Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
9 اكتبر
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 9 اكتبر
ايران
رسالت شاه اسماعيل صفوي
نهم اكتبر سال 1503 ميلادي ايالت كرمان شامل سراسر جنوب شرقي ايران از جمله سواحل مربوط به قلمرو شاه اسماعيل صفوي پيوست.
    شاه اسماعيل كه قبلا ايالت فارس را به قلمرو خود ضميمه كرده بود در همين سال فرمانروايان يزد و اصفهان و سپس خراسان را به اطاعت خود در آورد .
     وي در هريك از اين شهرهاي عمده كشور خطاب به مردم گفته بود كه چون از نسل امام حسين (ع) و شهربانو دختر يزدگرد سوم است رسالت ترويج شيعه اثني عشري و احياء امپراتوري ايران را دارد كه به تحقق هر دو موفق شد. شاه اسماعيل اين مطلب را براي نخستين بار در سال 1502 ميلادي در اجتماعي در شهر تبريز بيان كرده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
رویدادهایی که مسیر تاریخ ایران را تغییر داد؛ ورود آیت الله خمینی به پاریس، اعلام فضای باز سیاسی، دیدار شاه با اصحاب نظر، نظرات آنان، ولی ...
طبق نقل قولهای وقت، 14 مهرماه 1357 (سال انقلاب ـ اکتبر 1978) و همان روزی که آیت الله خمینی از عراق عازم فرانسه شده بود، به خواست شاه و پس از شرکت او در جلسه افتتاحیه سال پارلمانی تازه و اعلام فضای باز سیاسی و اعتراف وی به اینکه سوء استفاده های افراد و مقامات از اختیارات (فساد دولتی) عامل نارضایتی مردم بوده است، تنی چند که در جامعه وقت به صاحبنظر معروفیت یافته بودند ازجمله دو ـ سه روزنامه نگار به کاخ نیاوران جهت دیدار و تبادل نظر با رئیس وقت کشور دعوت شدند. شاه در این دیدار نظر آنان را که در جریان مستقیم تحرّکات و رویدادهای وقت بودند و اینکه برای بازگرداندن آرامش چه باید کرد جویا شده بود.
    این دعوت شدگان عموما اعلام آزادي تاسيس حزب با هر مسلک و مرام، صدور پروانه انتشار روزنامه بدون قید و شرط های خودخواهانه و امنیتی و برگزاري انتخابات کاملا آزاد را راه حل دانسته بودند و گفته بودند که اگر انتخابات آزاد و با مشارکت همه احزاب برگزار شود، مردم به جاي راهپيمايي و تظاهرات، کسانی را که بخواهند و بپسندند انتخاب و اصلاح اموررا به آنان واگذار مي کنند و آرام مي گيرند و اين نمايندگان از هر گروه و با هر عقیده که باشند قطعا در صدد تغییر نظام سلطنتي بر نخواهند آمد زيراکه می دانند ارتش ايستادگي خواهد کرد. شاه گفته بود که اگر چنین کنیم، این راهپیمایان که تحریک شده اند همان هایی را انتخاب خواهند کرد که آنان را به خیابان می کشانند و کار خرابتر خواهد شد. «دعوت شدگان» گفته بودند که مجلس جای تظاهرات نیست و «نماینده»، هرکس که باشد نزاکت و نظامات را در مجلس مراعات خواهد کرد و شماری اندک را بهتر از گروه انبوه می شود قانع کرد.
    در این دیدار به شاه گفته شده بود که در پی احضار فوری سپهبد نصیری از پاکستان به تهران [که در آنجا سفیر بود] و فرستادن هواپیما برای آوردن او ـ کاری که قبلا سابقه نداشت ـ شایعه بازداشت احتمالی چند مقام سابق سر زبانها افتاده که اگر عملی شود نتیجه منفی خواهد داشت و مردم خواهند گفت که این کار برای اغفال و آرام کردن آنان است و عمق و واقعیت ندارد. [این بازداشت ها یک ماه بعد در نیمه آبان انجام شد و امیرعباس هویدا، سپهبد نعمت الله نصیری، غلامرضا نیک پی، داریوش همایون و ... در پادگان جمشیدیه زندانی شدند و بعدا عکس هایی که آنان را در اطاق بازداشت نشان می داد انتشار یافت ولی تاثیر بر روند تظاهرات و اعتصابات نگذارد].
     یکی از «دعوت شدگان به نیاوران» به شاه گفته بود که در این شرایط، فرماندهان نظامی باید از کسانی باشند که ماجرای شهریور 1320 تکرار نشود. همچنین اشاره شده بود که بهتر بود به جای جعفر شریف امامی یک چهره مورد علاقه و اعتماد مردم و مثلا از مصدقی ها نخست وزیر می شد. انتصاب شریف امامی [یک ماه پیش از آن] به سبب شایعاتی که درباره او در جامعه انتشار یافته [متمایل به خارجی بودن و فراماسیونر] تاثیر منفی داشته است. [از روز پس از برگزاری مذاکرات نیاوران، شایعه رفتن شریف امامی انتشار یافت و درست یک ماه بعد و در آستانه اعتصابات بزرگ عملی شد].
    چند روز پیش از جلسه نیاوران، دکتر منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش وقت [اینک مقیم آمریکا] هم چند صاحبنظر و روزنامه نگار معروف را به چنین تبادل نظری به دفتر خود دعوت کرده بود که همان نظرات (آزادی تاسیس حزب و نشریه، تعقیب قضایی ضربتی سوء استفاده کنندگان از قدرت برای پُر کردن جیب خود و نیز برگزاری انتخابات آزاد) را شنیده بود.
     پس از برگزاری جلسه نیاوران که کوشش شده بود مطلبی درباره آن انتشار نیابد، جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا توسط اردشیر زاهدی سفیر وقت ایران در واشنگتن پیامی خصوصی برای شاه فرستاد!.
    از سردبیران روزنامه های بزرگ وقت که بعدا به سازمان امنیت دعوت شدند و با رئیس وقت آن تبادل نظر کردند نقل شده است که موضوعات مطرح شده در مذاکرات رئیس ساواک تقریبا همان بود که در دیدار کاخ نیاوران بمیان آمده بود. طبق همین نقل قولها، در آن روز هنوز این روزنامه نگاران چند قدمی بیش از ساختمان ساواک دور نشده بودند که فرستاده آیت الله بهشتی که در اتومبیل نشسته بود آنان را به منزل او بُرد و بهشتی به آنان گفت که شاه رفتنی است، به این حرف ها گوش نکنید و راه خودتان را بروید.
    غلامحسین صالحیار سردبیر وقت روزنامه اطلاعات پس از شنیدن اظهارات آیت الله بهشتی و بازگشت به تحریریه، به همکارانش گفت که نگرانی شاه از خارجی [برخی از دولت ها] بویژه دولت لندن بیش از تظاهرات داخلی است و تصور می کند که لندن همچنان گذشته حامی روحانیون، واشنگتن خواهان روی کارآمدن لیبرال دمکراتها (مصدقی ها) است و مسکو می داند که با هرگونه تغییراتی در ایران، چپها وضعیت بهتری خواهند یافت و بنابراین، هر سه قدرت تمایل به ناسیونالیسم ایرانی ندارند که شاه از زمان برگزاری جشن های سالگرد ایجاد شاهنشاهی ایران به دست کوروش بیش از گذشته در این راه گام برمی دارد که پدرش هم از شش سال پیش از برکناری برداشته بود.
    مرور زمان نشان داد که شاه به توصیه هایی که به او در دیدار نیاوران شده بود گوش نکرد و نتيجه اش را هم ديد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
15 اصل (وعده) خاتمي در آغاز کار رياست دولت ازجمله کاهش تورم، توزيع عادلانه درآمدها، افزايش قدرت خريد ـ بايد ديد که تا چه حد عملي شدند
17 مهرماه سال 1376 (نهم اكتبر 1997) روزنامه دولتي «ايران» چاپ تهران در شماره 779 خود اصول 15 گانه محمد خاتمي رئيس جمهور وقت را که همان سال کار خودرا در اين سمت آغاز کرده بود منتشر كرد كه تيتر بزرگ صفحه اول اين روزنامه را به خود اختصاص داده بود. خاتمي اين اصول را در جمع مديران اقتصاد كشور اعلام کرده بود و گفته بود که براي ساختن جامعه يي سالم، پويا و آباد است.
    طبق گزارش اين روزنامه رسمي، مهمترين بندهاي اين اصول از اين قرار بودند: كاهش نرخ تورم، افزايش قدرت خريد مردم، توزيع عادلانه درآمدها، توجه به نيروي انساني و مديريت، اصلاح زيرساختهاي اقتصادي، پيوند دانشگاه و صنعت، افزايش دانش اندوزي و پژوهش، اصلاح نظام مالياتي، تنظيم روابط كار، كار آمد شدن نظام تامين اجتماعي و حفظ محيط زيست.
    از آنجاكه هرچه كه ديروز «گزارش» روزنامه بود امروز مطلب «تاريخ» است بر پژوهشگران مربوط است كه بروند و ببينند كه وي در تحقق اين اصول تا چه حد موفق شده بود ازجمله مقايسه درصد تورم و بهاي ارزها در آغاز و پايان کار دولت او كه طبق يك ضرب المثل معروف «درخت را از ميوه اش مورد قضاوت قرار مي دهند». مقايسه و محاسبه سر انگشتي وضعيت ايران از لحاظ آن اصول 15 گانه، در پايان امرداد 1384 که دوران دولت خاتمي پايان يافت با زمان روي آمدن او بهبود چشمگير نيافته بود، چرا؟!.
    
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ضعف روزنامه نگاری از خبرنویسی تا نقل بدون ذکر مأخذ در مطبوعات ایران ـ اجبار به گرفتن وکیل برای تعقیب قضایی
در سال 1317 هجری (1938 میلادی) دولت وقت (به نخست وزیری محمود جم که قبلا استاندار کرمان و اواخر عمر سناتور بود) که انتشار «ترجمهِ بدون توضیح» اخبار مربوط به رویدادهای بین الملل و اخبار داخلی به صورت درج اصل اطلاعیه ها و اعلامیه هارا کمکی به ارتقاء دانش عمومی و آگاهی ها نمی دید و گوشزدهای آن به ناشران مطبوعات بویژه پس از نوسازی فرهنگستان ایران و تاسیس مدارس اکابر (بزرگسالان) درهمان سال به جایی نرسیده بود تصمیم گرفت که سازمان دولتی «پرورش افکار» را مامور تشکیل یک دوره آموزش ضمن کار برای روزنامه نگاران شاغل کند. این دوره که از یکم آبان ماه آن سال دایر شد «روزنامه نگاری» تدریس نمی کرد ـ تاریخ، علوم سیاسی بویژه طرز حکومت و ساختار حکومتی سایر ملل، جغرافیا، اصول اقتصاد، جامعه شناسی و معلومات عمومی آموزش می داد که به توصیه علی دشتی و عبدالرحمن فرامرزی که رئیس و عضو مرکز «راهنمای روزنامه نگاری» بودند چند جلسه سخنرانی درباره مقاله نویسی هم بر آن دوره کوتاه مدت افزوده شد. این دوره که از یکم آبان ماه آن سال (23 اکتبر 1938) برگزار شده بود پس از اتمام، تجدید نشد. هدف آن بود که بر ترجمه خبر مربوط به یک کشور دیگر ـ جمعیت، وسعت و ... آن کشور اضافه شود و ترجمه خبر به صورتی انشاء نشده باشد که متفاوت از قوانین ملی آن باشد. به علاوه، اطلاعیه های داخلی نیز به صورت خبر درآید با کلمات مانوس، متداول و قابل درک عامه، و سابقه کار (تاریخچه قضیه) هم بر آن اضافه شود.
    مروری بر مطالب روزنامه های امروز ایران و خبرگزاری های آن (کمک رسانه) که برخلاف گذشته، همگی از دولت کمک مالی دریافت می کنند و مشاهده خبرهای ناقص (نبود چند عنصر از 6 عنصر لازم خبر)، تحقیق محلی و مستقل خبرنگار و نگارش خبر بدون توضیحات ضروری (افزودن سابقه خبر) بازگشت به ضعف های 75 سال را نشان می دهد و یکی از علل ریزش تیراژها همین است، به علاوه رفع نکردن نیاز مخاطب در عصر اینترنت. این ضعف به حدی است که علی جنتی وزیر تازه ارشاد (فرزند رئیس شورای نگهبان) هشتم مهرماه 1392 آن را بر زبان آورد.
    در جایی که این رسانه ها «درصد» را دهک (روستای کوچک، 10 کوچکتر؟!) و «گزینش» را چینش (چیدن میوه از درخت و یا آجر روی هم و ...) می نویسند مخاطب گیج و از خرید آنها رویگردان می شود.
    در نخستین دوره آموزش روزنامه نگاری در ایران که در سال 1335 هجری (و 18 سال بعد از آن آموزش ارتقاء معلومات عمومی روزنامه نگاران شاغل) تشکیل شد در دروس خبرنویسی و اِدیت خبر و مقاله نگاری هم تاکید بر همان روشن نویسی و «آموزشی نویسی» خبر و مطالب ژورنالیستی بود و باقی نگذاشتن جای سئوال برای مخاطب.
    روزنامه نگاری بمانند شعرسرایی و ورزش ِ حرفه ای یک دیسیپلین آکادمیک نیست و تجربی است. به عبارت دیگر؛ با رفتن به کلاس، یک فرد بدون داشتن استعداد و ذوق و شرایط جسمانی و تمرین ـ قهرمان کُشتی گیری و یا شاعر نامدار نخواهد شد. در دوره آموزشی سال 1335، شاگردان بعد از ظهر در کلاس ها شرکت می کردند، شب ها به دنبال تهیه خبر می رفتند و صبح ها در تحریریه روزنامه اطلاعات اخباری را که تهیه کرده بودند زیر ِ نظر دبیر میز مربوط و با کمک خبرنگار همان حوزه خبری می نوشتند. این بود راه درست ساختن روزنامه نگار ـ فردی که قبلا به دقت و با آزمایش های استعداد و ذوق و معلومات عمومی گزینش شده باشد.
    
حسين انتظامي

دو دهه پیش «حسین انتظامی» روزنامه نگار که مدیر کل مطبوعات وزارت ارشاد شده بود و تجربه این کاررا داشت در چارچوب آن اداره، به سبک موسسه مطبوعاتی اطلاعاتِ سال 1335 دوره های آموزش ضمن کار برای روزنامه نگاران شاغل ایجاد کرد و انواع کتاب روزنامه نگاری از خبرنویسی و اِدیت تا مقاله نگاری و فیچر نویسی از زبانهای دیگر ترجمه و به صورت کتاب برای روزنامه نگاران ایران ارسال داشت. [حسین انتظامی نماینده انتخابی مدیران نشریات در هیات نظارت که اخیرا معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد شده است مدتی سردبیر روزنامه های جام جم، همشهری و خبر بود و چون متوجه شده بود که عمر روزنامه چاپی رو به پایان است، روزنامه خبر را به صورت آنلاین درآورده و در ساختمان همین روزنامه، محلی برای گردهمایی روزنامه نگاران داخلی و خارجی ایجاد کرده است و ....].
    ضعف خبرگیری و خبرنویسی به صورتی کمتر، در رسانه های برخی از کشورهای دیگر و حتی آمریکا دیده می شود. این رسانه ها پیش از نوشتن یک خبر درباره کشوری دیگر نمی روند درباره این کشور و قانون اساسی (اُم القوانین) آن مطالعه کنند و مثلا عنوان حسن روحانی را ننویسند «رئیس جمهوری». رئیس ِ «جمهوری» یعنی رئیس کشور و طبق اصل 113 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عنوان رئیس قوه مجریه «رئیس جمهور» است و شخص دوم کشور است. بنابراین در حد یک نخست وزیر است و دیوان عالی و نیز پارلمان در شرایطی می توانند رای به برکناری او بدهند. برخی رسانه های آمریکا از روحانی به عنوان لیدر = رهبر یاد کرده اند (ازجمله مجله تایم در شماره هفتم اکتبر 2013 در مقاله ای به قلم مایکل کراولی) که رهبر جمهوری اسلامی، فرمانده نیروهای مسلح که رئیس قوه قضایی و نیمی از اعضای شورای نگهبان را منصوب می کند شخص دیگری است که رهبری انقلاب و ولایت فقیه را هم به دست دارد. پایان انقلاب سال 1357 ایران هنوز اعلام نشده است و به عبارت دیگر هر آن می شود در ایران به صورت انقلابی عمل کرد و یک سپاه، پاسداری از انقلاب را بر عهده دارد. ساختار انتخابات در جمهوری اسلامی ایران متفاوت از کشورهای دیگر است. در اینجا شورای نگهبان 12 نفری کسانی را که طبق تشخیص این شورا می توانند در انتخابات نامزد باشند و رای بگیرند تعیین می کند و بنابراین، احزاب در تعیین نامزدهای قطعی عملا نقشی ندارند. احزاب داوطلبان خودرا به شورای نگهبان معرفی می کنند و تصمیم نهایی با شورا است. نویسنده خبر باید اینها را بداند.
    
بکار رفتن عنوان «ليدر» براي حسن روحاني درمجله تايم

دانشگاه تهران در دهه 1340 دوره 4 ساله روزنامه نگاری تاسیس کرد، ولی چون برای فارغ التحصیلان این دوره کار نبود آن را تا دهه بعد تعطیل کرد. به رغم این تجربه، پس از انقلاب همه دانشگاهها که شمار آنها و شعب این دانشگاهها قارچ وار در سراسر کشور رو به افزایش است دوره روزنامه نگاری دایر کرده اند. اگر این دوره ها موثر واقع می شدند محتوا و تیراژ روزنامه ها بهتر از این بود که می بینیم. تازه، انجمن صنفی خبرنگاران (که این روزنامه نگار قدیمی ـ مولف تاریخ آنلاین ـ از آن بی خبر بوده و چگونگی تاسیس و محل استقرار آن را نمی داند) درخواست تاسیس دانشکده روزنامه نگاری کرده است!. در تهران دهها روزنامه و بیش از صد مجله منتشر می شود و تاسیس خبرگزاری که مطالب آنها رونوشت برابر اصل است روزافزون بوده و از رقم ده و 20 متجاوز است، چرا؟. برای اینکه دولت کمک مالی می کند و به خبرنگار هدیه و عیدی می دهد و نشریات به صورتی پلکان ترقی می شوند.
    این اظهارات هشتم مهرماه 1392 علی جنتی وزیر تازه ارشاد یک سند بحث درباره ضعف مطبوعات در جمهوری اسلامی است:
    "به گزارش خبرگزاري آريا، علي جنتي وزير ارشاد [فرهنگ و ارشاد اسلامی] درباره احتمال تغيير مکانيزم پرداخت يارانه [کمک مالی] مطبوعات گفت: بايد ضوابط جديدي وضع کنيم، از نظر کيفيت و تيراژ، وضع رسانه‌ها ديده شود و روزنامه‌هايي که با کيفيت بهتري، کار توليدي مي‌کنند و مقالات متقني مي‌نويسند، بايد از يارانه بيشتري برخوردار باشند يعني آنهايي که تيراژشان بيشتر است، طبيعتا بايد بتوانند يارانه بيشتري دريافت کنند.
    وي افزود:متاسفانه ما در اين زمينه ضعف‌هاي زيادي داريم که اين ضعف‌ها در حوزه‌هاي مکتوب، رسانه‌هاي ديجيتال و صدا و سيما مشاهده مي‌شود.
    وزير [وزیر تازه] فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: امروزه غلط نويسي و غلط‌گويي در بسياري از رسانه‌ها امري شايع و متداول شده است و هرچه زمان مي‌گذرد به جاي آن که به سمت رفع نقائص برويم،عقب‌گرد مي‌کنيم، اين در حالي است که بايد کار حرفه‌اي تر شود. وی همچنین از تجديدنظر در ضوابط صدور مجوز براي متقاضيان تاسيس خبرگزاري در آينده‌ نزديک خبر داد.".
    شاید هیچکس به اندازه یک حادثه نویس از ضعف اخلاقیات یک جامعه اطلاع نداشته باشد. پرونده های پلیس و دستگاه قضایی ـ همه حاکی از این ضعف است، این ضعف است که آنهارا به وجود می آورد و قضاوت تاریخ از وضعیت یک جامعه در یک برهه مشخّص بر اساس همین پرونده ها خواهد بود که برخی از آنها به رسانه ها درز می کنند، و وای به حال جامعه ای که رسانه هایش هم اصول نقل مطالب دیگران را رعایت نکنند که «کاپی رایت» عنوان گرفته است. نویسنده صاحب و مالک نوشته و محصول کار خویش است و ملک و دارایی او نباید مورد تجاوز دیگران قرار گیرد و دولت ها به وجود می آیند تا از جان و مال اتباع محافظت کنند.
حميد معين


    12 سال پیش تنها با هدف کمک به آموزش عمومی و ارتقاء سطح آگاهی های فارسی زبانان، تاریخ آنلاین ایرانیان را بدون دریافت کمک مالی از احدی و حتی دریافت آگهی (اعلان) دایر کردم. روزی که برای ساختن آن به دفتر حمید معین مدیر مگ ایران (بانک اطلاعات نشریات کشور ازجمله 1500 مجله) رفتم، چند روزنامه نگار معروف ازجمله محمد حیدری رئیس پیشین شورای سردبیری روزنامه اطلاعات آنجا بودند و پس از اطلاع از تصمیم من با تعجب گفتند که دیگران پول نفت ایران را می برند و تو می خواهی از جیب خود خرج کنی و برای ایرانیان تاریخ بنویسی و ...، کو قدردان؟، از همین فردا ـ مطالب تورا به نام خودشان و یا حذف نام تو نقل می کنند و تو (در این سر ِ پیری) از عمل و عُمر خودت بیزار می شوی و از غم و اندوه خواهی مُرد. گفتم در نظام اسلامی، نقض اخلاقیات؟. این مطالب محصول عُمر من است و اقتصادیون وقت (عُمر) را با پول ارزیابی می کنند و ... و از حمید خواستم که در زیر مطالب بنویسد که نقل از این تاریخ آنلاین تنها با ذکر مأخذ مجاز است که نوشته است.
    دو ـ سه سال پیش دیدم که وبلاگ های فارسی بدون ذکر مأخذ و بعضا با همان اغلاط تایپی، تمامی مطالب تاریخ آنلاین ایرانیان را نقل و پاره ای از آنها هم به نام خودشان!، غافل از اینکه ممکن است نوشته من نظر خودم بوده و درست نباشد. در این زمینه به معاون مطبوعاتی وقت در وزارت ارشاد نامه نوشتم که به «ستاد ساماندهی» این معاونت ارجاع کرده بود.
    
«ماه تابان اقدام» وکيل قضايي

چون نقل بدون ذکر مأخذ ادامه یافت در امُردادماه 1392 به این ستاد مراجعه کردم، یک مسئول و دو کارمند داشت که این تلفن را برای تماس گرفتن به من دادند: 88540851 و وعده اقدام. چون نقل مطالب به آن صورت ادامه یافت و به من خبر دادند که روزنامه «دنیای اقتصاد» هم چنین می کند در شهریورماه 1392 به مجتمع قضایی مربوط در میدان 15 خرداد رفتم گفتند اگر خود تو اینجا (تهران) حضور دائمی نداری یک وکیل قضایی بگیر و از وب مستر خودت هم تقاضا کن که این رسانه ها را کشف و به وکیل تو خبر دهد تا وکیل به اینجا بیاید و اعلام جرم کند و ما تعقیب می کنیم. بناچار بانو «ماه تابان ـ مهتاب ـ اقدام» وکیل پایه یکم را که تجربه گزاشگری رادیو ـ تلویزیون را در کارنامه خود دارد و یک حقوقدان ـ ژورنالیست است به وکالت برگزیدم و از حمید معین (وب مستر) خواستم که هر نقل قول بدون ذکر مأخذ را به وکیل اطلاع دهد تا تعقیب قضایی کند. این هم نتیجه خدمت. نهم مهرماه 1392 (یکم اکتبر 2013) به من خبر دادند که روزنامه دولتی جام جم هم چند مطلب مرا ازجمله درباره بهرام چوبین (درج شده در روز 28 نوامبر تاریخ آنلاین ایرانیان) در گزارش خود «سرداران معروف تاریخ ایران» بدون ذکر مأخذ نقل کرده است. امیدوارم که دیگران با شنیدن این مطالب از خدمت انسانی خود پشیمان نشوند. خدمت کردن بدون چشمداشت به انسان ها، لذت خاص خودرا دارد.


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اديان و روحانيون
شهادت امام حسين (ع) طبق تقويم ميلادي
آلماناك تاليف پروفسور ويليام بليك، شهادت امام حسين (ع) در كربلا را طبق تقويم ميلادي نهم اكتبر سال 680، و كرونيكل جهان (صفحه 250) دهم اكتبر همين سال ذكر كرده اند. كرونيكل جهان شهادت حسين ابن علي (ع) را آغاز گسترش مذهب شيعه و جهانگير شدن آن ذكر كرده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو ادبيات
داستان «خر طلايي» ـ مردي آزمند که تبديل به خر شده بود براي بازگشت به قالب قبلي تعهد اخلاقي شدن سپرد
تصوير Apuleius
در تاريخ ادبيات غرب، اكتبر سال 175 ميلادي، ماهي به شمار آمده است كه در آن، داستان «خر طلايي» نوشته آپوليوس Apuleius در امپراتوري روم به اوج محبوبيت رسيده بود، به گونه اي كه در چهار کانون در امپراتوري روم جمعا 119 كاتب (رونويس بردار) هر روز از بام تا شام آن را تكثير (رونويسي) مي كردند.
    اپوليوس سه ماه پيش از آن، كار نوشتن اين داستان را به پايان رسانده بود. او كه يك رومي متولد شمال افريقا بود در پنجاهمين سال عمر خود اين داستان (خيالي) را نوشته بود. در اين داستان كه تا قرن گذشته به زبانهاي مختلف تجديد چاپ شده است و در دانشكده هاي ادبيات آن را در بخش ادبيات غرب مطالعه مي كنند، نويسنده شرح احوال مردي به نام «لوسيوسLucius » را بيان مي دارد كه ناگهان تبديل به «خر» شده و به كارهاي عجيب و غريب؛ گاهي ماجراجويانه و زماني خنده آور دست مي زند و ....
    آپوليوس در قالب اين داستان، اوضاع اجتماعي زمان خودرا منعكس و افكار فلسفي و نظرات اصلاحي اش را بيان مي دارد. وي داستان خودرا پس استغاثه لوسيوس به پيشگاه ايسيس Isis خداي روميان كه اگر دوباره به قالب اصلي باز گردانده شود سراغ مادي گري و آزمندي و ظلم نخواهد رفت و فردي پايبند اخلاقيات و معنويات خواهد شد و قبول تعهد او از جانب ايسيس و به صورت اول درآمدنش به پايان مي برد. اين تاليف، داستان نويسي غرب را وارد عصر تازه اي كرده است. آپوليوس چند تاليف ديگر هم دارد که به اين معروفيت نرسيده اند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زادروز نويسنده «دون كيشوت = دان کيهوت» که اسارت و فقر اورا به داستان نگاري گرايش داد
Miguel de Cervantes Saavedra
امروز، نهم اكتبر، زادروز «ميگوئل دو سروانتس ساودرا Miguel de Cervantes Saavedra» نويسنده داستان بسيار معروف «دان کيهوت = دون كيشوتDon Quixote» است كه در سال 1547 به دنيا آمد و 69 سال عمر كرد. قريحه دو سروانتس در داستان نويسي و خلق داستان در سراسر جهان زبانزد است.
    وي که شاعري خوش قريحه و نمايشنامه نگاري ماهر بود آثار متعدد ديگر هم دارد از جمله El Ingenioso Hidalgo که شرح حال يک شواليه است.
    دو سروانتس در جواني به ايتاليا رفته و به عنوان يک نظامي اسپانيايي در جنگ دريايي لپانتو Lepanto با عثماني شرکت کرده بود. در اين جنگ با اينکه اسپانيا، ايتاليايي ها از جمله جمهوري ونيز و ساير نيروهاي مسيحي پيروز شدند، دو سروانتس مجروح و عليل شد و هنگام انتقال به اسپانيا، کشتي حامل وي به تصرف دزدان دريايي درآمد و او و برادرش به الجزاير منتقل و به صورت برده به يک مراکشي فروخته شدند که خانواده آنان در اسپانيا پولي جمع آوري و اين دو را از صاحبشان بازخريد. همين اسارت و نيز فقري که «دو سروانتس» پس از بازگشت به اسپانيا دچار آن شده بود و نيز دو بار به زندان افتادن به سبب ورشکستگي مالي و نپرداختن قروض، او را تبديل به يک نويسنده خوب کرد و ....
پشت جلد چاپ قديم داستان دون كيشوت Don Quixote

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو دانش
كشف رابطه اعتياد با تغييرات مغز
پالا

به گزارش شبكه تلويزيوني اي بي سي آمريكا که هفتم اكتبر 2005 پخش شد، بانو «پالا پينPaula Paine(عكس مقابل)» كه يك زن جوان و ثروتمند است به دزديدن از مغازه ها معتاد شده و دكتر جان گرانت كه ماهها روي او مطالعه كرده و چند بار از مغز وي عكس گرفته علت اين اعتياد را اندک تفاوت كلپتومانياي مغز او با سايرين تشخيص داده كه ممكن است به حل نهايي مسئله انواع اعتياد منجر شود.
    بانو پالا كه در دبستان، دبيرستان و دانشگاه يك دختر نمونه و مدل ديگران بود پس از فراغت از تحصيل، در كاخ سفيد واشنگتن به كار پرداخت و در اينجا هم يك كارمند نمونه شده بود. وي پس از ازدواج با يك سرمايه دار تكزاسي به شهر هوستون نقل مکان و داراي سه فرزند شده و مادري نمونه و همسري ايده آل بشمار مي رفت. در يك خانه وسيع چند ميليون دلاري زندگي مي کرد و بي نياز از ماديات و پول بود، ولي عادت به دزدي از مغازه ها کرده بود. طبق اين گزارش (اکتبر 2005)، وي هنگامي دزدي مي کرد كه قبلا از موضوعي ناراحت شده بود و با دزدي كردن آرامش خود را باز مي يافت. وي از اشياء مسروقه كه ارزشي هم نداشتند استفاده نمي کرد و آنها را بعدا به دور مي ريخت. تا آن زمان (زمان پخش گزارش) دستگير هم شده بود ولي قضات دادگاه عمل سرقت را تعمدي و ارادي ندانسته و قرار منع تعقيب صادر كرده و تنها از شوهرش خواسته بودند كه او را براي درمان نزد روانپزشك ببرد.
     طبق گزار اي بي سي، روانپزشكان و روانشناسان وسيعا در اين باره مطاله كرده و تشخيص داده بودند كه بانو "پالا" به دزدي کردن از مغازه (شاپ ليفتينگ) معتاد شده، درست بمانند كساني كه به سيگار، مواد مخدر، الكل، ازدواج مكرر و بدون دليل، داشتن دفتر و اثاثه لوكس، اسراف، خريد غير ضروري و نظاير آن معتاد مي شوند.
     اين تشخيص مسئله را حل نکرد ولي دكتر «جان گرانتDr. G. Grant» استاد كرسي روانپزشكي دانشگاه دولتي مينه سوتا اوايل اکتبر 2005 موفق به كشف علت واقعي آن شد كه كار تحقيقي تازه اي اعلام شده است. وي از مقايسه عكسهاي مغز بانو پالا با مغز زناني كه مطلقا اعتياد ندارند متوجه شد كه Kleptomania كلپتومانياي مغز «پالا» با ديگران كمي تفاوت دارد. اين تفاوت در معتادان به مواد مخدر، الكل، سيگار، همنشيني با زنان و يا مردان، قمار، خيالبافي، دروغگويي بي جهت و ... هم ديده مي شود. اين تغيير و تحول مغزي، عملي است تدريجي. دكتر گرانت گفته بود كساني هستند كه هنگام رو به رو شدن با يك مشكل بزرگ، به جاي حل آن، به خيالات دوران كودكي و تصورات فانتزي و واهي فرو مي روند و خود را با اين عمل از اندوه آسوده مي سازند. دكتر گرانت همچنين
     گفته بود: حالا كه دليل علمي مسئله پالا كشف شده است بايد راهي به دست آورد كه اين تفاوت كلپتومانيا را بتوان بر طرف كرد و اين قسمت مغز را به حالت اول بازگردانيد. قبلا براي رفع اعتياد، فرد را تحت آموزش و اندرز قرار مي دادند و براي مدتي او را كنترل مي كردند كه سراغ عادت نرود كه هميشه نتيجه بخش نبوده است و اينک متوجه ساخت دارو شده اند و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
روزي كه كره اي ها داراي الفباي اختصاصي شدند
مورخان آمريکايي نهم اكتبر سال 1446 ميلادي را روزي نوشته اند كه كره اي ها در آن روز داراي الفباي اختصاصي شدند كه «هانگولHangul» ناميده مي شود. برحسب وقت سئول (وقت خاور دور ) اين رويداد دهم اکتبر اتفاق افتاده بود. كره اي ها قبلا الفباي چيني را براي نوشتن بكار مي بردند كه حروف «مصوته (واول)» محدود آن نمي توانست همه صداهاي واژه هاي كره اي را شامل شود.
     الفباي كره اي داراي ده حرف مصوته است كه كمكي بسيار به يكسان سازي تلفظ ها، از ميان بردن لهجه ها و شيوا ساختن زبان اين مردم كرده است. مي دانيم كه كره اي ها خيلي زودتر از سوئدي ها موفق به چاپ كردن كتاب با حروف فلزي شده بودند. چيني ها صدها سال پيش از همه با حروف چوبي، فن چاپ را اختراع كرده بودند.
     واژه كره از «گريوGoryeo» نام يك دودمان پادشاهي اين شبه جزيره گرفته شده است. ماركوپولو ايتاليايي در كتاب خود؛ «سفرها»، از كشور كره به نام «كائوليCauli » ياد كرده و اين واژه، مقلوب كلمه چيني گااوليgaoli است. اروپائيان با خواندن كتاب ماركوپولو با خاور دور آشنا شدند و به تدريج كلمه كائولي را به «كُريا Korea (در زبان انگليسي) و كُره (درزبان فرانسوي)» تبديل كرده اند و مردم كره هم اصراري به تصحيح آن توسط خارجيان ندارند.
    (عکسي از حروف الفباي کره اي ها در ميان مطالب دهم اکتبر اين سايت، همراه با توضيحات بيشتر درج شده است)
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نمونه يك ازدواج سياسي در اروپا
Mary Tudor

نهم اكتبر 1514 لوئي دوازدهم پادشاه فرانسه با هدف تامين دوستي اين كشور با انگلستان كه قرنها با هم جنگ و ستيز داشتند در سن 52 سالگي با ماري تودور Mary Tudor (عكس مقابل) دختر 18 ساله هنري هفتم پادشاه انگلستان و خواهر کوچکتر هنري هشتم ازدواج كرد. هنري هفتم نيز با هدف جلب دوستي فرانسه دختر جوان خودرا مجبور به اين ازدواج كرده بود.
    برادر ماري كه بعدا به نام هنري هشتم پادشاه انگلستان شد با اين ازدواج موافق نبود و به پدرش گفته بود كه نبايد ماري را قرباني منافع سياسي اش كند، بايد رضايت ماري را در نظر بگيرد كه هنري هفتم اعتنا نكرده بود.
    اين ازدواج تنها 83 روز طول کشيد و با درگذشت ناگهاني لوئي دوازدهم در يکم ژانويه 1515 پايان يافت و در نتيجه دوستي دوكشور هم قوام نگرفت و دوام نيافت. سپس بدون دادن اطلاع به برادرش با يک دوک (شاهزاده) انگليسي ازدواج کرد و اين زن و شوهر براي بخشوده شدن مجبور به پرداخت يک جريمه نقدي سنگين شدند. ماري براي ازدواج با دوک انگليسي قانون ازدواج فرانسه را که بر پايه آيين کاتوليکها بود ناديده گرفته بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
پيروزي انقلاب دكتر سون يات سن و جمهوري شدن چين
Sun Yat Sen
نهم اكتبر سالروز پيروزي انقلاب دكتر «سون يات سنSun Yat Sen » در چين است كه در اين روز در سال 1911 به نظام سلطنتي اين كشور كه در طول قرن نوزدهم قدرتهاي غرب و نيز ژاپن از ضعف آن استفاده كرده و به مداخله عميق در سرزمين چين پرداخته بودند پايان داد.
     دكتر سون که به پدر جمهوريت چين معروف است در سال 1866 به دنيا آمد و در 12 مارس 1925در 58 سالگي درگذشت. وي يک سوسيال دمکرات بود. اصول معروف، مهم و سه گانه دكتر سون از اين قرارند:
     1- ناسيوناليسم 2- دمكراسي 3- تامين معاش، رفاه و نيازمندي هاي زندگاني براي همه كه به تعبيري نوعي سوسياليسم معتدل (ميانه – ملايم) است. وي بدون رعايت اين سه اصل، پيشرفت سرفرازي و نيكبختي يك ملت را ميسر و محقق نمي داند. بسياري از متفكران عصرحاضر (قرون 20 و 21) اين اصول را كه دكتر سون بر آنها استدلال و تعريف نوشته و انديشمندان ديگر تفسير كرده اند كليد حل مسائل هر ملت و رفاه آن مي دانند. [سوسياليسم قرن 21 ـ فرضيه هوگو چاوس مشابهت بسيار با اصول 3 گانه دکتر سون دارد.].
     پس از فوت دكتر سون، پيروان و جانشينانش از هدفهاي او دور شدند كه در سال 1949 از مائو شكست خوردند و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
درگذشت دوقلوهاي هنرمند آمريکايي ـ پيدايش اصطلاح دوقلوهاي سيامي ـ ماجراي فروش دوقلوها و ...
Millie و Christine دو خواهر دوقلوي هنرمند آمريکايي

نهم اکتبر سال 1912 دو خواهر دوقلوي سياهپوست آمريکايي به نام هاي ميلي Millie و کريستين Christine که هنگام تولد به هم متصل بودند و اعضاي مشترک داشتند درگذشتند. اين دو خواهر که 11 جولاي 1851 در «وايت ويل» ايالت کاروليناي شمالي به دنيا آمده بودند 61 سال عمر کرده بودند. پدر و مادر اين دو برده فردي به نام مک کوي McCoy بودند که وي اين دوقلو را به يک تماشاخانه دار سيّار فروخت و چون شهرت هنرنمايي يافتند فردي ديگر آنان را ربود و به انگلستان بُرد ولي در آنجا بدام افتاد. در انگلستان بردگي لغو شده بود و مقامات لندن گفتند که تنها مي توانند دو خواهر را به پدر و يا مادرشان تحويل بدهند که خريدار قبلي ترتيب اين کاررا داد و به آمريکا بازگردانيده شدند و به هنرنمايي ادامه دادند. صاحب تئاتر وسائلي فراهم ساخت که دو خواهر مقدمات 5 زبان را فراگيرند تا در جريان نمايش اصطلاحات اين زبانها را براي سرگرمي تماشاگران بکار برند.
    اين نوع دوقلو را اصطلاحا «دوقلوي سيامي» گويندکه دو برابر دوقلوي هنرمند سيامي (نام سابق تايلند) به نام چانگ Chang و انگ Eng در قرن نوزدهم به اين لقب معروف شده بودند که اين اصطلاح جهاني و وارد فرهنگ واژه ها شده و دوقلوهاي از اين دست و ازجمله لاله و لادن بيژني (ايراني) را که در سال 2003 در سنگاپور و در جريان عمل جراحي فوت شدند دوقلوهاي سيامي مي خواندند. چانگ و انگ که در سال 1811 از پدر چيني و مادر مالايايي در جنوب تايلند به دنيا آمده بودند در سيرک ها هنرنمايي مي کردند. اين دو 63 سال عمر کردند و بسال 1874 درگذشتند.
    از زمان پيدايش خط و نوشتن، درباره اين نوع دوقلوها داستانهاي متعدد گفته و نوشته شده است ولي به صورت سند از قرن دهم، و درباره دو برادر به هم چسبيده ارمني است که در سال 942 به دنيا آمده و از ارمنستان به قسطنطنيه (استانبول امروز) منتقل شده و در اين شهر زندگي مي کردند. در حال حاضر هر سال دهها تن از نوع دوقلوها در گوشه و کنار جهان به ددنيا مي آيند که با پيشرفت جراحي براي مدتي طولاني تواما زندگي نمي کنند و از هم جدا مي شوند.
دوقلوهاي سيامي Eng و Chang که 63 سال با هم خوردند و خوابيدند و هنرنمايي کردند


    
اميلي و کريستين به هم چسبيده در سه صحنه

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ترور پادشاه يوگوسلاوي
نهم اكتبر سال 1934 الكساندر يکم پادشاه يوگوسلاوي به دست يك ناسيوناليست كروات ترور شد و«پتر» پسر ده ساله اش را برجاي نشاندند!. اين قتل باعث سوء ظن صربها نسبت به ساير مليتهاي کنفدراسيون يوگوسلاوي، و نيز دشمني با مجارها و ايتاليايي ها شد که در طول زمان گسترش يافت.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اختراع پتوي برقي
نهم اكتبر سال 1946ميلادي پتوي برقي ساخته شد كه كمك بزرگي مخصوصا به سالخوردگان بود كه در برابر سرما آسيب پذيرترند. نخستين پتو از اين نوع ،پس از عرضه به بازار 39 دلار و پنجاه سنت قيمت گذاري شده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زمين لرزه اي كه چند كشور بزرگ را تكان داد
زمين لرزه 7 و 6 دهم ريشتري آسياي جنوبي كه بامداد هشتم اكتبر 2005 رخ داد به دليل وقوع در عمق زياد، چند كشور را تكان شديد داد. اين زلزله كه مركز آن در صد كيلومتري شمال شرقي اسلام آباد (پايتخت پاكستان) بود تا كابل (480 كيلومتري) در غرب و تا بنگلادش در شرق، منطقه اي به عرض بيش از هزار کيلومتر را لرزاند و دهها هزار تن تلفات جاني و نيز ويراني فراوان به بار آورد. اين تلفات در پاكستان و كشمير بيشتر بود. عکس زير که نهم اکتبر گرفته شده است خرابي چند مجتمع ساختماني در حاشيه پايتخت پاکستان را نشان مي دهد.


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 9 اكتبر
 • 1831:   «كاپوديسترياسKapodistias» ديپلمات امپراتوري روسيه و متولد يونان كه پس از اعلام استقلال اين كشور از سلطه عثماني، با سازش قدرتهاي اروپايي رئيس كشور مستقل يونان شده بود به دست پسر و برادر مردي كه به زندان افتاده بود در مدخل كليسا به قتل رسيد. وي نخستين رئيس كشور مستقل يونان پس از دو هزار سال بود. يونان از اواخر هزاره يكم پيش از ميلاد تا اوايل قرن نوزدهم به ترتيب توسط مقدوني ها، رومي ها و عثماني ها اداره مي شد.
      
 • 1940:   لوفت وافه (نيروي هوايي آلمان) در يك حمله شبانه به لندن، كليساي سن پال را بمباران كرد.
 • 1947:   براي نخستين بار ميان يک هواپيماي در حال پرواز و يک اتومبيل در حال حرکت ارتباط تلفني برقرار شد.
 • 1944:   مذاكرات 9 روزه چرچيل با استالين در مسكو آغاز شد كه فصلي از آن مربوط به سرنوشت ايران پس از جنگ جهاني دوم بود.
 • 1961:   انگلستان به استعمار خود بر سرزمين آفريقايي تانگانيکا پايان داد . اين سرزمين بعدا با زنگبار متحد شد و جمهوري فدرال تانزانيا به وجود آمد.
 • 1970:   جمهوري خمرKhmer (کامبوج ) اعلام موجوديت کرد . قبلا اين کشور سلطنتي و پيش از آن مستعمره فرانسه بود . کامبوج بعدا باز هم به نوعي سلطنتي باز گشت کرد.
 • 1989:   هفتاد هزار تن از اتباع آلمان شرقي در شهر لايپزيك دست به اعتراض زدند و خواهان آزاد شدن تاسيس احزاب و گروهها و انتشار نشريه مستقل و حرفه اي شدند و عدم رضايت خود از وجود يك حزب (حزب كمونيست) و دولتي بودن نشريات ابراز داشتند. اين اعتراضها تا تامين وحدت آلمان ادامه يافته بود.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  nhistorian (a) cox.net
  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com