Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
30 سپتامبر
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 30 سپتامبر
ايران
اندوه شاه اسماعيل صفوي از افتادن بحرين به دست پرتغالي ها و تصميمي را که به اجرا درآورد
شاه اسماعيل صفوي كه پس از گذشت پنج سال هنوز در اندوه شكست چالدران بود سي ام سپتامبر 1519 از تصرف بحرين توسط پرتغالي ها آگاه شد، و اين خبر ناگوار براندوه او افزود، زيرا به سبب نداشتن نيروي دريايي و اسلحه آتشين نمي توانست كاري انجام دهد.
     وي همان روز (سي ام سپتامبر 1519) پس از آزمايش استخدام خوشنويسان داوطلب كار در دفتر اختصاصي و مردود كردن همه آنان، مقامات كشوري و لشكري را به مذاكره فوري براي رسيدگي به دست اندازي هاي مكرر پرتغالي ها به جزاير ايران در خليج فارس فراخواند. در اين جلسه قرار شد كه يك بودجه محرمانه در اختيار افراد محلي قرار داده شود كه پرتغالي ها را در جزاير متصرفي راحت نگذارند تا بعدا راهي براي اخراج آنان به دست آيد. شاه اسماعيل سپس عزم سفر نخجوان كرد.
     شهاب مرواريدخوشنويس ويژه تحرير ِنامه هاي شاه اسماعيل نزديك به سه سال پيش از اين فوت شده بود و در اين مدت؛ خوشنويس ديگري كه بتواند نظر شاه را جلب كند تا جاي او را در دفتر اختصاصي بگيرد يافت نشده بود، زيرا شاه اسماعيل شخصا از خوشنويس هاي داوطلب امتحان به عمل مي آوَرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مقایسه تاریخی ارزش برابري ریال ایران با دلار آمریکا و پاوند انگلستان ـ روزي که دلار هفت توماني 2980 تومان شد و در مهر1394 سه هزار و 400 تومان!
هشتم مهرماه سال 1310 (30سپتامبر 1931 ميلادي)، دولت وقت تهران ارزش برابري پاوند انگليسي را از 90 ريال به 68 ريال پايين آورد. در آن زمان، لیره انگلیسی (پاوند استرلینگ) همانند دلار امروز، پول اول جهان بود. در همين روز در سال 1319 (1940 میلادی) و تحت تاثیر اخبار جنگ جهانی، دولت تهران نرخ پاوند انگلستان را به 140 ريال و دلار آمريکارا به 35 ريال افزايش داد. ارزش دلار آمریکا در دهه 1330 (1950 میلادی) به هفتاد ريال بالا برده شد كه تا پيروزي انقلاب سال 1357 و حتي دو سال و چند ماه پس از آن (سال سوم پس از انقلاب) در همين نرخ باقي بود. در سال 2008 (1387 هجري خورشيدي) بهاي هر دلار آمريکا در تهران اندکی بيش از 950 تومان و 122 بار بیشتر از سال 1358 (1979 ميلادي) بود و در مهرماه 1390 ارزش برابری دلار آمریکا با ریال ایران در بازار آزاد تهران، هر دلار به بیش از 1250 تومان رسيده بود (يک افزايش ناگهاني سیصد تومان و به عبارت ديگر؛ یک چهارم بیش از 3 سال پیش از آن)، حال آنکه درآمد ايران از نفت نسبت به سال هاي 1958 و 59 چند برابر شده بود!. اصحاب نظر با تفسير اين افزايش ناگهاني گفته بودند که باید دید که عیب کار در کجاست؟!.
    کاهش ارزش پول ملی ایران از پایان بهار 1391 هجری خورشیدی (2012 میلادی) شتاب بیشتری به خود گرفت و در هفته یکم مهرماه این سال (هفته آخر سپتامبر 2012) هر دلار از 2700 تومان تجاوز کرد (400 برابر سال انقلاب و تا سه سال اول برقراری نظام اسلامی، که در نیمه دوم سال انقلاب، استخراج و صدور نفت بر اثر اعتصاب کارگران تقریبا متوقف شده بود و پولدارها هم از ترس دگرگونی احتمالی، دارایی خودرا به ارز تبدیل و خارج می ساختند). طبق گزارش وبسایت های خبری تهران، دلار آمریکا در 30 سپتامبر 2015 = 9 مهرماه 1394 در صرّافی ها کمی بیش از 3 هزار و 430 تومان بود.
    طبق گزارش خبرگزاری های داخلی، 29 سپتامیر 2012 (هشتم مهرماه 1391) هر دلار آمریکا در بازار تهران (صرّافی ها) 2850 تومان و روز بعد (نهم مهرماه) 2980 تومان معامله می شد. از این گزارش ها چنین بر می آمد که بانک مرکزی داشت این افزایش بهای ارز و کاهش ارزش ریال را تا حدی می پذیرفت ولی بازهم سخن از «نرخ مرجع!» به میان بود که گفته شده بود همه این مسائل ریشه در همین نرخ مرجع داشت. نرخ مرجع یک واژه مرکب اختراعی است برای .... «تاریخ» سالها بعد علل پیدایش این عنوان و پاسخ بسیاری از چراها را روشن خواهد ساخت. ایران در دوران حکومت دکتر مصدق یک قطره نفت هم صادر نمی کرد ولی نرخ ارز تقريبا ثابت مانده بود. در آن زمان، جمع شمار مهاجران (تَرک ایران کردگان) به پنج هزار نفر هم نمی رسید که امروز ـ طبق شنیده ها پنج تا هفت میلیون نفر است [کاهش 5 تا 7 ميليون نانخور از جمعيت مقيم کشور]. هجوم برای تَرک ایران را از رقم متقاضیان قرعه کشی سالانه مهاجرت به آمریکا که دارد به رقم چهارصد هزار نزدیک می شود می توان حدس زد.
    برخي نمايندگان مجلس شورا و بزرگان ديگر ازجمله غلامحسين کرباسچي اخيرا گفته بودند که اگر درآمد ايران از صدور نفت در صد سال گذشته را روي هم بگذاريم و جمع زنيم، مي بينيم که معادل نيمي از اين رقم در هفت سال منتهی به سال 2012 (1391 هجری خورشیدی) به مصرف رسيده است؛ کجا و چرا؟!>
    
اسكناس صد ريالي منتشره در سال 1313


    
اسكناسهاي 50 ريالي منتشره در سال 1317


    
اسكناسهاي 200 ريالي منتشره در سال 1353


    
در ايران، ظاهرا براي حذف زحمت شمردن اسکناس و حمل آن، چک بانکي که نوعی نقدینگی است چاپ شده است. يک کاپي از يک چک بانکي يک ميليون ريالي که در سال 1388 هجري معامله شده و مُهر يک بانک غير دولتي روي آن زده شده است ديده مي شود

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مصدّق: هرجا که مردم هستند؛ همانجا مجلس است
دكتر مصدق در بهارستان روي دوش مردم ( بدون محافظ )
تظاهرات مردم بر ضد برخي نمايندگان مجلس كه از پنجم مهر ماه 1330 آغاز شده بود در پنجمين روز هم ادامه داشت. چهارم مهرماه كه دكتر مصدق نخست وزير وقت به مجلس رفته بود كه گزارش اخراج انگليسي ها از صنايع نفت را بدهد برخي از نمايندگان به آن جلسه حاضر نشده بودند. دكتر مصدق به بهارستان بازگشته بود و در اين ميدان، در حالي كه مردم اورا روي دست بلند كرده بودند گفته بود: هرجا كه مردم هستند همانجا مجلس است و من گزارش خود را مستقيما به مردم مي دهم كه از روز بعد تظاهرات بر ضد نمايندگان مخالف آغاز شد و چند روز ادامه يافت. مردم همچنين هفتم مهر آن سال را تعطيل عمومي اعلام كرده بودند تا همگي در تظاهرات شركت كنند. با وجود تظاهرات و راهپيمايي هاي عظيم آن روز (هفتم مهرماه 1330)، اين تظاهرات در روزهاي بعد هم ادامه يافت.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو انديشه
عقايد؛ اکتسابي هستند و نتيجه عقل و شعور و تجربه فرد (فرضيه تشکّل ها)
Condillac
امروز سالروز درگذشت «دو كندياك Etienne Bonnot de Condillac » فيلسوف فرانسوي معتقد به جدايي روح و جسم از يكديگر و مادر زادي نبودن «تمايل به عقايد» است. وي که در 1715 به دنيا آمده بود 30 سپتامبر سال 1780 و در 65 سالگي درگدشت. کندوياک که در علم منطق، روانشناسي و اقتصاد هم صاحب نظر بود به آموزش و پروش مردم و کسب معلومات و اطلاعات توجه ويژه داشت و از فلاسفه Sensationalism بود و عقيده داشت که عقايد؛ اکتسابي و نتيجه عقل و شعور و مجموعه حواس يک فرد هستند و ذاتي نيستند.
    کندياک در چند تاليف مهم خود ثابت كرده است كه مجموعه معلومات و اطلاعات يك فرد كه عقل و شعور او را شكل مي دهد؛ و تجربه وي از زندگي روزمره و وضعيت اداره جامعه (حكومت) كه بر حواس او تاثير مي گذارد باعث ايجاد عقيده و يا تمايل به عقايد در آن فرد مي شود كه افراد متشابه العقيده هماهنگ هستند و به سوي يكديگر جذب و نزديك مي شوند و از همين جاست كه تشكّل (حزب ـ گروه ـ جنبش) به وجود مي آيد. بنابراين؛ «عقيده» ذاتي نيست و اكتسابي است، و با چگونگي آموزش و پرورش و وضعيت محيط رشد فرد نسبت مستقيم دارد. انديشمندان تاكنون از اصولي كه «كندياك» به دست داده است استفاده فراوان برده و به آنها استناد كرده اند. برپايه نظريه كندياگ در باره تشكيل حزب و گروه، اين فرضيه به وجود آمده كه ورود فرد و يا افراد كه تشابه واقعي عقيدتي ندارند ـ با هر انگيزه از جمله فرصت طلبي ـ به يك حزب و جمعيت باعث انحراف و شكست اين حزب مي شوند. اخيرا ثابت شده است كه شكست احزاب كمونيست اروپاي شرقي (و حتي شوروي) به همين دليل بوده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو ادبيات
زادروز نويسنده داستان «صبحانه در تيفاني»
Truman Capote
امرو زادروز «ترومن كاپت» داستان نگار آمريكايي است که سي ام سپتامبر 1924 به دنيا آمد و 25 اوت 1984 در گذشت.
    معروفترين ناول او «صبحانه در تيفاني» عنوان دارد که برپايه آن يک فيلم سينمايي پربيننده تهيه شده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
دنياي ورزش
کوهنورد کهنسال ایرانی که در 72 سالگی از قله 5 هزارمتری آرارات بالا رفت و در جهان شگفتی ایجاد کرد
11 شهریور (دوم سپتامبر) زادروز غلامرضا کبیری کرمانی کوهنورد بنام در جهان است که در 84 سالگی همچنان از کوههای سر به فلک کشیده بالا می رود. او که در 1310 هجری (1931 میلادی) به دنیا آمده است کوهنوردی را از کوه صاحب الزمان شهر کرمان آغاز و از 1335 (59 سال پیش) در ردیف کوهنوردان بزرگ جهان قرارگرفته است.
    در ایران، وی چندین بار به قلل کوههای هزار، جوپار، لاله زار، البرز، علم کوه، سبلان، دماوند و ... صعود کرده و نیز خودرا به سقفِ غارهای یخ زده رسانیده است. تنها 13 بار به قله دماوند صعود کرده و آخرین بار در 72 سالگی (در سال 1382). وی در همین سن و همین سال (سال 2003) خودرا به قله آرارات در ترکیه به ارتفاع 5165 متر رسانیده که عکس و خبر آن در صفحات نخست روزنامه های ترکیه و به نقل از این روزنامه ها در مطبوعات سراسر جهان چاپ شده بود و از اینکه یک فرد در این سن تا آن ارتفاع بالا رفته بود ابراز تعجب کرده بودند.
    کبیری در 1384 (سال 2005 و در 74 سالگی) تا قله آراگاتس در ارمنستان بالا رفت که 4250 متر ارتفاع دارد. وی که یک بازنشسته کشوری و ساکن نارمکِ تهران است همچنان عضو باشگاه آرش و نیز عضو انجمن کوهنوردان ایران است. او از چند کشور ازجمله آمریکا مدال گرفته و می گوید که کاملا سالم است و همچنان عاشق کوه و کوهنوردی.
    غلامرضا کبیری کرمانی دارای 4 فرزند است.
    
این عکس که در مطبوعات ترکیه چاپ شده بود غلامرضا کبيري را در قله آرارات و در 72 سالگی نشان می دهد

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
سفرنامه اي كه به استعمار شرق كمك بسيار كرد
اورنگ زيب
نخستين چاپ سفرنامه «جميلي چاره ري» به زبان لاتين در باره شرق به ويژه هند، سي ام سپتامبر سال 1697 در ناپل انتشار يافت. «چاره ري» كه يك پزشك بود ضمن سفر خود به شرق در مارس 1695 در هند با «اورنگ زيب» امپراتور مغولي گوركاني) اين كشور ملاقات كرده بود. «چاره ري» در باره دربار اورنگ زيب و سازمانهاي اداري او نوشته است: ارتش نيم ميليوني اورنگ زيب ديگر آن مغولهايي نيستند كه خاورميانه و اروپا را تصرف كردند. آنان عده اي خوشگذران، شيك پوش، راحت طلب و شكم گنده هستند كه تنها هنرشان سوار شدن بر اسبهاي زيبا و رژه رفتن از برابر امپراتور و شاد كردن اوست. اين ارتش نيم ميليوني برابر ده هزار سرباز واقعي استعداد جنگيدن ندارد. «پارسي» زبان دربار امپراتور هند است و مكاتبات دولتي با اين زبان انجام مي شود. امپراتور كه عِرق هندي ندارد تلاش نكرده است تا يكي از چندين زبان هندي را جانشين پارسي كند. دستگاه اداري امپراتوري فاسد است و انجام هر كاري را با دادن رشوه مي توان از كاركنان دولت خواست. مقامات همه دروغ مي گويند و چاپلوس هستند. حسابداران امپراتور دو نوع دفتر محاسبات دارند كه يكي از انها خصوصي است و در آن حسابها را به خطي مي نويسند كه خواندنش كار هركس نيست و طبق تحقيق من، آن خطوط همانا عدد نويسي ايران در دوره ساسانيان است كه پارسيان مهاجر آن را براي خود محفوظ داشته اند. معماران و مباشران امپراتور از مردم اصفهان هستند كه در هوشمندي معروفند و كارگاههاي اسلحه سازي امپراتور توسط صنعتگران دعوت شده از شيراز و كرمان اداره مي شود و اخيرا عده اي را هم از يزد آورده اند تا كار جمع آوري مالياتها را به آنان بسپارند، زيرا مردمي دقيق و درستکارند و ....
    به نوشته برخي از مورخان، مفاد همين سفرنامه كه بعدا به زبانهاي مختلف انتشار يافته است، اروپاييان را تشويق به استعمار هند كرد. دكتر«چاره ري» براي يافتن داروهاي گياهي به شرق رفته بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سوء استفاده از دمکراسي
مجله تلويزيوني شبكه «CBS» آمريکا معروف به «سيکستي مينيتز» در برنامه يكشنبه شب خود (28 سپتامبر 2003 ) گزارش مصور «مايك والس» گزارشگر كهنسال را پخش كرد كه نشان مي داد برخي شوراهاي شهرها در آمريكا از دمكراسي سوء استفاده مي كنند.
    طبق قانون «اميننت دومين Eminent Domain » شهرداري ها با تصويب شوراها مي توانند املاك مردم را به منظور استفاده عمومي مثلا تعريض خيابان، ساختن راه و بيمارستان و مدرسه خريداري كنند و مالك كه بهاي عادله ملك خود را دريافت خواهد داشت حق اعتراض ندارد. لكن، طبق گزارش مك والس، در ماههاي گذشته (پيش از پخش اين گزارش مصور) در شماري از شهرها ديده شده كه شورا ها دستور خريد خانه هاي مردم را داده و سپس اين املاك را به شركتهاي بزرگ براي آپارتمان و برجسازي فرخته اند!.
    والس در چند شهر با معترضين به اين عمل مصاحبه كرده و يكي از آنان كه «جيم ساليت» از شهر«ليك وود» ايالت اهايو بود گفته بود كه خانه اش را كه در كنار درياچه قرار گرفته و 38 سال در آن زندگي مي كند تخليه نخواهد كرد، مگر اين كه آن را بر سر وي و زنش خراب كنند. انسان به دنيا نيامده است كه زور تحمل كند و ....
    اظهارات مصاحبه شوندگان نشان مي دهد كه اشكال كار از آنجاست كه اشتياق مردم به مشاركت در انتخابات كم شده و كساني با آراء كم انتخاب مي شوند كه دمكراسي را به آساني زير پاي مي گذارند و چنين مسائلي به وجود مي آيد، اعضاي شوراهاي شهرها در آمريکا عمدتا از معامله گران (کسبه) شهر هستند و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تاريخ از نگاهي به تصوير
آلودگی هوای اهواز!    این عکس که از یک مخاطب این تاریخ آنلاین دریافت شده است [به نوشته او] آلودگی هوای اهواز را نشان می دهد. مخاطب که این عکس را از وبسایت خبرگزاری فارس کُپی کرده نوشته است که در نیمه تابستان امسال (سال 1394) برای یک دیدار دو هفته ای به ایران ـ خوزستان رفته بودم و شاهد این گرد و غبار بودم که دید را بسیار کم می کند و با هر تنفس، غبار و ذرّات نامطلوب وارد بینی و ریه می شود. اتفاقا روزی هم که به تهران رفتم تا ایران را ترک کنم و به کالیفرنیا بازگردم، آسمان تهران نیز ـ به قول تهرانی ها پُر از «ریزگِرد» بود و باید دستمال بر دهان می گرفتم.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 30 سپتامبر
 • 1452:   درست يك سال پيش از پايان قرون وسطا، نخستين كتاب با دستگاه چاپ «يوهان گوتنبرگ» به چاپ رسيد.
 • 1630:   نخستين مهاجر انگليسي در پليموت ماساچوست امريكا به دار زده شد.
 • 1846:   در اين روز براي نخستين بار از «اتر ether» جهت بيهوش كردن بيمار، پيش از عمل جراحي، استفاده شد و دكتر مورتن دندانپزشك در دفتر خود در شهر بوستون آمريکا با استفاده از «اتر» دندان بيمار خود را كشيد تا احساس درد نكند.
 • 1938:   سر انجام در چنين روزي هرچهار قدرت اروپايي وقت اعلاميه اي را امضاء كردند كه طبق آن دست هيتلر باز گذارده شده بود كه اگر دولت پراگ از تسليم «سودتنلند» به آلمان خودداري ورزد بتواند با توسل به نيروي مسلح آن را بگيرد.
      
      
 • پيام‌هاي تازه
  شرورِ مسلح [تبَه کار!] در شرق تهران (پَردیس ِ بومهِن) و زد و خورد مسلحانه با پلیس
 •   یک مخاطب این تاریخ آنلاین در ای میلی ضمن اشاره به خبر تیراندازی وقت گیر میان پلیس و یک فرد مسلح در شرق تهران ـ پَردیسِ بومهن ـ پرسیده است: "شما که می نویسید سالها در تهران حادثه نویس روزنامه اطلاعات بودید، آیا در سابق، در تهران از این گانگستربازی ها بود؟.
      
      پاسخ:
      
       نه به این شکل و یا اینکه ما خبر نداشتیم. از دهه 1340 میان پلیس و ماموران امنیتی با چریک های شهری و عمدتا کمونیست و چپگرا از این تیراندازی ها دیده می شد و معروف ترین این موارد؛ درگیری مسلحانه پرویز پویان (کمونیست) در محله دوشان تپه (شرق فرودگاه) بود، ولی نه گانگستربازی (واژه ای که شما ـ مخاطب ـ بکار برده اید).
      طبق گزارش خبرگزاری فارس؛ در شهریورماه 1394، یک درگیری مسلحانه میان یک شرورِ معروف! و پلیس در پردیس ِ بومهِن (شرق تهران) روی داد که به زخمی شدن شرورِ مسلح انجامید ـ حادثه ای که نظیر آن در تهران پیش از انقلاب گزارش نشده بود.
      به گزارش فارس، پس از زخمی و دستگیر شدن ـ پلیس از محل اقامت این شخص، دو قبضه سلاح وینچِستر، یک قبضه سلاح کمریِ کُلت با مقداری فشنگ‌های مربوط به این سلاح‌ها، یک قمه، یک شمشیر سامورایی و یک تبر به دست آورده بود. «شرور» واژه ای است که خبرگزاری بکار برده است به مفهوم تبه کار.
      روزگاری بومهِن تا تهران دهها کیلومتر فاصله داشت و کوههای البرز آن را از منطقه تهران جدا می کرد که اینک وسیعا مسکونی و خانه سازی شده و دارای چند محله است و در ردیف بخش های تهران، و یکی از محله های آن به اقتباس از پَردیس کرج، پَردیس بومهِن نام گذاری شده است. [پردیس یک واژه پارسی است به معنای بهشت که به سایر زبانها ازجمله انگلیسی منتقل شده است.].
  شرورِ شرق تهران پس از مجروح شدن و انتقال به آمبولانس. سلاحهای گرم و سرد به دست آمده از او نیز در عکس دیده می شود. عکس ها از خبرگزاری فارس است


      

 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com