساله او بانو «جيليان سودل» از يك مرد سياهپوست داراي دو فرزند دورگه شده است پيام نامؤدبانه و ضدنژادي نوشته و سپس اتومبيل را آتش زده و فرار كرده بودند.
    اين حادثه و حوادث نظير آن که کم و بيش ادامه دارند نشان مي دهد كه مسئله سياه و سپيد در جامعه آمريكا هنوز كاملا حل نشده است، و اين، در حالي است که رئيس جمهور آمريکا يک سياهپوست دو رگه متولد هاوايي است ( پدر؛ يک سياهپوست کنيايي و مادر؛ يک سپيدپوست آمريکايي).
     بانو "جيليان" كه با دو فرزند دورگه خود در خانه مادرش زندگي مي كند سپيدپوست است. عكس بالا، بانو جيليان و اتومبيل سوخته مادرش را در محوطه بيرون خانه (درايو وي) نشان مي دهد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
صدور سگ هاي ولگرد هند به كشور كره!    شبكه تلويزيوني «ا. بي. سي.» آمريكا ضمن پخش اين تصوير در آگوست 2007، به نقل از يك روزنامه چاپ هند گفته بود كه ماموران جمع آوري سگ هاي ولگرد از خيابانهاي دهلي نو به جاي نابود كردن آنها، اين سگ ها را به كشور كره جنوبي مي فرستند. به گزارش اين شبكه، هنوز مصرف گوشت سگ در كشور كره امري عادي است. عكس، يك سگ ولگرد را كه در يك محله شهر دهلي نو به دام مامور مربوط افتاده و كشان كشان به محل صدور منتقل مي شود نشان مي دهد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 22 اوت
 • 1910:   ژاپن "كره" را ضميمه خاك خود كرد. شبه جزيره "كره" از 1905 تحت الحمايه ژاپن بود.
 • 1946:   فاتحان جنگ جهاني دوم ارتش آلمان به نام ورماخت Wehrmacht را منحل كردند تا حقوق افراد و بازنشستگان آن را نپردازند.
 • 1959:   تغيير نام پيمان بغداد به همه ادارات کشورهاي عضو ابلاغ شد . در پي خروج عراق از عضويت پيمان نظامي بغداد، اين پيمان به سنتو Cento يا سازمان پيمان مركزي كه هدف از آن محاصره شوروي و كمونيسم بود تغيير نام داده بود و با نام تازه هدف کهنه خود را دنبال كرد.
 • 2004:   «هو جيانتائو» رئيس رژيم پکن 22 آگوست 2004 در مراسم يكصدمين زادروز دنگ شيائو پينگ گفته بود كه چين تصميم قاطع دارد كه هرگونه حركت استقلال طلبي تايوان را در هم بكوبد. وي افزوده بود: من از جانب همه زنان و مردان چيني مي گويم؛ همه بدانند كه كوچكترين حركت تايوان به سوي استقلال و جدايي به شديدترين وجه سركوب خواهد شد و همه مي دانند كه توان اين كار را هم داريم.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» به شماره ثبت 25178/92 حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 77 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره اول نسخه چاپی روزنامک نيز در آوريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد.

  www.rooznamak.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  nhistorian (a) cox.net
  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com