Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
17 سپتامبر
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 17 سپتامبر
ايران
پارسي، دومين زبان كلاسيك و باستاني
زبانشناسان و اديبان اروپايي در پايان نشست سه روزه خود در شهر برلين كه در نيمه سپتامبر 1872 برگزار شده بود، زبان پارسي را در رديف زبانهاي يوناني، لاتين و سانسكريت، يكي از چهار زبان كلاسيك اعلام كردند. در اين اجلاس، زبانهاي هند ـ اروپايي مورد بررسي قرار گرفته بود. اين نشست، زبان پارسي را از لحاظ كلاسيك بودن، زبان شماره 2 (پس از زبان يوناني) قرار داد. زبان پارسي از اين لحاظ يك قرن از لاتين و 12 قرن از زبان انگليسي جلوتر است. در همين اجلاس، زبان اوستايي شاخه بدون متكلم زبان پارسي اعلام شد و گفته شد كه ريشه اوستايي از خراسان شرقي (بخش شمالي افغانستان امروز، تاجيكستان و فرارود) بوده و بنابراين، به احتمال زياد زرتشت در اين منطقه به دنيا آمده و از آنجا به آذربايجان رفته است. در تعريف، زباني را كلاسيك گويند كه اولا باستاني باشد، ثانيا ادبيات غني داشته باشد و ثالثا در آخرين هزاره عمر خود، تغييراتي اندك كرده باشد. بنابراين، قضاوت بر پايه ادبيات زبان و درصد تغييران آن در هزار سال پيش از زمان به قضاوت نشستن است. هيچ زباني در طول زمان مصون از تغيير نبوده است ولي هرچه كه اين تغييرات كمتر باشد، آن زبان كلاسيك تر است و استحكام بيشتري دارد. زبان ايرانيان و پارسي زبان اينك همان است كه فردوسي و حافظ به آن شعر گفته اند؛ همان واژه ها، عبارات و دستور زبان. در اجلاس برلين، زبانشناسان و اديبان پذيرفتند كه ادبيات فارسي در قرون وسطي در صدر ادبيات ساير ملل قرار داشته و ايران در آن قرون بيش از هر ملت ديگر شاعر، نويسنده و انديشمند (حكيم = فيلسوف) به وجود آورده كه سخنان و افكارشان تا ابديت شنيدني و پندآموز است.
    در نشست هاي سالهاي 1922 و 1936 مقام زبان فارسي (مقام دوم) در ميان زبانهاي باستاني و كلاسيك هند و اروپايي بار ديگر تاييد شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
رضا شاه زنداني انگليسي ها شد ـ ايران در جريان تعرّض متفقين داراي 400 هواپيماي نظامي و 8 پايگاه هوايي بود
احمد نخجوان و پاداش خيانت

هفدهم سپتامبر 1941 (26 شهريور 1320) محمدرضا پهلوي در جلسه فوق العاده مجلس به رعايت كامل قانون اساسي سوگند خورد و شاه شد و قول داد كه اگر درگذشته اشتباهي صورت گرفته جبران كند.
     24 ساعت پس از خروج رضاشاه از تهران، در گوشه و كنار شنيده مي شد كه وي آزاد نيست. گرچه آزادانه حركت مي كند، ولي عملا زنداني دولت انگلستان است و هركجا كه اين دولت بخواهد اورا خواهد بُرد و تحت مراقبت قرار خواهد داد و به احتمال زياد از ايران تبعيد و به يك مستعمره دورافتاده انگلستان فرستاده خواهد شد.
     در همين روز سرلشكر احمد نخجوان كه پس از مرخص كردن سربازان پادگانها و بي دفاع كردن كشور، از دست رضا شاه كتك خورده بود، خلع درجه و زنداني شده بود آزاد شد و ضمن تجليل از او! پنج روز بعد دوباره وزير جنگ شد!. سرتيپ علي رياضي هم كه به همان دليل زنداني شده بود آزاد گرديد. رضاشاه [بدون اطلاع از واقعيت هاي پشت پرده و جريانات روز] گفته بود که اين دو و خائنان ديگر بايد در محکمه نظامي زمان جنگ [محکمه حرب] محاکمه و اعدام شوند و خودش بر جريان اين محاکمه نظارت خواهد کرد.
     در همين روز نيروهاي شوروي و انگلستان به عنوان فاتح ايران وارد تهران شدند و اين شهر را به اشغال خود درآوردند و فرار اتباع آلمان و ايتاليا از ايران تسريع شد. محبوسين زندان قصر كه از اشغال تهران آگاه شده بودند قصد فرار داشتند كه به سوي آنان تيراندازي شد. باوجود اين، بعداز ظهر اين روز دستور آزادي زندانيان ـ سياسي و عادي ـ صادر گرديد. اشغال نظامي تهران بر دامنه احتكار و به سبب آن گراني اجناس مورد نياز از جمله نان افزوده شد و گزارشهاي متعدد در زمينه ناامن شدن راهها و راهزني انتشار يافت و برنگراني مردم افزود. اين گراني و ناامني سبب شده بود که مردم عادى تا مدتها از رفتن رضاشاه ناخرسند باشند.
    نيروي هوايي که در زمان تعرض خارجي داراي 400 هواپيما و 8 پايگاه ازجمله دو پايگاه در تهران (دوشان تپه و قلعه مرغي) بود به دليل ايستادگي در برابر متجاوزين عملا منحل شد؛ متجاوزين شش پايگاه آن را تعطيل و دو پايگاه تهران را خود در دست گرفتند (قلعه مرغي در دست روسيه و دوشان تپه در دست انگلستان)، کارخانه هواپيماسازي شهبار و دانشکده نيروي هوايي بسته شدند و بسياري از هواپيماها که ساخت 4 کشور بودند منهدم و يا مصادره شدند و دولت انگلستان 15 هواپيماي تازه اي را که رضاشاه در ماه مي 1941 (4 ماه پيش از تعرض) از آمريکا وارد کرده بود به هندوستان منتقل ساخت. نيروي هوايي ايران در سال 1304 تاسيس شد. در سال 1303 جمعي دانشجوي نظامي و افسر زميني ازجمله همين احمد نخجوان به روسيه و فرانسه فرستاده شده بودند تا آموزش خلباني و رزم هوايي فراگيرند و نخجوان و تني چند از اين خلبانان تازه کار پنجم اسفند 1304 هجري با هواپيماهاي خريداري شده از فرانسه از اين کشور به ايران بازگشته بودند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قرار بازداشت دكتر مصدق 29 روز پس اززنداني بودن صادر شد!
با اين كه دكتر مصدق از بيست و نهم مرداد 1332 زنداني شده بود، در اين روز - 26 شهريور - قرار بازداشت وي از سوي يك بازپرس نظامي به اتهام ضديت با شاه و قصد برانداختن سلطنت صادر شد و همان روز مورد تائيد دادستان ارتش قرار گرفت.
     قرار بازداشت پس ازنخستين جلسه بازپرسي از دكتر مصدق كه 29 روز پس از زنداني شدنش انجام شد صادر گرديد.
     وي به بازپرس كه طبق فرم چاپي بازجويي شغلش را پرسيده بود، خود را نخست وزير منتخب، و قانوني ايران معرفي كرده بود و دستگير كنندگانش را كودتاگران و عمال اجانب خوانده بود. تا اين زمان بسياري از همكاران دكتر مصدق دستگير و زنداني شده بودند. اسنادي كه بعدا انتشار يافت نشان داده است كه انگلستان اصرار بر مجازات دكتر مصدق داشت كه دست آن دولت را پس از 13 دهه از ايران كوتاه كرده بود.
    
دكتر مصدق هنگام انتقال از بازداشتگاه به دستگاه قضايي ارتش در 1332

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
دستگيري هاي خودسرانه مردم پس از تثبيت دولت کودتا ـ هرکس که سبيل پُرپُشت داشت کمونيست تلقي مي شد!
17سپتامبر 1953 (26 شهريور 1332) دولت كودتا (به نخست وزيري ژنرال فضل الله زاهدي) پس از اينکه احساس كرد تثبيت شده است به فرمانداري هاي نظامي كشور چراغ سبز داد تا هركس را كه بخواهند بازداشت كنند و همان روز حسن صدر، سرلشكر مهنّا و سرتيپ مدبّر و ... به اتهام وفاداري به دكتر مصدق و هزاران تن ديگر از جمله دهها دختر 12 تا 14 ساله (!) و هفت ارمني ايراني به اتهام ضديت با سلطنت زنداني شدند.
    بسياري از اين دستگيري ها خودسرانه، دلبخواهي و بر پايه كينه و عداوت خصوصي و به منظور تسويه حساب هاي شخصي صورت مي گرفت.
     ماموران در معابر و اماكن عمومي و حتي در داخل اتوبوس هاي شهري هر جواني را كه سبيل پرپشت (اصطلاحا، استاليني!) داشت به اتهام كمونيست بودن مي گرفتند و بعدا از او مي خواستند ثابت كند كه كمونيست نيست!.
    روزنامه هاي باقيمانده زير سانسور شديد قرار گرفته بودند. دستگيري هاي انبوه و بي حساب، تهران و شهرهايي چون اصفهان را كه شهرت هواداري از مصدق داشت در وحشت فرو برده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو انديشه
سالروز درگذشت كندورسه و نگاهي به انديشه هاي او
کندورسه


     ماركيز دو كندورسه Marquis de Condorcet فيلسوف و رياضيدان عصر روشنگري فرانسه 17 سپتامبر سال 1794 فوت شد. وي تنها انديشمند دوران روشنگري بود كه در جريان انقلاب فرانسه زنده بود. او از معاشران ولتر، تورگو و ديدرو بود كه بيش از 50 كتاب و رساله از خود برجاي گذارده است. کندورسه نخستين انديشمندي بود كه موضوع سوسيو - اكونوميك را مطرح ساخت. به دليل اطلاعات رياضي اش از "فلاسفه رشناليسم" بشمار مي رود يعني نقطه مقابل فلاسفه انگليسي كه تجربه را پايه كار به حساب مي آورند. وي به دليل تبحر در رياضيات، از قواعد حساب فاضله "در مبحث احتمالات" در پيش بيني پديده هاي اجتماعي و اقتصادي استفاده کرده است.
    کندورسه با روسو اختلاف نظر داشت زيرا به دليل (Reason)، نه اراده (Will) معتقد بود و مي گفت كه اكثريت اگر دليل نداشته باشد شكست مي خورد.
    كندورسه عقيده داشت كه انسان رو به كمال است و اگر در جوامعي، انسان به سوي كمال پيشرفت نداشته باشد عيب از جامعه است كه رشد اجتماعي را مانع مي شود، نه از فرد.
    كندورسه در انقلاب فرانسه نقش كليدي داشت و از هوادران ژيرندن ها (گروه ميانه رو و معتدل) بود . وي به انقلاب فرانسه به اين جهت اميد بسته بود كه باعث تجديد ساختار جامعه مي شد، ولي با پاره اي از كارهاي توام با خشونت انقلابيون از جمله اعدام مخالف بود. او حتي راي به اعدام لوئي 16 نداد. مخالفت کندورسه با خشونت هاي انقلابيون سبب شد كه مورد سوء ظن واقع شود و اجبارا فرار كند. کندورسه در مخفي گاه چند كتاب و رساله نوشت از جمله رساله اي تحت عنوان پيشرفت رواني انسان.
     وي سرانجام در سال1794 دستگير شد و در بازداشتگاه درگذشت. پاره اي نوشته اند كه خودكشي كرد و به گمان عده اي هم، افراطيون انقلاب او را در زندان كشتند. به هرحال، مرگ او يكي از عوامل پايان يافتن انقلاب فرانسه بشمار آورده شده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
پاپر و اندرزهايش
Karl R. Popper


    «كارل پاپر Karl Raimund Popper » فيلسوف و نويسنده اتريشي تبار انگلستان كه بر ضد فرضيه هاي ريليتيويسمRelativism، كانونشناليسمConventionalisn و سکپتيسيزم Scepticism بود 17 سپتامبر 1994 در 92 سالگي درگذشت. وي که 28 جولاي 1902 به دنيا آمده بود در زمينه هاي علمي، اجتماعي و سياسي نظر فلسفي داده است. پاپر كه از فلاسفه بزرگ قرن 20 بشمار مي آيد از مدافعان «جامعه باز و بر ضد هرگونه حكومت مطلقه بود. او همچنين خواهان استفاده از نظر روشنفكران براي قانون نويسي و اداره امور جوامع بشري بود.
     پاپر در رساله اي نوشته است: به همان گونه كه مي شود با قوانين رياضي و علوم ديگر؛ مثلا زمان ماه و يا خورشيد گرفتگي را به دست آورد، با بررسي رويدادها در طول تاريخ هم مي شود قانون و قاعده هاي تاريخ را به دست آورد و با كمك آنها از جنگ و شورش و ... جلوگيري كرد. وي با بيان اين عقيده، وي اين فرضيه را كه «پيش بيني رويدادهاي آينده» كار مورخ نيست رد كرده است. وي در همين رساله نوشته است تا فردي گذشته را به خوبي نداند (تاريخ نخوانده باشد) نمي تواند يك مدير و زمامدار موفق باشد (ايرادي را كه تفسيرنگاران به جورج بوش وارد مي سازند). پاپر نوشته است: پيش از تهيه يك طرح تازه و تدوين يك قانون و ضابطه بايد سوابق كار و تجربه گذشتگان در آن باره دقيقا مطالعه شود تا اشتباهات تكرار نشود و جبران يك اشتباه از اين دست (وضع قانون و تهيه طرح) اگر محال نباشد، بسيار دشوار است، همانند كسي كه بخواهد اواخر عمر اشتباهات ايام جواني اش را جبران كند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
كم حوصله شدن خوانندگان روزنامه ها و ابتكار «ميامي هرالد»
روزنامه پرتيراژ آمريكايي «ميامي هرالد» 17 سپتامبر 2003 به مناسبت يكصدمين سالروز انتشار خود فرمت صفحه اولش را تغيير داد. اين روزنامه اعلام کرده بود: چون افراد زير 50 سالگي، ديگر مانند گذشته حوصله ورق زدن روزنامه ها را ندارند از اين پس خلاصه همه مطالبش را در جاي ويژه اي در صفحه اول قرار مي دهد تا اين دسته از خوانندگان بدانند كه مطلب مورد نظرشان در كدام صفحه چاپ شده و مستقيما سراغ آن صفحه بروند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
نخستين سانحه هواپيما در تاريخ بشر
SelFridge
17 سپتامبر سال 1908 جهان با نخستين سانحه هواپيما رو به رو شد. در اين روز كه از عمر هوانوردي (باهواپيما، نه بالن) چندي بيش نمي گذشت يك هواپيما در آسمان آمريكا سرنگون شد و يک افسر آمريکايي به نام ستوان توماس سلفريج SelFridge جان سپرد. خلباني اين هواپيما را "اورويل رايت" برعهده داشت که مجروح شده بود. سانحه در آسمان "فورت ماير" در منطقه آرلينگتون (حاشيه شهر واشنگتن) روي داد.
    سه سال بعد در همين روز (سال 1911 ) نخستين پرواز ميان شرق و غرب ايالات متحده به انجام رسيد و هواپيمايي كه از نيويورك به پرواز در آمده بود 82 ساعت و 4 دقيقه بعد در پاسادناي كاليفرنيا بر زمين نشست. در حال حاضر هواپيماهاي بازرگاني اين مسافت را در پنج ساعت طي مي كنند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قتل ميانجي سازمان ملل در فلسطين که اوضاع را درست پيش بيني کرده بود
Folke Bernadotte
كُنت فولک برنادوت Folke Bernadotte شاهزاده سوئدي و ميانجي سازمان ملل در حل مسئله اعراب و اسرائيل 17 سپتامبر سال 1948 هنگامي كه با خودرو از يك منطقه اسرائيلي در فلسطين مي گذشت هدف تيراندازي يك اسرائيلي افراطي قرارگرفت و كشته شد. در اين تيراندازي يك سرهنگ فرانسوي ناظر بر آتش بس نيز جان سپرد.
    برنادوت در آخرين گزارش خود به دبير كل سازمان ملل يادآور شده بود كه اعرابي كه از خانه هاي خود اخراج و آواره شده اند بايد بازگردند و در ترتيبات بعدي، اورشليم (بيت المقدس) بايد وضعيت ويژه داشته باشد. وي خط مرزي تازه اي ميان اعراب و اسرائيل ارائه داده بود.
    برتادوت که نخستين ميانجي سازمان ملل در طول تاريخ اين سازمان بود قبلا موفق شده بود که موافقت اعراب و اسرائيلي ها را به چهار هفته آتش بس به دست آورد و اتحاديه تازه تاسيس عرب را آرام سازد حال آنکه هيچيک از طرفين در اصل با طرحهاي او موافقت نداشتند.
    برنادوت درهمان زمان پيش بيني کرده بود که اگر راه حل فوري براي مسئله فلسطين يافت نشود اين مسئله دهها سال ادامه خواهد يافت، باعث خونريزي فراوان خواهد شد و قدرتهاي رقيب از آن به سود خود بهره برداري و سوء استفاده خواهند کرد و صلح جهاني در مخاطره خواهد بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اعدام عدنان مندرس: وقتي كه ارتش پاسدار قانون اساسي باشد
عدنان مِندرس در روز محاکمه
«عدنان مندرس Adanan Menderes» كه ده سال نخست وزير تركيه بود و دولت او در كودتاي نظامي 27 ماه مي 1960 سرنگون شده بود بامداد 17 سپتامبر 1961 به جرم نقض قانون اساسي، فساد اداري، سوء مديريت و بي اعتنايي به منافع تركيه اعدام شد. وي هنگان اعدام شدن 61 ساله بود. کودتا توسط 37 تن از افسران جوان ترکيه انجام شده بود و دومين کودتاي افسران جوان در اين کشور در قرن 20 بشمار آورده شده است. تركيه شايد تنها كشور جهان باشد كه ارتش به عنوان ضامن رعايت اصول قانون اساسي تعيين شده است يعني در شرايطي حق كودتا كردن دارد. در زمان حكومت برژنف بر شوروي، به او پيشنهاد شده بود كه با اصلاح قانون اساسي اين جماهيريه، ارتش را پاسدار اين قانون و جلوگيري از هرگونه انحراف قرار دهد كه گوش نكرد و اتحاد شوروي به تصميم تنها 3 نفر فروپاشيد!.
    مندرس که اجدادش از کريمه به آناتولي مهاجرت کرده بودند و وي در کالج آمريکايي ازمير تحصيل کرده بود از سال 1950 تا 1960 نخست وزير ترکيه بود. وي در اين مدت حزب دمکرات ترکيه را با ماهيت ليبراليستي تاسيس کرد، اجازه داد که دوباره اذان به زبان عربي گفته شود و فعاليت آن شمار از مساجد که پس از جمهوري شدن ترکيه عملا بسته شده بودند از سرگرفته شود. وي تلاش کرد تا ترکيه ـ قبلا بي طرف ـ وارد بلوک غرب و عضو ناتو شود. باوجود اين، مندرس با ايجاد يک کميسيون تحقيق که اختيار بازجويي و مجازات داشت و نيز سانسور رسانه ها، گروهي از مردم و بويژه روشنفکران را ناراضي کرده بود و حقوقدانان مي گفتند که قوه اجرايي حق محاکمه و مجازات ندارد که از اختيارات قوه قضايي است و عمل مندرس [با ايجاد کميسيون تحقيقات] مداخله دادن قوه مجريه در امور قوه قضائيه و نقض اصل تکفيک قوا است و در چند مورد ديگر هم نسبت به اصول قانون اساسي بي اعتنايي کرده و ....
    دو ماه پس از اعدام مندرس، عصمت اينونو همکار سابق آتاتورک رياست دولت ترکيه را عهده دار شد. مطبوعات ترکيه تا مدتها درباره سوء مديريت و فساد اداري ـ اقتصادي دولت مندرس مطلب مي نوشتند.
عدنان مندرس پاي چوبه دار و پس از اعدام

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سپتامبر سياه ـ روزي که قلع و قمع مبارزان فلسطيني در اردن آغاز شد
در چنين روزي در سال 1970 ملك حسين پادشاه اردن قلع و قمع مبارزان فلسطيني را در اين كشور آغاز كرد و ظرف 9 روز شمار زيادي از آنان را كشت. قبلا فلسطيني ها چند هواپيماي مسافر غرب را ربوده و در زميني باز در اردن فرود آورده و پس از پياده كرده 300 مسافرشان، هواپيماهارا آتش زده بودند. در پي اين رويداد، ملك حسين به واشنگتن رفت و پس از اطمينان از حمايت نظامي آمريكا در صورت لزوم، قلع و قمع مبارزان فلسطيني و اخراج آنان را از اردن آغاز كرد. بيشتر جمعيت اردن را فلسطيني ها تشكيل مي دهند.
    
در خيابانهاي شهر امّان: سنگربندي فلسطيني ها در برابر تانكها و زرهپوشهاي ارتش اردن

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که هوگو چاوس پيشنهاد کرد مقرّ سازمان ملل به يک بندر آزاد منتقل شود
چاوز هنگام انتقاد

هوگو چاوس رئيس جمهوري ونزوئلا و صاحب فرضيه سوسياليسم قرن 21 پانزدهم سپتامبر 2005 در اجتماع سران كشورها در مقر سازمان ملل در نيويورک كه به مناسبت شصتمين سال تاسيس اين سازمان در آنجا گرد آمده بودند، در نطقي شديد اللحن گفت دولت جورج دبليو بوش كه بدون اجازه سازمان ملل به عراق لشكر كشيد براي سازمان ملل ارزش قائل نيست و تنها مي خواهد از آن استفاده ابزاري كند.
     وي سپس پيشنهاد كرد كه مقر سازمان ملل به يك كشور در حال توسعه و يا به يك شهر و يا بندر آزاد منتقل شود، و گفت كه مقر سازمان ملل بايد در جايي باشد كه همگان بدون رو به رو شدن با اين همه تشريفات و بازرسي و اعمال سياست تبعيض بتوانند به آن دسترسي داشته باشند و نگران ويزا و از اين قبيل موانع نباشند.
    در اثناي نطق، وقتي كه براي چاوس يادداشت ارسال شد كه طول زماني نطق او كه پنج دقيقه تعيين شده است به پايان رسيده، يادداشت را به گوشه اي افكند و گفت: چرا به جورج بوش 20 دقيقه وقت داده شد و به سران ديگر از جمله من فقط پنج دقيقه! و به نطق بدون نوشته خود ادامه داد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اعدام يك زن به جرم كشتن شوهر و فرزندان، 18 سال پس از وقوع قتل!
Frances E. Newton

بانو فرانسس نيوتن Frances Elaine Newton چهل ساله كه در سال 1987 و در 22 سالگي شوهر و دو فرزند خودرا با شليك گلوله كشته بود 14 سپتامبر 2005 (پس از 18 سال و چند ماه) در زندان تكزاس آمريكا با تزريق زهر اعدام شد. وي حاضر نشد به عنوان آخرين مطلب، حرفي بزند. فرانسس سومين زني است كه در ايالت تكزاس، پس از سال 1976 و از سرگيري مجازات مرگ در برخي از ايالتهاي آمريكا، اعدام مي شود. در 9 ماه اول سال 2005 ، 13 تن در ايالت تكراس اعدام شده بودند. فرانسس پيش از به زندان افتادن يک حسابدار بود.
    پدر، مادر و خواهر گريان فرانسس از جمله كساني بودند كه آخرين لحظه حيات اين موجود را نظاره مي كردند. فرانسس نيز آخرين نگاه خود را به سوي آنان افكند. در خارج از زندان محل اعدام، دهها تن بر ضد مجازات اعدام تظاهرات مي كردند. «جان لا گراپ» وكيل قضايي بانو فرانسس گفت كه او قرباني نقص قانون شد كه اجازه نداد پرونده اش در ديوان عالي ايالات متحده مطرح شود. لاگراپ همچنين به ضعف آيين دادرسي در ايالت تكزاس و مراحل دادرسي اعتراض كرد و خواهان اصلاح آن شد.
    لا گراپ گفت که اعدام، 18 سال و چند ماه پس از وقوع جنايت و 17 سال زندگي در سلول و در صف اعدامي ها قرارداشتن، خود يك مسئله است كه افكار عمومي نمي تواند آن را هضم و تحمل كند. اين قبيل اعدام، باعث تنبّه ديگران نمي شود كه مقصود اصلي از مجازات كردن مجرمان است. درباره سرنوشت فرانسس چند کتاب انتشار يافته است.
     وكيل قضايي بانو فرانسس در طول 18 سال رسيدگي قضايي كوشيده بود كه ثابت كند كه قتلها با گلوله تپانچه فرانسيس صورت نگرفته بود. قتلها در هفتم اپريل 1987 در يك آپارتمان در شهر هيوستن انجام شده بود. فرانسس قضيه را به پليس خبر داده بود و گفته بود كه با يكي از بستگانش در خارج از خانه بود كه پس از بازگشت به آپارتمان با او، با اجساد رو به رو شد. پليس پس از به دست آوردن يك تپانچه متعلق به فرانسس در خانه، به وي ظنين شد و فرانسس هنگامي متهم شد كه شركت بيمه عمر به پليس خبر داد كه وي چند روز پيش از وقوع قتل، شرايط قرارداد بيمه عمر خانواده اش را تغيير داده بود و خودش را دريافتگر مبلغ بيمه عمر خانواده كرده بود كه فرانسس گفت كه تغيير شرايط امري عادي بود و نقشه اي در كار نبود. فرزندان او يك پسر 7 ساله و يك دختر 21 ماهه بودند.
    اعدام فرانسس همزمان با درگذشت يك روزنامه نگار بود كه دهها سال با مجازات اعدام مخالفت كرده بود.
پشت جلد کتاب سرنوشت فرانسس


    ديويويد اندرسون روزنامه نگاري كه با نوشتن و شكافتن انگيزه جنايات و دنبال كردن احكام قضايي، در جامعه آمريكا شهرت وسيع به دست آورده بود و با نوشته هايش كمك بسيار به اصلاح وضع قضايي و رسيدگي هاي پليس كرده بود 14 سپتامبر 2005 در 62 سالگي از بيماري سرطان مجاري صفرا درگذشت. وي از اعضاي ميز مقالات نيويورك تايمز بود. اندرسون كه از مخالفان سرسخت مجازات اعدام بود چندين كتاب در زمينه تجربه و تفكر خود نوشته است كه معروفترين آنها «جنايتكار و دستگاه قضايي» عنوان دارد. او نوشته است كه براي دور ساختن هميشگي يك مجرم از جامعه، چه فرقي ميان كشتن او و حبس دائم است. اگر از هزينه زندان هراس است، اجازه دهيد كه محكوم به حبس دائم در كارگاه زندان كار كند و با درآمد خود امرار معاش كند و همانند ديگران، پس از ازكار افتادگي از مقررات بازنشستگي استفاده كند. اعدام يك انسان عملي است زشت و غير قابل تحمل.
David Anderson

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
بوي ورشکستگي بيمه «AIG» که بلند شد دولت آمريکا به کمک شتافت
نگراني و خشم سرمايه گذاران کوچکتر

شانزدهم سپتامبر 2008 و یک روز پس از ورشكستگي بانك سرمايه گذاري «ليمن و برادران» و فروش موسسه مالي «مريل لينچ» به بهاي نازل ، يك كمپاني بزرگ و بين المللي بيمه آمريكا به نام آمريكن اينترنشنال گروپ (اختصارا: AIG) به همان وضعيت دچار شد ولي دولت برخلاف سکوت 15 سپتامبر، این بار سریعا وارد عمل شد و 85 ميليارد دلار وام در اختيار "AIG" قرارداد و درعوض هشتاد درصد سهامش را به گرو گرفت. دولت آمريكا قبلا كنترل (مديريت) دو بانك رهني مسئله دار اين كشوررا به دست گرفته بود.
    
کاريکاتور ترسيم اسکناس دلار بر نقشه جغرافيايي ايالات متحده

دادن وام 85 ميليارد دلاري به بيمه «AIG» كه از طريق «فدرال رزرو بانك» صورت گرفت بي انتقاد نبود ولي اين انتقادها عمدتا به صورت كاريكاتور در روزنامه ها منعكس شده بود. يك كاريكاتوريست يك اسكناس دلار را بر نقشه ايالات متحده ترسيم كرده بود تا نشان دهد چاپ كردن دلار و هزينه كردن آن بس است و هر چيز كه زياد شود ارزان مي شود. چاپ اسكناس دلار در دست «فدرال رزرو بانك» است. مي دانيم كه هجدهم سپتامبر (روزی چون فردا) مصادف است با آغاز «پنيك سال 1873 =Panic of 1873» آمريكا كه با ورشكست شدن بانك «جي كوكJ. Cooke» در فيلادلفيا آغاز شد و متعاقب آن چون مردم به بانكها هجوم بردند تا پولهايشان را خارج سازند چند بانك ديگر هم ورشكست شدند و اين «ركود عمدتا نتيجه ترس»، به اروپا هم كشانده شد و بيشتر بانكهاي اتريش كه در آن زمان يك امپراتوري بود مجبور شدند درهاي خودرا ببندند. پنيك 1873 = Panic of 1873 پنج سال تمام طول كشيد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 17 سپتامبر
 • 1980:   آناستازيوساموزا ديكتاتور نيكاراگوئه كه از كشور خود فرار كرده بود در شهر آسانسيون در پاراگوئه ترور شد.
 • 1877:   هنري فاكس تالبوت Talbot يكي از پيشتازان حرفه عكاسي كه انگليسي بود درگذشت. فرانسه پايه گذار حرفه عكاسي اعلام شده است.
 • 2003:   دولت آمريكا يك كمپاني روسيه (تولا...) را متهم به همكاري با ايران در طرح گلوله ليزري هدايت شونده براي توپ كرد و در فهرست شركتهاي ممنوع المعامله خود قرارداد.
 • 2003:   رامسفلد وزير دفاع وقت آمريكا بالاخره اعتراف كرد كه واقعه 11ـ 9 ارتباط به صدام حسين نداشته است.
 • 2003:   دولت آمريكا در اين روز قطعنامه پيشنهادي به شوراي امنيت را كه در آن اسرائيل از تهديد عرفات به اخراج و ... منع شده بود «وتو» كرد. به اين قطعنامه 11 راي موافق داده شده بود. دولتهاي انگلستان، بلغارستان و آلمان در راي گيري شركت نكرده بودند. دولتهاي عربي باني و حامي اين قطعنامه بودند.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» به شماره ثبت 25178/92 حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 77 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره اول نسخه چاپی روزنامک نيز در آوريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد.

  www.rooznamak.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  nhistorian (a) cox.net
  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com