Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
13 فوريه
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 13 فوريه
ايران
سازمان يابي مشروطه خواهان در گيلان ـ تصرف رشت، انزلی، قزوین و ...
Yeprem Khan Davidian
بهمن سال 1287 هجري خورشيدي (فوريه 1909) در سراسر ايران هردم تب قيام برضد استبداد محمدعلی شاه قاجار بالامي رفت و در گوشه و کنار کشور گروههاي مجاهد راه مشروطيت (طالبان حکومت پارلمانی) تشكيل مي شد و .... خشم مردم از تیرماه 1287 که سرهنگ ولادیمیر لیاخوف Vladimir Platonovitvh Liakhov افسر روس و فرمانده نیروی قزاق تهران به دستور شاه مجلس را به توپ بسته بود شدت گرفته بود. 24 بهمن ماه اين سال گروههاي مجاهد شمال کشور در رشت به هم پيوستند و روز بعد شماری از مهاجران قفقازي ازجمله دهها ارمنی سوسیالیست ملی (داشناک) نيز ـ به تشویق هواداران مشروطیت ـ به آنان اضافه شدند. سران اين گروهها در همين روز تصميم گرفتند كه يپرم خان داویدیان(داوتیان) Yeprem Khan Davidian ساله 41 متولد شهر گنجه و از مهاجران قفقازي را فرمانده افراد مسلح خود کنند تا آنان را به صورت يك یگان رزمی آماده نبرد درآورد و اين كار سريعا انجام گرفت. انتخاب یپرم خان به این دلیل بود که مبارزه مسلحانه با تزار روسیه را در کارنامه خود داشت و عوامل تزار اورا به سیبری تبعید کرده بودند که از آنجا گریخته و به ایران آمده بود. وی تزار روس را حامی محمدعلی شاه می دانست. يك هفته بعد حكومت رشت به دست مشروطه طلبان مسلح افتاد و «آقابالاخان» حاكم رشت و تني چند از مقامات دولتي توسط مشروطه خواهان مسلح كشته شدند. این افراد بندر انزلی را هم تصرف کردند.
     مشروطه خواهان شمال سپس از محمدولي خان تنكابني (سپهدار) دعوت كردند كه رياست جنبش را به دست گيرد. وي دعوت را پذيرفت و از مازندران وارد رشت شد.
     مشروطه خواهان مسلح سپس به سوي قزوين به حركت در آمدند و در پي يك زد و خورد شديد شهررا تصرف و قاسم خان فرمانده پادگان شهركه دستور مقاومت داده بود اعدام شد.
     این مشروطه طلبان سپس رهسپار تهران شدند و با كمك همفکران ديگر و نیز سواران بختياري كه از اصفهان آمده بودند پس از شکست و فراری دادن نیروی دولتی در بادامک، در جولای 1909 (تیرماه 1288) پايتخت را متصرف و محمد عليشاه را به ساختمان تابستاني سفارت روسيه فراري دادند كه در آنجا تا خلع از سلطنت پناهنده بود. پس از اين پيروزي، مجلس رای داد که پيرم خان رئيس پليس تهران شود که تا پايان عمر (ششم ماه مه 1912= 16 اردیبهشت 1291) در اين سمت بود. پیرم خان در این روز در جنگ با صارم الدله ـ شاهزاده قاجار ـ در منطقه همدان کشته شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قتل نخستین رئیس مجلس ایران که قاتلان آن به روسیه تحویل داده شدند!
مرتضي قلي خان صنیع الدوله رئيس نخستین دوره مجلس شوراي ملي در بهمن ماه 1289 (سوم فوريه 1911 ) در تهران ـ چهار راه مخبرالدوله ـ هدف گلوله دو قفقازي تبعه روسيه قرار گرفت و كشته شد. این دو قفقازی پس از ارتکاب قتل دستگیر شده بودند که سفارت روسیه در تهران استرداد آندو را طبق قراردادهای دوجانبه (تحمیلی به دولت قاجارها) از وزارت امور خارجه ایران خواستار شد و وزارت امورخارجه دو قاتل را تحویل گرفت و به سفارت روسیه تسلیم کرد!. مخبرالسلطنه (برادر مرتضی قلی خان) انگیزه و چگونگی قتل را در کتابی که برنگاشته شرح داده است. مرتضی قلی خان تحصیلکرده آلمان و مسلط به زبانهای آلمان و فرانسه، قبلا وزیر دارایی بود. وی منتخب اعیان تهران برای نمایندگی مجلس بود که به ریاست آن نیز انتخاب شده بود. در آن زمان انتخاب نمايندگان برحسب طبقات جامعه بود و اعيان هم یک طبقه به حساب می آمدند که مرتضی قلی خان نماینده آنان در مجلس بود. مرتضی قلی خان پسر علی قلی خان مخبرالدوله بود. استرداد دو قاتل مرتضی قلی خان اوج ضعف دولت قاجارها را نشان می دهد که مردم پس از اطلاع از آن متاثر شده بودند ولی نیروی نظامی نبود که از آن بخواهند ایستادگی کند. در آن زمان انگلستان و روسیه در ایران نیروی مسلح داشتند. این دو دولت طبق موافقتنامه سن پترزبورگ (به امضای همین دو دولت) خودرا مجاز به هر اقدامی در ایران می دانستند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
لغو روادید ایران و ترکیه از 23 بهمن 1342 ـ مشکل گذرنامه ایرانی
دولتين ايران و تركيه رواديد ورود اتباع دو كشور به خاك يكديگر را 23 بهمن 1342 لغو كردند. رفت و آمد اتباع به این دو کشور بدون نیاز به ویزا، از آن زمان ادامه داشته و در دهه نخست پس از انقلاب، ترکیه به صورت مرکزی درآمده بود برای ایرانیانی که خواستار رفتن به سایر کشورها و عمدتا جهت پناهنده شدن و یا درصدد دریافت ویزا از کنسولگری های آمریکا در ترکیه و رفتن به این کشور بودند. تا انقلاب سال 1979 (1357 هجری) اتباع ایران برای سفر به بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای اروپای غربی (انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند و ...) نیاز به ویزا نداشتند.
    میلیونها ایرانی در سه دهه گذشته و بويژه از سال 1991 (1370 هجری) تَرکِ وطن کرده اند.
    درنظرسنجی سال 2006، هفتاد و دو درصد ایرانیانی که به تابعیت آمریکا درآمده و مصاحبه شده بودند در پاسخ به این پرسش موسسه کسب نظر که چرا درخواست تابعیت داده اند مشکل مسافرت با گذرنامه قبلی را در صدر دلایل خود بیان داشته و گفته بودند که چون سفرکردن با گذرنامه جمهوری اسلامی نیاز به ویزا از همه کشورها و معطلی زیاد و سوء ظن فراوان داشت. با گذرنامه وطن تازه مشکل مسافرت و دردسر فرودگاهی و سوار شدن به هواپیما نداشته اند. آنان دلایل دیگری را هم برای اقدام خود به کسب تابعیت آمریکا ابراز کرده بودند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نظر استادان علم حکومت درباره پیش شرط رئیس جمهور ایران شدن
حذف نام جلال الدین فارسی از فهرست نامزدهای نخستین دور انتخابات ریاست جمهور ایران که در افغانستان به دنیا آمده بود به استناد اصل 115 قانون اساسی جمهوری اسلامی در ماههای ژانویه و فوریه 1980 (1358هجری) مورد تفسیر استادان علم حکومت قرارگرفته بود. این اصل گوید که رئیس جمهور باید «ایرانی الاصل» باشد. به نظر آن استادان، ایرانی الاصل یعنی از تبار ایرانی؛ کُردهای عراق، سوریه و ترکیه، افغانها، تاجیکهای منطقه فرارود و ... همه از تبار ایرانی یعنی ایرانی الاصل هستند و اگر تبعه ایران باشند و مدیر و مدبّر و امانتدار، می توانند رئیس جمهور شوند. در اصل 115 عبارت متولد ایران مشاهده نمی شود.
     حسن حبیبی (متوفی) که در پاریس نخستین پیش نویس قانون اساسی را تنظیم کرده بود، بمانند قانون اساسی آمریکا و سایر کشورها، یکی از شرایط احراز این مقام را «متولّد ایران» بودن نوشته بود که در جریان تجدید نظر در این پیشنویس، این عبارت را به کلمات «ایرانی الاصل» تبدیل کردند و شاید به این سبب که برخی از روحانی زادگان متولد نجف و کربلا (عراق) بوده اند. علی لاریجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی) که در انتخابات دور قبلی ریاست جمهور ایران شرکت کرده بود متولد نجف (کشور عراق) است.
    استادان علم حکومت (گاورمِنت) تاکید کرده اند از آنجاکه که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، رهبر انقلاب و ولی فقیه رئیس کشور و شخص اول است و اتخاذ تصمیمات کلی و اساسی با اوست و حرف آخر را ـ او می زند، رئیس جمهور یک رئیس قوه مجریه (در حد نخست وزیر) بیش نیست و بکار بردن واژه «رئیس جمهوری» برای او درست نیست و باید «رئیس جمهور» نوشت. «جمهوری» = است با کشور. «جمهور» = گروه، جماعت و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
جمهوری اسلامی قانون «منع مقامات دولتی از داشتن حساب بانکی، خرید مستغلات و سهام در کشورهاي ديگر و تابعیت خارجی» لازم دارد
بامداد 13 فوریه 2013 پیامی از یک ایرانی مقیم کشور سوئد دریافت شد که پیشنهاد کرده بود در پی انتشار اخبار اخیر درباره برخی سوء استفاده ها و فساد مالی و قبلا رفتن یک مدیر بانک متهم به شرکت در یک اختلاس به خارج و خرید خانه و سرمایه گذاری، لازم است که جمهوری اسلامی قانون «منع مقامات دولتی از داشتن حساب بانکی در خارج، خرید مستغلات، سهام در کشورهاي ديگر و تابعیت خارجی» داشته باشد.
    وی افزوده است که ولادیمیر پوتین در چارچوب تلاش های خود برای پایان دادن به فساد دولتی و سوء استفاده از مقام و منزلت و نیز مافیابازی، 12 فوریه 2013 [روزپیش از دریافت پیام] لایحه ای به دومای روسیه (مجلس نمایندگان این کشور) داد که به موجب آن مقامات دولتی روسیه حق داشتن حساب بانکی در خارج و سرمایه گذاری از نوع معاملات سهام، اوراق بهادار و مستغلات و از این قبیل نخواهند داشت..
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
شکایت فاضل لاریجانی از محمود احمدی نژاد به دستگاه قضایی، به روایت دویچه وله
دویچه وله (صدای جهانی آلمان ـ برنامه فارسی) ـ 11 فوریه 2013: فاضل لاریجانی [برادر روسای دو قوه مقننه و قضائیه جمهوری اسلامی ایران] علیه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور [وقت] به دستگاه قضایی شکایت کرده است.
    این شکایت واکنشی است به انتشار بخش‌هایی از یک نوار (صوت و تصویر) در 15 بهمن (سوم فوریه 2013) در جلسه استیضاح وزیر کار در مجلس شورای اسلامی که مربوط است به ملاقات سعید مرتضوی (رئیس وقت سازمان تأمین اجتماعی) و فاضل لاریجانی و گفت و شنود آنان. احمدی‌نژاد با پخش این نوار در جلسه علنی مجلس، عملا اتهاماتی به فاضل لاریجانی وارد ساخته بود.
    «دویچه وله» بدون ذکر منبع خبر خود اضافه کرده بود که فاضل لاریجانی در نامه به دادستان تهران به غیرقانونی بودن شنود و افشای اسرار شهروندان اشاره کرده و ضبط مکالمات خودرا غیراخلاقی، و سیاسی خوانده است.
    گويا شکايت فاضل لاريجاني در زنداني شدن سعيد مرتضوي به مدت يک شب بی تاثیر نبوده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
توقف پخش برنامه های Press TV در آمریکای شمالی از فوریه 2013
در پی تحريم صدا و سيمای ايران از سوي دولت آمريکا از هجدهم بهمن ماه 1391، پخش مطالب شبکه تلويزيونی «پرس تی وی Press TV» وابسته به آن سازمان نیز در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) که از طريق شرکت خدمات ماهواره ای «گالکسی ـ 19» صورت می گرفت متوقف شد.
    «پرس ـ تی وی» یک شبکه 24 ساعته صدا و سیمای جمهوری اسلامی به زبان انگلیسی است.
    چند شرکت اروپایی قبلا دادن خدمات ماهواره به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را متوقف کرده بودند. «پرس تی وی» که مرکز آن تهران است از سال 2007 آغاز بکار کرده است. در فوریه 2014 گزارش هایی مبنی بر رفع تحریم های تلویزیونی انتشار یافته بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در دنياي تاريخ‌نگاري
آيا همه رويدادهاي روز به دست مردم مي رسد تا براي آيندگان تجربه شود؟
در نشست دهه يکم فوريه 2005 گروهي از مدرّسان تاريخ که برخي از آنان تاريخ نگاري هم مي کنند در شهر رم، از ضعف رسانه ها در خبر رساني و ناقص بودن خبرها انتقاد و گفته شده بود که اين ضعف خبر رساني و دست کم دادن سر نخ به مورخ کار تاريخنگاري را پُرزحمت و دشوار کرده است.
    در توضيح اين انتقاد بايد گفت:
    از فوايد خواندن تاريخ مروركردن رويدادهاي گذشته ـ علل و نتايج آنها و آگاهي از تجربه گذشتگان با هدف خودداري از تکرارشان است. فوايد ديگر مرور در تاريخ دريافت پند و هشدار و ترس از قضاوت آيندگان است. بنابراين، رويداد روز بايد مشروح و دقيق باشد تا کار مورخ آسان گردد و اين، روزنامه نگار است كه بايد در همان روز وقوع، رويدادها را با نهايت دقت و امانتداري جمع آوري كند و به دست «ثبت» دهد كه اگر کار او كامل و دقيق نباشد (كه در دهه هاي اخير نبوده است) نسلهاي بعدي محكومند كه بي خبر بمانند و اشتباهات گذشته را تكرار بكنند. رويدادي كه امروز مي توان آن را به آساني نوشيدن آب به دست ثبت داد، فردا و فرداهاي دور تنها با مشقّت و صرف وقت و هزينه مي شود آن را از لابلاي يادداشت هاي اداري، خصوصي و ... به دست آورد، تکميل کرد و اين بار به عنوان يادآوري و هشدار ارائه كرد. چرا در دهه هاي اخير ثبت همه رويدادها به همان صورتي كه اتفاق مي افتند دشوار است؟ زيرا هر مقام داراي مشاور تبليغاتي شده است (روابط عمومي كه گاهي يك خبرگزاري بين المللي است)، كه رويدادها را برحسب منافع و مصالح «مقام» تحريف و مطرح مي سازد و يا اينكه در دهان او مي گذارد تا بيان دارد، يعني نطق مقامات را هم همين ها (نطق نگاران) تهيه مي كنند كه اصطلاحا «مصنوعي» است. چرا با اين همه ابزار ارتباطي و اطلاع رساني، مردم امروز از حقايق بي اطلاع مي مانند و به همين صورت آيندگان؟ زيرا كه واقعيت ها و همه رويدادها به آنان داده نمي شود. رسانه ها پر از خبر و مطلب است ولي همه اش تشريفات، اطلاعيه، اعلاميه و تبليغ، آمار نادقيق مصلحتي و شرح ديد و بازديد هاي رسمي و ....
     براي مثال: در سابق در ايران، هر ماه ميزان پول در گردش و متوسط بهاي كالا با تحليل و تفسير انتشار مي يافت؛ در پايان هر سال جزئيات درآمد حاصل از نفت اعلام مي شد، هر هفته شمار پرونده هاي وارده و مختومه شده دادگستري و نوع آنها به نظر مردم مي رسيد، جزئيات بودجه و دخل و خرجها با تفسير و تحليل منتشر مي شد و در كتابخانه ها در دسترس بود، متن قوانين مصوب پارلمان و مصوبات شوراي وزيران و بخشنامه هاي وزارتخانه ها، جزئيات مربوط به معاملات دولتي (مزايده و مناقصه ها)، انتصابات و نقل و انتقالهاي اداري و تغييرات شركتهاي غير دولتي و مسافرت هاي خارجي مقامات به طور روزانه به چاپ مي رسيد و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
اظهار نظر يک مفسر آمريکايي پيرامون عكس گوشه اي از تحريريه روزنامه همشهري که در سال 2003 گرفته شده بود


در پي مخابره خبر «مسابقه كاريكاتور هولوكاست» در «همشهري»، خبرگزاري انگلستان عكس بالا را با خبر خود در آن زمينه به سراسر جهان ارسال داشته بود و نوشته بود كه اين عكس در سال 2003 توسط «راهب هماوندي» از گوشه اي از تحريريه همشهري گرفته شده است كه اين روزنامه متعلق به شهرداري تهران مي خواهد چنين مسابقه اي را ترتيب دهد.
    هفتم فوريه 2006 (روز انتشار خبر) چند شبكه تلويزيوني آمريكا اين خبر را با تصوير بالا پخش كردند و يك مفسر تلويزيوني به تفسير عكس پرداخته و گفته بود كه تصاوير «چه گوارا» و «احمدشاه مسعود» بر ديوار تحريريه هم از چيزهاي ديگر روايت مي كند و اشاره دارد كه چپگرايي و احساسات ناسيوناليستي در ميان روزنامه نگاران ايران ريشه يافته است زيرا كه «چه گوارا» مظهر تمايلات چپ و احمدشاه مسعود نماد ناسيوناليست پارسي شناخته شده اند.
    در عكس، محمود صدري دبير وقت اخبار در تحريريه همشهري و در سمت راست (پايين) عكس، بانو زهرا ابراهيمي عضو قديمي تحريريه ديده مي شوند. [محمود صدري اينک با روزنامه دنياي اقتصاد همکاري دارد. وي پس از ترک همشهري، براي مدتي سردبير روزنامه کارگزاران بود.].
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
زمانی که «غنا» کشوری بزرگ بود
رئيس كشور افريقايي غنا (گانا) در فوريه سال 990 ميلادي (طبق محاسبه مورخان اروپايي 13 فوريه آن سال) در پايتخت این کشور كه آن هم شهر «غنا» نام داشت در برابر گروهي از سران قبايل افريقاي غربي قلمرو خودرا از صحراي آفريقا تا انتهاي سنگال اعلام داشت كه پس از قلمرو حكومت اسلامي شمال آفريقا (افريقيه) به صورت بزرگترين كشور افريقايي در آمده بود.
     وي يك محله از شهر غنا را اختصاص به بازرگانان خارجي طلا داده بود كه عمدتا اتباع كشورهاي اسلامي خاور ميانه و شمال افريقا بودند. واژه غنا نيز از زبان عربي است كه توسط همان ها رايج شده است.
     احمد بن حسين همداني كه در سال 998 ميلادي در شهر هرات فوت شد درباره غنا نوشته است: در غنا، طلا مانند هويج از زير شنها بيرون مي آيد. وي اضافه كرده است كه بيشتر طلاي كشور هاي اسلامي و روميه (روم شرقي) از غنا مي آيد.
     اروپائيان پس از استعمار غنا، به همان مناسبت نام «ساحل طلا» بر آن گذاردند كه بعد از كسب استقلال بار ديگر به نام غنا (گانا) بازگشته است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
هنري هشتم پنجمين زنش را به تيغ جلاد سپرد!
كاترين هوارد
13 فوريه سال 1542 كاترين هوارد پنجمين زن هنري هشتم پادشاه وقت انگلستان در برج لندن (ارگ شهر) با شمشير گردن زده شد. كاترين 21 ساله بود و تنها دو سال پيش از آن با هنري ازدواج كرده بود. شهرت هنري هشتم كه عمدتا به خاطر طلاقها و ازدواجهاي پي در پي او و از اين رهگذر درگيري با واتيكان (پاپ) بود نخست به زنانش اتهام عدم وفاداري مي زد و سپس به دست جلاد مي سپرد. مجازات زنا اعدام نبود، ولي چون متهم زن پادشاه بود، نوعي خيانت به كشور به حساب آورده مي شد و مستوجب مردن قرار مي گرفت. اعدام كاترين در حالي بود كه پدرش يك لرد انگليسي و عمويش دوك نورفوك بود كه جرات مخالفت نداشتند. كاترين را پك روز پيش از اعدام به برج لندن برده بودند تا تمرين كند كه چگونه سرش را روي تخته قرار دهد كه گردنش با يك ضربه شمشير قطع شود و او اين تمرين را چند بار انجام داده بود كه امروزه اعدام ظالمانه خوانده مي شود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
... و به اين سان استعمار مشرق زمين توسط انگليسي ها و بدبختي آن آغاز شد
James Lancaster
13 فوريه1601 (شش سال پیش از استقرار انگليسي ها در قاره آمريكا) James Lancaster جيمز لانكاستر(1618 ـ 1554) به عنوان نماينده كل كمپاني هند شرقي با پنج کشتی و 500 مرد مسلح انگلستان را به سوي مشرق زمين ترك كرد كه روزي بد براي همه شرق بشمار آمده است. فرمان تاسيس كمپاني هند شرقي انگلستان (با هدف ظاهری ایجاد مراکز داد و ستد و گسترش بازرگانی) 31 دسامبر 1600 ميلادي به امضاي اليزابت اول ملكه اين كشور رسيده بود. در ظاهر، گردانندگان اين كمپاني 216 تن از اميران، اشراف و بازرگانان انگلستان بودند و سرمايه اوليه اش 72 هزار پاوند طلا بود. هدف اصلی لندن، رقابت با پرتغال و هلند و استعمار شرق بود. اليزابت اول مدت اعتبار اين كمپاني را 15 سال تعيين كرده بود. در آن زمان شاه عباس يكم در ايران سلطنت داشت. لانکاستر افسر نیروی دریایی انگلستان در جریان جنگ دریایی سال 1588 با اسپانیا، فرمانده ناو ادوارد بوناونچر بود. این جنگ به برتری اسپانیا پایان داد و به تدریج انگلستان را بر جایگاه آن نشاند.
     لانكاستر با مشرق زمین آشنا بود و راههاي دريايي آن را مي دانست. وي قبلا با همان ناو توپدار ادوارد بوناونچر يك سفر دريايي تحقيقاتي به سيلان (سریلانکا)، مالاكا (مالزیا) و سوماترا (اندونزی) كرده بود. وی در سفر دوم در چند نقطه کشتی های هلندی و پرتغالی ها را تصاحب کرد و با استفاده از اشتباهات پرتغالی ها که برای استقرار در هند به زور متوسل شده بودند توصیه کرد که در آغاز کار بهتر است از امپراتور تیموری هندوستان (جهانگیرشاه) کسب اجازه شود. لانکاستر که از دولت لندن لقب «سرSir» گرفته است در سال 1607 در ناحیه سورات در ساحل غربی هند مستقر شد و .... كمپاني هند شرقي بعدا به تملك دولت انگلستان در آمد و استعمار هندوستان، شبه جزیره مالاکا (مالزیا)، سریلانکا، هنگ کنگ، برمه، استرالیا، نیوزیلند، جزایر اقیانوس هند، ایجاد سنگاپور و ... آغاز شد. بايد دانست كه انگليسي ها عمدتا از مقرّ حكومتي خود در هندوستان در امور ايران و منطقه خلیج فارس و بعدا همه آسیای جنوبی و غربی مداخله مي كردند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزی که خودرو 750 دلاري فورد وارد بازار شد و اتومبیل داشتن از انحصار ثروتمندان بیرون آمد    13 فوریه 1903 (24 بهمن 112 سال پیش) نخستين خودرو 750 دلاري فورد در كارخانه اش در خيابان ماك واقع در شهر ديترويتِ ميشيگان ساخته شد كه بعدا به يك پزشك ـ Dr. Ernst Pfenning ـ فروخته شد. نام اين خودرو «مدل ــ اِ 1903 Ford Model A» بود. موتور اين خودرو ِ بنزين سوز داراي دو سيلندر و توان آن هشت اسب بخار بود و مي توانست تا سرعت 45 كيلومتر در ساعت حركت كند. تا آن زمان، اتومبيل يك كالاي لوكس بود. هِنري فورد با ساختن فورد «مدل ـ اِ» آن را به صورت يك وسيله ضروري زندگاني در آورد تا هركس که استطاعت (توان مالی) داشته باشد و بخواهد در «وقت» صرفه جويي كند و زودتر به كارش برسد بتواند خریداری آن را کند. به اين ترتيب داشتن اتومبيل از انحصار ثروتمندان خارج شد. به رغم 750 دلار بودن فورد مدل ـ اِ، در آن سال تنها 1750 دستگاه از آن مدل فروش رفت. اینک (سال 2015) بهای میانگین یک اتومبیل ساخت کارخانه فورد آمریکا ـ در این کشور 18 هزار دلار است.
     خودرو فورد مدل ـ اِ با كمك مهندس ويليز طراحي شده بود و مزد كارگران سازنده آن يك دلار و نيم در هر روز بود. با ورود همين اتومبيل كوچك و ارزان به بازار، آمريكا به صورت كشور اتومبيل در آمد كه زندگي كردن بدون آن در اين كشور دشوار است. بسياري هستند كه مي گويند آمريكائيان عاشق اتومبيل هستند و بدون آن، احساس كمبود مي كنند.
     اتومبيل فورد«مدل ــ اِ» عمدتا براي مصرف داخل آمريكا بود و مدل هاي گرانتر و بزرگتر صادر مي شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زماني که «ناتو» تصميم به اعزام نيروي نظامي به افغانستان گرفت
تصميم11 فوريه 2005 وزيران 26 گانه كشورهاي عضو «ناتو ـ پيمان دفاعي اتلانتيک شمالي» داير بر اينكه نيرو به غرب افغانستان بفرستند و اين نيروها در هرات و سه شهر ديگر نزديك به مرز ايران هم مستقر شوند جلب توجه اصحاب نظر را كرده بود زيرا كه برخي از روس ها را به خشم آورده و پاره اي از هنديان را نگران ساخته بود. اين تصميم در نشست دو روزه وزيران ناتو در «نيس» فرانسه گرفته شده بود. دولتهاي عضو ناتو كه تا دو دهه قبل بيش از 14 كشور نبودند اين تصميم را «اقدامي براي حفظ صلح در افغانستان» اعلام كرده بودند، ولي ناظران بي طرف آن را گامي در جهت توسعه منطقه عملياتي ناتو و حوزه عمل آن تلقي کرده بودند.
    طبق گزارش هاي وقت، برخي از روس ها كه اين کشور در دهه 1980 در افغانستان متحمل يک تلفات 15 هزارنفري شده بود گفته بودند که حق دارند از شنيدن اين تصميم وزيران «ناتو» به خشم آيند زيراكه قرار بود پس از انحلال پيمان ورشو، ناتو هم منحل شود كه مي بينيم در غياب شوروي دست به گسترش خود زده و دارد روسيه را محاصره مي كند.
    اين روس ها كه نرمش دولت متبوع را در برابر غرب عامل تشويق ناتو به گسترش بيان داشته بودند سئوال کرده بودند: چه فرقي است ميان ورود نيروهاي ما به افغانستان در دهه 1980 كه به دعوت دولت وقت كابل صورت گرفت و استقرار ناتو؟. در دهه 1980 نظاميان ليتوانيايي به نام ارتش شوروي به افغانستان رفتند و اينك همان نظاميان را مي خواهند با پرچم ناتو به آنجا باز گردانند!.
    همان گزارش ها حکايت داشت که شماري از نظاميان روسيه نيز كه در دهه 1980 در افغانستان بودند از تصميم ناتو برآشفته شده بودند. همين شمار سكوت ولاديمير پوتين در برابر تصميم ناتو را تشويق اين اتحاديه نظامي غرب به گسترش خود بيان کرده بودند. اين روس ها اتحاديه اروپا را عملا بال سياسي ـ بازرگاني ناتو خوانده بودند و گفته بودند که اين دو سازمان از هم جدايي ندارند و بيشتر اعضايشان مشترك است.
     اصحاب نظر با توجه به اين وضعيات گفته بودند كه افغانستان با اين كه به دريا راه ندارد با قرارگرفتن ميان روسيه، چين ، هند و ايران اهميت استراتژيك خود را همچنان حفظ كرده است.
بانو ميشل اليو ماري وزير دفاع وقت فرانسه و ميزبان نشست وزيران ناتو که تصميم به فرستادن نيرو به افغانستان گرفتند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزی که پوتین انحلال شوروی را یک مصیب و تراژدی اعلام کرد ـ گام های بعدی او دور از انتظار نیست
پوتين

دوازدهم فوريه 2004 ، ولاديمير پوتين مرد نیرومند روسيه اعلام کرد که انحلال شوروي در هر معيار و مقياس و با هر تعريف و تعبير، يك مصيبت بود. مردم معمولي از انحلال شوروي طرفي نبستند و سودي نبردند و برنده اين تراژدي، در هريک از جمهوري هاي شوروي سابق؛ گروهي كم و اصطلاحا اِلیت ها بوده اند و ....
     پس از انحلال شوروی در دسامبر 1991، اين نخستين بار بود كه يك رهبر روسيه به صراحت چنين مطلبي را بيان مي داشت. این بیان صریح ولادیمیر پوتین، بسياري از حساب ها را به هم ريخت و گفته شده بود رشته اي است كه سر دراز خواهد داشت.
    تحليلگران غرب در همان وقت اين اظهارات پوتين را نخستین تکان يك حركت ناسيوناليستي و سرآغاز زمزمه احياء امپراتوري روسيه در دهه بعد تلقي كرده بودند. چند سال پيش از این بیان صریح پوتین، مجلس ملی روسیه (دوما) با تصویب یک قطعنامه انحلال شوروي را عملي غيرقانوني اعلام کرد زیرا که برای تحقق آن یک رفراندم سراسری انجام نشده بود. بلشویک های روسیه با تفکر انترناسیونالیستی و ایجاد جهان تک دولتی به صورت یک کنفدراسیون بزرگ، امپراتوری یکپارچه روسیه را به 15 جمهوری (اسما و نه در عمل) تقسیم کرده بودند. در پی انتشار اعلامیه یلتسین و سران وقت اوکراین و بلاروس مبنی بر انحلال شوروی، سران هر جمهوری که در آرزوی دائمی کردن قدرت شخص خود بودند اعلام استقلال کردند و ... ولی طبق نظرسنجی ها در سال های مختلف، اکثریت مردم از فروپاشی جماهیریه ابراز عدم رضایت کرده اند.
    پوتین در پی مصیبت و تراژدی خواندن انحلال اتحادیه جمهوري هاي 15 گانه، دست به اقدامات متعدد زد تا روسيه فدراتيو به سرنوشت اتحاد شوروي دچار نشود ازجمله محدود کردن اختیارات مجالس ایالتی، تلاش براي پایان داده شدن به مافیابازی و فساد دولتي و اقتصادي و فراری و یا زندانی ساختن چند نفر از آنانکه در حرّاجهاي ساخت و پاختي روی منابع تولید که قبلا عمومی بودند دست انداخته بودند، کاهش پیشروی نفوذ غرب در قلمرو شوروی سابق، بازسازی بنیه دفاعی و اقتصاد، تحول اداری و قطع بوروکراسي که ميراث قديم است و ایجاد یک حزب از ائتلاف چند حزب چپ ملایم و ناسیونالیست برای اجرای برنامه ها، افشاء ضعف هاي دمکراسی غرب و ....
     به اظهار اصحاب نظر، پوتین کار بازگردانیدن مسکو به جایگاه قدیمی اش را با تصمیم به ایجاد یک منطقه تکنولوژی پیشرفته ـ نظیر سلیکون ولی (در آمریکا)، به دست گرفتن بازار جهانی اسلحه، ورود به میدانهای نفتی کشورهای دیگر، ايجاد يک اوپک گاز طبيعي، و ... آغاز کرده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
«هوارد دين» قول داد چپگرايي نکند که باعث ترس ثروتمندان آمريکايي مي شود و رئيس حزب دمكرات شد ـ روساي پس از دکتر دين
Dr. Howard Dean

برجستگان حزب دمكرات آمريكا 12 فوريه 2005 در نشست سراسري خود «هوارد دين Howard Dean » را براي يک دوره 4 ساله به رياست کميته ملي [سراسري] اين حزب (DNC) برگزيدند تا بکوشد شكست اين حزب در انتخابات نوامبر 2004 را جبران شود. وي يك پزشك چپگراست كه وارد سياست شده و قبلا فرماندار ايالت ورمانت Wermont بود. دکتر دين خودرا داوطلب نامزدي حزب دمکرات در انتخابات سال 2004 رياست جمهوري آمريکا کرده بود که کنوانسيون حزب «جان کِري» را به عنوان نامزد اين حزب انتخاب کرد. دکتر دين پس از تشکيل نشست کنوانسيون سراسري حزب دمکرات در نطق هاي خود چپگرايي بسيار نشان داده بود. وي در يکي از اين نطق هاي انتخاباتي از آن دسته از اعضاي حزب دمکرات در کنگره آمريکا که اوايل سال 2003 به جورج دبليو بوش اختيار تعرض نظامي به عراق داده بودند انتقاد کرده و گفته بود که اين نمايندگان بايد با توجه به نظر انتخاب کنندگان خود راي مي دادند. وکيل بايد طبق خواست و نظر موکل رفتار کند و رعايت اين خواست لازم است.
    گفته شده بود كه برجستگان حزب دمکرات در فوريه 2005 از دکتر دين ـ پيش از انتخاب او به رياست کميته سراسري حزب ـ قول گرفته بودند كه چپگرايي نكند زيرا كه چپگرايي «جان كِري» در انتخابات نوامبر 2004 سبب ترس ثروتمندان آمريكايي و شكست حزب دمكرات شده بود. دکتر دين به برجستگان حزب دمکرات قول داده بود كه از آن پس انتقادهاي خود را عمدتا روي سياست خارجي جورج دبليو بوش و حزب جمهوريخواه متمركز کند.
    دكتر دين (متولد 1948) فردي پُرانرژي و در نطق عمومي كردن روش تهاجمي دارد. در آن سالها (تا پيش از سال 2008) بالارفتن بهاي مستغلات و سهام برشمار ثروتمندان آمريكا افزوده بود و به همين نسبت بيزاري طبقه متوسط این جامعه از چپگرايي. تلاشهاي هوارد دين در پيروزي هاي حزب دمکرات آمريکا در انتخابات 2006 و سال 2008 ازجمله پيروزي باراک اوباما تاثير فراوان داشت؛ در انتخابات سال 2006 مجلس نمايندگان و در انتخابات 2008 قواي اجرايي و مقننه آمريکا ـ هر دو به دست حزب دمکرات اين کشور افتاده بود. باوجوداين، برجستگان حزب دمکرات به توصيه «اوباما»، در ژانويه 2009 تيم کين Tim Kaine فرماندار پيشين ايالت مشترک المنافع ويرجينيا را برجاي دکتر دين نشانيدند و رئيس کميته ملي حزب کردند و رياست دکتر دين بر کميته سراسري حزب تنها محدود به يک دوره شد. تيم کين در انتخابات نوامبر 2012 سناتور ويرجينيا شد و حزب دمکرات بانو دبي واسرمن شولتس Debbie Wasserman Schiltz عضو مجلس نمايندگان از ايالت فلوريدا را براي چهار سال به رياست کميته ملي (مرکزي ـ سراسري) خود انتخاب کرده است. وي يک بانوي يهودي است.
     طبق نظرسنجي هاي فوريه 2010، انتخاب کنندگان آمريکايي بويژه ناوابستگان (غير حزبي ها) از حزب دمکرات ابراز يأس کرده بودند و به همين سبب اين حزب نتوانست در انتخابات نوامبر 2010 اکثريت خود در مجلس نمايندگان را حفظ کند.
Debbie W. Schiltz

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
فيدل كاسترو از واهمه جورج بوش از فرضيه سوسياليسم قرن 21 و سياست هاي هوگو چاوس سخن گفت
کاسترو و چاوس در نيمه دهه گذشته

فيدل كاسترو رهبر وقت کوبا 12 فوريه 2005 در یک نطق طولاني دولت جورج دبليو بوش را متهم كرد كه براي ترور هوگو چاوس رئيس [وقت] كشور ونزوئلا سرگرم تهيه نقشه است زيرا كه نتوانسته با كودتا و شانتاژ اورا كنار بزند. کاسترو گفته بود که دولت بوش از اجراي برنامه هاي اصلاحات چاوس و فرضيه سوسياليسم قرن 21 او مي ترسد، دوستي چاوس را با دولتهاي رقيب و يا معاند آمريكا تحمل نمي كند و خريدهاي تسليحاتي وي از روسيه را بدعتي مي داند كه مآلا به زيان صنايع اسلحه سازي آمريكا تمام مي شود.
     كاسترو اين نطق طولاني را در اجتماع گروهي از اقتصاد دانهاي جهان كه در هاوانا گرد آمده بودند ايراد كرد.
    کاسترو متولد 1926 در جولاي 2006 و در پي بيماري جهاز هاضمه و عمل جراحي مربوط، اختيارات خودرا موقتا به برادرش رائول که همرزم او در انقلاب بود واگذار کرد و بدون اينکه به فعاليت هاي دولتي بازگردد در فوريه 2008 خواست که از تجديد انتخاب او به رياست جمهوري خودداري کنند و به اين ترتيب خودرا بازنشسته کرده است. وي پس از کناره گيري از کار اجرايي سرگرم نوشتن مقاله و انتشار آنها در روزنامه دولتی کوبا و وبسايت خود شده است. برخی از سران کشورهای آمریکای لاتین منظما به دیدار او به هاوانا می روند.
    چاوس که به بيماري سرطان دچار شده بود چند بار در کوبا تحت درمان قرار گرفت و پنجم مارس 2013 و در 59 سالگی از این بیماری درگذشت. نیکلاس مادورو Nicolas Maduro رئیس جمهوری بعدی ونزوئلا همان راه چاوس (چاوز) را ادامه می دهد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سخت شدن صدور گواهينامه رانندگي براي خارجيان در آمريکا
از گزارش رسانه ها در فوريه 2005 چنين بر مي آمد که در آمريكا ـ با تجربه از عملیات تروریستی در 4 سال پیش از آن ـ گرفتن گواهينامه رانندگي و يا تجديد گواهينامه هاي سابق سخت خواهد شد. روزگاري به هركس که درخواست مي کرد، صرف نظر از وضعيت اقامت او در آمريكا، پس از گذرانيدن آزمايش مربوط ، گواهينامه رانندگي مي دادند زيرا كه جز در چند شهر بسيار بزرگ، استفاده از اتوبوس شهري و مترو محدود است و بدون داشتن اتومبيل، فعاليت دشوار مي شود.
    مجلس نمايندگان آمريكا 11 فوريه 2005 با اكثريت ضعيفي پيشنهاد مبني بر سختگيري در دادن گواهينامه رانندگي ـ به دلايل امنيتي ـ را تصويب كرد.
    به گزارش رسانه ها، با اجراي اين قانون، متولدين كشورهاي ديگر از جمله دارندگان كارت اقامت دائم بايد صبر كنند تا اجازه صدور گواهينامه و يا تجديد آن از سوي وزارت امنيت و پس از بررسي سوابق آنان داده شود و در صورتي كه چنين اجازه اي داده نشود، تنها دادگاه است كه مي تواند حكم به صدور گواهينامه دهد كه تشريفات طولاني و هزينه سنگينِ گرفتن وكيل را دارد.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
كشف گور 4 هزار ساله در مصر    باستان شناسان در دره فراعنه در محل شهرستان «تبس» پايتخت مصر باستان، در كنار رود نيل كه به لوكسور معروف است در 5 متري مقبره توتانخامون (فرعون جوان) مقبره ديگري در زير زمين كشف كردند كه در آنجا تابوتهاي حاوي اجساد موميايي شده مربوط به سلسله هجدهم (1922 تا 1887 پيش از ميلاد) قرار داده شده است. تابوتها پوشش چوبي با صورت كنده كاري و نقاشي شده انسان دارند (عكس بالا). حدس زده مي شود که مقبره مکشوفه تازه مربوط به بستگان توتانخامون باشد اين کشور بيستم ژانويه 2006 22 صورت گرفت ولي خبر آن يازدهم فوريه اين سال انتشار يافت.
    


در كنار تابوت ها، ظروف سفالي حاوي غذا (عكس مقابل) ديده مي شود تا مردگان (پس از دفن!) گرسنه نمانند. علامت «آمن (آفتاب)» در اين اتاق سنگي ديده مي شود. گور توتانخامون در سال 1922 (84 سال پيش) كشف شده بود. در ادامه خاكبرداري در محل اين مقبره ، مجسمه ديگري از «آمن هوتپ سوم»، فرعوني كه نزديك به چهار هزار سال پيش در گذشته است به دست آمده است (عكس زيرين).
    
مجسمه «آمن هوتپ سوم»

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
کوتوله 17 كيلو گرمي پسر به دنيا آورد
الويسا و نوزادش در بيمارستان

بانو «الويسا وسكوئز» كوتوله كوژپشت و داراي استخوانهاي بي قاعده (كج و معوج)، زهدان كوچك و نيز مبتلا به بيماري نرمي استخوان در فوريه 2006 و در 38 سالگی در بيمارستان دانشگاه ستنفورد (واقع در پالو آلتو، جنوب شهر سانفرانسيسكو) يك پسر دو كيلوگرمي به دنيا آورد. زاييمان در هفت ماهگي با عمل سزارين انجام شد و حال مادر و نوزاد، رضايتبخش اعلام شده بود. پزشكان قبلا به الويسا كه داراي شوهر است هشدار داده بودند كه بكوشد تا حامله نشود كه برايش خطرناك است ولي او گوش نكرده بود.
    الويسا كه قدش به يك متر هم نمي رسد به علت بيماري نرمي استخوان با وِلچِر حركت داده مي شود. پزشكان تعجب کرده بودند كه چگونه نوزاد از بدن این مادر، كلسيم لازم را به دست مي آورد. عكس بالا، الويسا و نوزاد اورا در در فوریه 2006 در بيمارستان نشان مي دهد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سومین آزمایش اتمی کره شمالی 2 ماه پس از آزمایش یک موشک دوربُرد
کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق) 12 فوریه 2013 سومین آزمایش اتمی زیرزمینی خودرا انجام داد. قدرت انفجار این بمب تقریبا دو برابر بمب قبلی بود.
    این آزمایش مورد انتقاد قدرت های بزرگتر و نیز دبیرکل سازمان ملل که از اتباع کره جنوبی است قرار گرفت. یک مقام کره شمالی گفته بود که تصمیم مربوط به این آزمایش، قبلا به دولت آمریکا اطلاع داده شده بود.
    کره شمالی 12 دسامبر 2012 (دو ماه پیش از سومین آزمایش اتمی خود) یک موشک دوربُرد ـ قاره پیما ـ آزمایش کرده بود که یک ماهواره هواشناسی را در مدار زمین قرار داده بود. این دو آزمایش باعث نگرانی ژاپن، کره جنوبی و آمریکا شده بود.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ممنوع شدن دخانیات در اماکن عمومی، قطار و هتل ها در روسیه
دوما ـ مجلس نمایندگان روسیه ـ 12 فوریه 2013 قانون منع دودکردن سیگار و هر نوع ماده دخانیه دیگر را در اماکن عمومی این کشور تصویب کرد. این ممنوعیت شامل قطار و هتل ها هم می شود. به رغم مصرف زیاد سیگار در روسیه، این قانون تنها یک رای مخالف داشت و 441 نماینده حاضر در جلسه «دوما» و عمدتا معتاد به دودکردن سیگار به آن رای موافق داده بودند.
    روسیه قبلا به سازمان جهانی بهداشت تعهد داده بود که تا سال 2015 دودکردن سیگار در اماکن عمومی را ممنوع کند.
    دخانیات قاتل شماره یک انسان اعلام شده است.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 13 فوريه
 • 1690:   یک رشته قوانین مربوط به آزاديها و حقوق اتباع که در دسامبر 1689 به تصویب پارلمان انگلستان رسیده بود از این روز در فوریه 1690 به اجرا درآمد و «بيل آو رايتز» عنوان گرفت. طبق این قوانین، اختیارات پادشاه محدود و قدرت به پارلمان (نمایندگان مردم) منتقل شد، آزادی مذهب تضمین شد و نیز حق دادن عریضه (پِتیشن) صرف نظر از مطالبی که در عریضه نوشته شده باشد. به عبارت دیگر؛ نباید به استناد مطالب مندرج در عریضه (ارسالی به رئیس کشور، رئیس دولت، پارلمان و ... فرستنده عریضه را تعقیب قضایی و مواخذه کرد). در آن زمان دو شاهزاده به نام ویلیام و مِری به اتفاق بر انگلستان پادشاهی می کردند. یک قرن بعد همين نام را بر ده اصلاحيه اول قانون اساسي آمريكا كه متضمن همان حقوق و آزادي ها است و به مراتب کاملتر از مصوبه پارلمان انگلستان گذاردند. از این زمان «بیل آو رایتز» مصوب دسامبر 1689 پارلمان انگلستان، «بیل آو رایتز بریتانیایی» عنوان گرفته است.
      
 • 1739:   ارتش ایران به فرماندهی نادرشاه در این روز در دشت کرنال Karnal (شمال هند) با نیروهای نظامی هند رو به رو شد و طرفین خودرا برای جنگ آماده کردند. به نوشته «میرزا مهدی» منشی و وقایع نگار نادرشاه، نبرد دو ارتش پانزدهم ذیحجه (در آن سال مصادف با 24 فوریه 1739) به پیروزی ایران انجامید. [شرح نبرد و پیروزی، در صدر مطالب 24 فوریه این تاریخ آنلاین درج شده است.].
      
      
 • 1741:   يك روزنامه نگار آمريكايي به نام «اندرو بدفوردAndrew Bedford» در این روز (13 فوریه 1741) نخستين مجله مشابه آن چه را كه امروز ديده مي شود در شهر فیلادلفیا منتشر ساخت و نام آن را «مگازينMagazine» گذارد كه عنوان آن به صورت The American Magazine نوشته می شد. از آن زمان در لغتنامه ها «مگازينMagazine» به مجله يعني نشريه ويژه مطالب مهم نیز اطلاق و يك واژه عمومي شده است. قبلا مگازین مفهوم انبار مهمات، مخزن گلوله و فشنگ در تفنگ داشت و نیز عنوان نوعی مغازه (دکان). از همان زمان، مجله به نشریه ای گفته می شود که در فواصل مشخص منتشر شود، مطالب آن مشروح (فیچر مانند)، آموزشی و آموزنده باشد. در پی آنلاین شدن روزنامه ها، مجله ها رونق بیشتری یافته اند.
 • 1945:   ارتش شوروي پس از 29 روز جنگ شديد، شهر بوداپست (پایتخت مجارستان) را از دست ارتش هيتلر خارج ساخت. در اين نبرد 29 روزه 159 هزار تن كشته شدند. به همین سبب است كه روس ها مي گويند اگر دولتهاي اروپاي شرقي روزي دشمن روسيه شوند بايد بهاي سنگين آزاد شدن از دست هيتلر را به روسيه كه به خاطر انها متحمل تلفات سنگين شد بپردازند.
 • 1975:  


  رئوف دِنكتاش Rauf Denktash رهبر اقليت تُرك قبرس تشكيل فدراسيون تُرك و يوناني قبرس را اعلام داشت. دنکتاش (متولد 1924 و متوفی در ژانویه 2012 ـ یک مشاور قضایی و قبلا معلم مدرسه) سالها معاون اُسقُف ماکاریوس رئیس جمهوری قبرس بود که بعدا به استقلال طلبان تُرک این جزیره پیوست و پس از مداخله نظامی ترکیه و لشکرکشی به قبرس و جداسازی مناطق تُرک نشین، دو دوره رئیس جمهوری بخش شمالی قبرس (قبرس تُرک نشین) بود.
      
      
 • 1991:   در جریان جنگ با عراق بر سر کویت، در این روز دو بمب هدایت شونده لیزری به سوی یک پناهگاه در بغداد که گمان می رفت مقرّ ارتباطات مخابراتی نظامیان شده باشد پرتاب شد که با اصابت آنها به هدف، 400 غیرنظامی کشته شدند.
 • 2001:   در السالوادور (آمریکای لاتین) زلزله روی داد و بیش از 400 تن را کشت و هزاران نفر را مجروح ساخت.
 • 2006:   دكتر ابراهيم الجعفري (نخست وزير موقت وقت) 11 فوريه 2006 با اكثريت يك راي در نشست نمايندگان پارلماني شيعيان عراق به عنوان نامزد نخست وزيري آنان انتخاب شد. وي كه از فعالان حزب «الدعوه» بشمار مي رود در دوران حكومت صدام حسين، مدتي را در ايران و انگلستان بسر برده بود. شيعيان عراق بيش از هريك از گروهاي ديگر در پارلمان تازه (دائمي) اين كشور داراي نماينده هستند.
  الجعفري

 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  nhistorian (a) cox.net
  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com