Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
16 مارس
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 16 مارس
نامه یک مخاطب درباره انتخابات اسفندماه 1394 (فوریه 2016) جمهوری اسلامی ایران ـ نتیجهِ بررسی ابتکاری او

    نامه ای که در زیر آمده است سه شنبه 15 مارس 2016 (25 اسفند 1394) از طریق پُست واصل شد، مفاد آن لزوما نظر مؤلف این تاریخ آنلاین نیست و تنها به لحاظ رعایت آزادی بیان در اینجا درج شده است:
    
    11 سال است که در کالیفرنیا و نزد فرزند و نوه هایم زندگی می کنم. در سال 2004 و پس از بازنشسته شدن از کار دولتی به آمریکا آمده ام. پس از اعلام نتایج مقدماتی انتخابات اسفندماه جاری (1394هجری) و مشاهده انتخاب شدن نامزدهای تنها یک گروه در تهران ـ گروهی که قبلا دو بار و به مدت 16 سال متوالی قوه مجریه را در کنترل داشت. نمی دانم که چه عامل درونی باعث شد که در صدد تحقیق برآیم و برای چرای ذهنی ام پاسخ بیابم. به بستگانم در تهران تلفن کردم. 13 نفر از آنان رای داده بودند. همه آنها گفتند که به لیست 16 + 30 رای داده اند که تبلیغ شده بود اصلاح طلب و یا از معتدلین هستند. از این 13 خویشاوند پرسیدم که آیا هیچکدام از این 16 + 30 را شخصا می شناسند و خصوصیات شان را می دانند گفتند که نه، تنها تبلیغ شده بود که اصلاح طلب و یا معتدل هستند و حتی نام همه آنها را به خاطر ندارند. در تهران، صدها نامزد انتخاباتی بود ـ رقمی گیج کننده. پرسیدم که آیا می دانید که چه اصلاحاتی مورد نظر آنهاست. گفتند که نه. گفتم چطور نمی دانید؟، آنها چهار دوره 4 ساله [دوران هاشمی و خاتمی] دولت را به دست داشتند. باید بدانید که چه اصلاحاتی کرده بودند که انتظار دارید ادامه دهند. وقتی که هاشمی رئیس جمهور شد دلار 60 ـ 70 تومان بود و همه مدارس رایگان و درهای بیمارستان ها به روی پی پول ها باز و .... وقتی که رفت دلار 650 تومان شده بود ، مدارس پولی و .... خاتمی هم کاری نکرد، مانند هاشمی بهرمانی (بهرمان نام یک روستای کوچک در منطقه نوقِ رفسنجانِ کرمان) مقامات و امتیازات را به دوستانش داده بود، اصلاحاتی هم که صورت نگرفت و وقتی رفت، با اینکه تحریم آنچنانی نبود دلار 900 تومان شده بود. نظام حکومتی ایران اسلامی است و در اصول و فروع مذهب و قانون اساسی که نمی توان دست بُرد. پس باید روشن کنند که چه اصلاحاتی؟ ـ اصلاحات در رانندگی اتومبیل؟. اعتدال هم معنا ندارد، باید می گفتند که در برابر این و آن سختگیری، این و آن نرمش را انجام می دهیم. در زمان همین اصلاح طلبان بود که فروهر و ... ترور شدند. رای دهندگان باید روشن می شدند که شورای نگهبان 50 درصد قوه مقننه است و اگر با مصوّبه ای مخالفت کند، کار تقریبا تمام است.
     این 13 خویشاوند من پاسخی نداشتند که بدهند. فقط گفتند که جوّ طوری بود که اکثریت می خواست به آن لیست رای بدهد و نوشتن نام ها از روی آن لیست (16 + 30) آسان بود!. یکی از این 13 خویشاوند گفت که افراد آن لیست ایراندوست تر هستند. گفتم یکی از آنها ـ آقای «م» است که در رسانه ها خوانده بودم با ایرانیّت مخالفت کرده بود. [مخاطب نام کامل آقای «م» نماینده کنونی مجلس را نوشته است که به ذکر حرف اول آن اکتفا شد].
    مخاطب نوشته است: ببینید، چه احساس و انگیزه ای باعث رای دادن به افراد یک لیست شده بود و این، یعنی تقویت دو دستگی در میان بزرگان و افراد مطرح، و تاریخ می آموزد که تقویت دو دستگی میان گردانندگان یک نظام ایدئولوژیک به نفاق و بی نظمی می انجامد و در این شرایط احتمال مداخله نظامیان و یا انقلابیون زیاد می شود. البته تبلیغ انگلیسی ها در جریان انتخابات (تبلیغ برای یک گروه) خالی از تاثیر نبوده است. این بستگان من همچنین گفتند که پیامک های سلفونی (موبایلی) و نیز تیتر دهها روزنامه تازه تاسیس تهران که بر کف پیاده رو ها گسترده می شوند و بیشتر آنها متعلق به گروه های هوادار هاشمی ـ روحانی هستند بی تأثیر در تغییر نظر افراد ساکت و یا مردّد نبوده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تصمیم ناگهانی و غیر منتظره پوتین در مورد خارج ساختن نیروها از سوریه ثابت کرد که با طناب پوسیده روس ها نباید به چاه رفت
انگیزهِ گرفتن و انتشار این عکس؟!
یک مخاطب (ساکن لس آنجلس) دوشنبه شب (14 مارس) با ارسال ای ـ میل، نظر خودرا درباره تصمیم ناگهانی ولادیمیر پوتین مبنی بر خارج ساختن بخش بزرگی از نیروهای روسیه از سوریه ـ پیش از حل مسئله این کشور ـ نوشته است که این تصمیم باید برای مقامات تهران درس باشد تا با طناب پوسیده و فاسد روس ها به چاه نروند. حدود ده سال است که می گویند موشک ضد هوایی ... به ایران می دهند و تا به امروز، هر بار بهانه و دبّه در آورده اند. از پوتین ِ دستچین بوریس یلتسین که میهن خودرا با یک گلاس وُدکا و یک دیدار از کنگره آمریکا و کاخ سفید فروپاشاند چه انتظاری می شود داشت؟!. پوتین و اطرافیان او جز پول، خوشگذرانی و شهرت مطبوعاتی به چیزی دیگر فکر نمی کنند. احوال و تکلیف کسانی که از خون 35 میلیون تَن پدرانشان بگذرند و آلمان ِ قاتل آنها را تَرک کنند روشن است و دولت های دیگر، این کرملینی ها را خوب می شناسند و در فرصت مناسب معامله مورد نظر را با آنها انجام می دهند ـ معامله و توافق با کرملین نشین ها، نه روسیه. مردم دنیا چند روز پس از انجام فروپاشی شوروی در دسامبر 1991 ناگهان و با تعجب دیدند که در روسیه سوسیالیست! دهها بیلیونر سر بلند کرده اند و روس ها به چیزی جز وُدکا، سیگار، خوشگذرانی های شبانه، سوار شدن بر مرسدس بنز و ... نمی اندیشند، به دَرَک که گوشه اصلی میهن آنان ـ اوکراین جدا شده و در کنار معاند قرار گرفته است. صدای ناسیونالیست ها و سوسیالیست های روس تنها تا چند روز پس از فروپاشی بلند بود، سیر شدند و پی خوشگذرانی و کار خود رفتند.
     این ای ـ میل را فرستادم تا انتشار یابد و هیچکس در سراسر دنیا روی روسیه و روس حساب نکند. عُمر کشور متحده روسیه به 500 سال نمی رسد و از فکر روسیه سازی از اسلاوهای مهاجر هم حدود نهصد سال، که بعدا مغول ها آقایِ شان شدند.
    تصمیم ناگهانی و تعجّب برانگیز پوتین به خروج از سوریه ـ بدون پایان کار، که با هزار دوز و کلَک رئیس جمهوری بود نخست وزیر شد و بعد دوران رئیس جمهوری را 6 ساله کرد، دوباره رئیس جمهوری شد و ... چیزی جز سازش محرمانه شخصی (فردی) با اسرائیل و آمریکا نبوده است. بیچاره بشار اسد که به او اعتماد کرد، راهش داد، پایگاه داد و درد سرهای بعدی را به جان خرید. بشار اسد همان روز که پوتین در قبال سرنگون ساخته شدن هواپیمای روس اقدام متقابل با ترکیه نکرد باید حساب امروز را می کرد. اینها ـ همه ـ برای دولت ایران باید درس باشد تا روی کرملینی ها که فقط به خودشان و نه وطن و هموطن و خون 35 میلیون هموطن فکر می کنند زیاد حساب نکند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
چرا بهای بنزین در آمریکا تابع اخبار رسانه ها است نه واقعیت؟!
مخاطب دیگر در ای ـ میل کوتاه خود از حاشیه جنوبی شهر واشنگتن نوشته است:
     "در این دنیای گسترش اطلاعات و تماس لحظه ای مردم باهم و دادن خبرهای غم و شادی به یکدیگر، کمپانی های نفتی باید دقّت و اندیشه بیشتری داشته باشند، مردم را ناراضی و خشمگین نکنند. برای مثال: یک ساعت پس از یک تصمیم کشورهای صادرکننده نفت و گران شدن هر بشکه نفت خام تا دو ـ سه دلار [4 ـ 5 درصد]، بنزین را در جایگاههای فروش، هر گالن 15 ـ 20 سِنت [10 ـ 13 درصد] افزایش می دهند، چرا؟. چند ماه طول می کشد تا نفت خام 2 ـ 3 دلار گرانترشده به پالایشگاه و جایگاه فروش برسد، چرا بلافاصله بهای آن را با انتشار خبر از یک رسانه که ممکن است قطعی هم نباشد بالا می برند. چرا مقامات مربوط مراقبت و جلوگیری نمی کنند. وظیفه ردیف یکم هر دولت، محافظت از جان و مال اتباع است ـ گرانفروشی متفاوت از چپاول و غارت نیست. تا زمانی که وال استریتی ها و کمپانی های بزرگ هزینه کمپین نامزدهای انتخاباتی را تأمین کنند، وضعیت به همین صورت باقی خواهد بود. به همین لحاظ است که مردم [آمریکا] متوجه «برنی ساندرز» سوسیال دمکرات شده اند که می کوشد نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود. تا 20 سال پیش، در آمریکا کسی جرأت صحبت از سوسیالیسم را به خود نمی داد. 66 سال پیش که کمیته ضد سوسیالیسم در سنای آمریکا تشکیل شده بود، بسیاری که سخن از سوسیالیسم و کمونیسم زده بودند برکنار و برخی هم بازداشت شده بودند. این حرکت به مَکارتیسم معروف شده بود.".
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ايران
درباره مراسم نوروز سال 401 پيش از ميلاد    دربار هخامنشي ايران در مارس 401 پيش از ميلاد، يك هفته مانده به نوروز تصميم گرفت كه به دليل قرارداشتن كشور در لبه پرتگاه جنگ داخلي ناشي از مخالفت كوروش كوچك با شاه شدن برادرش اردشير دوم، مراسم نوروز آن سال به طور خصوصي برگزار شود و مراتب به بزرگان کشور اطلاع داده شود كه مراسم عمومي در دربار برگزار نخواهد شد. ساختمان تخت جمشيد هنوز تكميل نشده بود و دربار در گوشه اي از آن جاي داشت.
     كوروش كوچك (جونيور _ عنواني است در برابر كوروش بزرگ) فرمانرواي آناتولي و ايوني كه خود را شايسته تر از برادر مي دانست كه به پادشاهي انتخاب شده بود در همين سال با سپاهي از جمله ده هزار مرسنر (نظامي اجير) يوناني عازم جنگ با برادر شد كه در كاناكسا (عراق جنوب غربي) شكست خورد و جان باخت.
     گزنفون ژنرال يوناني كه سربازان خود را از اين جنگ از راه كردستان (عراق امروز) به وطن باز گردانيد كتابي در اين زمينه نوشته كه عنوان آن را «عقب نشيني ده هزارنفري» گذارده اند.
    عكس بالا، تالار پذيرايي عمومي تخت جمشيد را در وضعيت موجود نشان مي دهد. اين تالار قبل از سال 401 پيش از ميلاد ساخته شده بود. اعضاي خاندان هخامنشي هر كجاي كشور كه بودند نوروز و بهار را در تخت جمشيد بسر مي بردند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نافرماني فرمانداران سيستان و کابل
شانزدهم مارس 279 ميلادي بهرام دوم شاه ساساني ايران كه براي گوشمالي فرماندار سيستان به اين ايالت رفته بود به مناسبت نزديك بودن نوروز، پوزش فرماندار را كه سر به نافرماني برداشته بود پذيرفت، او را بخشيد و عنوان «سكان شاه» داد و سپس براي تنبيه فرماندار كابل رهسپار اين منطقه شد.
     فرماندار سيستان در سال 276 ميلادي پس از شنيدن خبر قتل بهرام يکم (پدر بهرام دوم) و آشفتگي اوضاع پايتخت (تيسفون) دست به نافرماني زده بود و فرماندار منطقه كابل را هم تشويق به اين كار كرده بود.
     پس از رسيدن بهرام دوم به کابل، نيروهاي فرماندار حاضر به جنگ با سربازان شاه و برادر كشي نشدند و براي فرماندار راهي جز تسليم شدن و عذرخواهي نمانده بود. بهرام دوم در كابل بود كه شنيد روميان از دوري او از پايتخت سوء استفاده و در صدد عبور از رود فرات برآمده اند كه باشتاب به غرب كشور بازگشت و روميان پس از شنيدن اين خبر دست به عقب نشيني زدند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
رسميت يافتن تاريخ هجري خورشيدي
از 16 مارس سال 1079 ميلادي به دستور شاه وقت ــ ملكشاه سلجوقي ــ مقرر شد كه در ايران، تاريخ اسناد به هر دو تقويم هجري قمري و هجري شمسي نوشته شود. اين روال از چهار قرن بعد به تدريج فراموش شد كه در دوران معاصر ازسرگرفته شده است. تقويم هجري شمسي را عمر خيام نيشابوري تنظيم كرده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اظهارات زيباي دومين نايب السلطنه
عضدالملك نخستين نايب السلطنه


    ناصر الملك كه درست شش ماه پس از فوت عضدالملك نخستين نايب السلطنه سلطان احمد شاه قاجار كار خود را به عنوان نايب السلطنه تازه آغاز كرده بود در اين روز از اسفندماه 1289 خورشيدي ضمن نطقي تاكيد كرد كه از تاسيس حزب و انتشار روزنامه و استفاده مجلس از همه اختيارات قانوني خود حمايت خواهد كرد. وي كه مدتها در انگلستان بسر برده بود گفت كه به سود ايران است كه به معناي واقعي كلمه حكومت پارلماني داشته باشد.
    چون سلطان احمد شاه هنگام خلع پدرش خردسال بود، عضدالملك رئيس اسمي ايل قاجار را (كه ريشه مغولي داشته اند) به نيابت سلطنت انتخاب كرده بودند. وي كه مردي ناآگاه از امور سياست و اوضاع جهان بود در نيمه شهريور 1289 درگذشت و مجلس، يکم مهرماه راي به انتخاب ناصرالملك به عنوان نايب السلطنه داد كه در لندن بود و پنج ماه طول كشيد تا به ايران باز گرديد و در نيمه اسفند در مجلس حضور يافت و سوگند ياد كرد و به كار پرداخت.
    ناصرالملک كه در اروپا با اصول حكومت پارلماني آشنا شده بود پس از اداي سوگند در مجلس گفته بود كه وظيفه او تنها امضاي فرمان رئيس الوزراء است بقيه كارها را بايد مجلس و دولت انجام دهند و نشريات و احزاب ناظر بركارهايشان باشند.
    مجلس دستمزد ماهانه ناصر الملك را ده هزار تومان تعيين كرده بود كه تا آن زمان در ايران رقمي بي سابقه بود.
    با همه حمايتي كه ناصر الملك از نشريه مستقل و حزب واقعي در ايران بعمل آورد هنوز ما به اين مرحله نرسيده ايم كه يك معما است.
    ناصرالملك محمد ولي خان تنكابني (سپهسالار) را مامور تشكيل كابينه كرد و از او خواست چون ديگر خطري مشروطيت را تهديد نمي كند بايد مجاهدين پي كار خود بروند كه مشهور به ارتكاب تعدي و سوء استفاده شده اند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
کيفرخواست اعدام براي امير عباس هويدا
نيمه شب 24 اسفند 1357 محاكمه امير عباس هويدا كه 13 سال نخست وزير ايران بود در دادگاه اسلامي انقلاب كه در زندان قصر به رياست صادق خلخالي تشكيل جلسه مي داد آغاز شد و پس از چهار ساعت، ادامه آن به بعد موكول گرديد. اين جلسه دو روز پس از اعدام 12 نفر از جمله سپهبد نادر جهانباني، سرلشكر ولي زند، محمود جعفريان (دبيركل سابق حزب رستاخيز، معاون پيشين سازمان راديو ـ تلويزيون در امور اخبار، و مدير عامل خبرگزاري پارس) و پرويز نيكخواه مشاور سياسي سابق مدير عامل سازمان راديو ـ تلويزيون انجام شد.
     در جلسه محاكمه، كيفر خواست دادستان انقلاب قرائت شد كه در آن با ذكر 16 مورد اتهام از جمله مفسد في الارض و محارب با خدا، براي هويدا تقاضاي مجازات اعدام شده بود.
     در بند 4 كيفر خواست، هويدا متهم به اقدام بر ضد حاكميت ملي با حفظ سلطان دست نشانده آمريكا شده بود. در بند 5 هويدا به واگذاري هرچه بيشتر منابع زيرزميني كشور به بيگانگان متهم گرديده بود. در بند 6 نوشته شده بود كه هويدا باعث بسط نفوذ آمريكا در ايران شده بود و در اين بند آمريكا به عنوان «امپرياليسم آمريكا» ذكر شده بود. در بند 7 چنين آمده بود: هويدا كشور را زير شرايط اسارت بار آمريكا قرار داده بود. در بند 10، هويدا عضو و حامي فراماسيون خوانده شده بود و بالاخره در بند 16 هويدا متهم شده بود كه به منظور دادن گزارش خلاف واقع، اشاعه اكاذيب و جعليات و سانسور جهت به استثمار كشيدن ملت، در روزنامه هاي دست نشانده سردبيران جيره خوار گمارده بود. هويدا همچنين متهم شده بود که با تجزيه کشور و جدا شدن بحرين (قانونا استان چهاردهم) و استقلال آن (که خواست آمريکا بود) موافقت کرده و پيشنهاد آن را شخصا در مجلس مطرح ساخته بود.
    پس از اين كه نوبت به هويدا رسيد که از خود دفاع کند، وي همه اين اتهامات را رد كرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در دنياي داستان نويسي
«محمد علیزاده» داستان نگاری از نسل نو در ایران ـ سبک نگارش و کتاب های او
M. Alizadeh Sani
دفتر «تاریخ آنلاین ایرانیان» بیست و چهارم اسفندماه 1392 این دو داستان تازه، کار محمد علیزاده ثانی نویسنده 41 ساله را که در زمستان این سال به توزیع داده شده اند دریافت کرد: مجموعه «قِصّهِ عکس» شامل 25 داستان کوتاه و هرکدام با عکس، و جلد یکم از مجموعه ده جلدی «آسایشگاه معتادان ابدی». این کتاب (جلد یکم از مجموعه آسایشگاه معتادان ابدی) دارای 124 صفحه است و دهها کاریکاتور بسیار جالب و تاثیرگذار که «سحرناز جعفری» آنهارا ترسیم کرده است. [کاریکاتور صفحه 57 جلد یکم این مجموعه در زیر کُپی شده است.].
    مجموعه «قصه عکس» شامل 25 داستان، بعضا طنزگونه و هرکدام با عکس ـ تصویر گرفته شده با دوربین ـ است و اثری است با این زمینه و طرح، کم سابقه در دنیای ادبیات.
    از علیزاده ثانی داستان های متعدد انتشار یافته است ازجمله «ماموریت 365 روزه به مریخ»، چند جلد از مجموعه ده جلدی «مَش رمضان» تحت عناوین «زیارت ننه»، «تاریخ بد شگون»، «طلسم کوهستان»، «تیزاب» و ....
    علیزاده که رفتار بسیار دوستانه او زبانزد است از نسل قصه نگاران نوین است، سبک نگارش او محاوره ای (Dialogue) است و خودمانی ـ اصطلاحا، زبان کوچه و بازار. اشخاص داستان (Characters) به دقّت انتخاب شده اند. طرح و موضوع هر داستان (پلات Plot، ستینگ Setting و View = انتخاب پیام و سابجِکت، زمان، مکان و ...) به گونه ای تنظیم شده است که تاثیرگذار باشد و مخاطب، پیام نویسنده را به آسانی دریافت و درک کند و در او مؤثر افتد. داستانها زمینه آموزندگی و دادن پند و اندرز دارند که لازمه جامعه قرن 21 و بازداری از انحرافات است.
    علیزاده که به نظر می رسد می رود که یک داستان نگار برجسته و نام آور شود در عین حال در نوشته هایش شیوه Edgar Allen Poe آمریکایی ـ یکی از پدران داستان کوتاه نگاری را از نظر دور نداشته که از نیمه قرن بیستم به این سوی، پایه ماجرانویسی (اصطلاحا؛ شیوه حادثه نگاری خبرنگاران شهری روزنامه ها که عموما بعدا داستان نگار می شوند و در ایران: ر. اعتمادی و محمد بلوری) قرارگرفته است.
    شیوه Narrative علیزاده و بیان موضوع از زبان اشخاص داستان، زیبا و جالب است. علیزاده که یک کارشناس با تجربه امور مطبوعات است تلاش دارد تا برخی از داستانهایش به زبان انگلیسی ترجمه و انتشار یابد. همچنین درصدد است که کتاب هایش در کتابفروشی های ایرانیان برون مرز توزیع شود.
    
کاریکاتور صفحه 57 جلد یکم مجموعه ده جلدی «آسایشگاه معتادان ابدی»

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در دنياي اقتصاد
سقوط جهاني سهام در مارس 2007 به خاطر ركود فروش مستغلات درآمريكا    در پي سقوط بورس نيويورك در 13 مارس به ميزان 2 درصد (242 واحد)، 14 مارس 2007 بورس هاي آسياي شرقي و جنوبي و متعاقب آن بورس هاي ديگر تنزل كردند. ميزان اين تنزل در هنگ كنگ دو و شش دهم درصد، در فيليپين سه و شش دهم درصد و در هند سه و دو دهم درصد بود و .... علت سقوط بورس نيويورك كه در چند سال گذشته تا اين حد سابقه نداشت، ادامه ركود معاملات خانه و زمين (مستغلات) در آمريكا بوده است.
    در سالهاي اخير كه بهاي مستغلات در آمريكا بالا رفته بود، بسياري از مردم با قرض گرفتن از بانكها و موسسات مالي ديگر دست به خريد خانه و آپارتمان زده بودند تا بعدا گرانتر بفروشند و اين خانه ها عمدتا خالي گذارده شده اند. چون بازار مستغلات راكد شده خريداران نتوانسته اند به موقع اقساط را بپردازند و اينك (مارس 2007) در سراسر آمريكا، حدود 900 هزار خانه در معرض حراج است و چون بهاي حراج پايين است، موسسات وام دهنده زيان مي بينند و يكي از بزرگترين آنها اينك در معرض ورشكستگي قرار گرفته و سهام آن با تنزل زياد (تقريبا سقوط آزاد) ساير سهام را هم پايين آورده و بورس ها را متزلزل كرده است. عكس، چند خريدار سهام را در آسياي شرقي نشان مي دهد كه با نگراني تمام تابلوي خياباني نوسان بهاي سهام را مي نگرند.
    اين وضعيت از آن زمان تا کنون (مارس 2008) ادامه داشته و ابعاد بيشتري يافته است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو ادبيات
زادروز دو داستان نويس
ماكسيم گوركي


    16 مارس زادروز دو داستان نويس معروف است. كنتسا ماري مادلين داستان نويس فرانسوي كه بهترين داستانش «لافايت» است در 1634، و ماكسيم گوركي داستان نويس شهير روس در 1868 به دنيا آمد. ماكسيم يك نويسنده چپ بود كه چون فقر را لمس كرده بود به انعكاس آن مي پرداخت و به اميد روزي بود كه فقر، ستم و استثمار از جهان رخت بر بندد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
مطلبي كه هر سال در 15 مارس يادآور مي شود
سزار
هر سال در 15 مارس كه مصادف با قتل سزار در سناي روم است، به اين مناسبت رسانه هاي جهان قلمفرسايي مي كنند البته با موضعات تكراري، ولي در مارس سال 2007 روي دمكراسي خواهي توطئه گران انگشت گذارده و به طور غير مستقيم آنان را پس از دو هزار و51 سال تبرئه كرده اند.
    15 مارس سال 44 پيش از ميلاد ژوليوس سزار در جلسه سناي روم طبق نقشه اي كه از پيش آماده شده بود ترور شد.
     وي پس از اين كه درتالار سنا بر كرسي خود نشست مورد حمله گروهي از سناتورها كه خنجر ها را از زير شنلهايشان بيرون كشيده بودند قرار گرفت و بدون اين كه وسيله اي براي دفاع از خود داشته باشد كشته شد.
     بسياري از اين توطئه گران از دوستان نزديك سزار بودند و وي از آنان چنين انتظاري نداشت.
     در اين توطئه 23 سناتور از جمله «بروتوس» پسر خوانده سزار شركت كرده بودند و هريك ضربه زد تا يك نفر به تنهايي متهم نشود. مادر بروتوس مترس = كانكوباين (زن غير رسمي) سزار بود. در آن زمان، داشتن زنان غير دائمي (نوعي صيغه) در ميان سران كشورها و دولتمردان امري عادي بود.
     جمع كل توطئه گران قتل سزار 60 تن بود. بهانه توطئه، نجات دمكراسي روم از ديكتاتوري سزار بود كه عملا «نظام جمهوري» را به پادشاهي (رياست جمهور مادام العمر) تبديل كرده بود. با وجود اين، سزار حاضر نشده بود تاج سلطنت بر سر گذارد.
     در پي قتل سزار، تني چند از يارانش از جمله ماركوس آنتونيوس (شوهر كلئوپاترا) به خونخواهي او بپاخاستند و بسياري از توطئه گران و حاضران در صحنه قتل را كشتند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قتل سردبير روزنامه فيگارو به دست همسر نخست وزير سابق فرانسه !
ژوزف كايو نخست وزير پيشين فرانسه


    16 مارس سال 1914 زماني كه اروپا در آستانه جنگ بزرگ ( جهاني اول ) بود و دولتهاي اروپايي سرگرم يارگيري و تقويت نظامي خود بودند مادام هانريت كايو همسر ژوزف كايو Josef Cailloux وزير دارايي وقت فرانسه و قبلا نخست وزير اين كشور به دفتر روزنامه محافظه كار فيگارو در پاريس رفت و با شليك شش گلوله « گاستون كالمه » سردبير اين روزنامه را كشت كه رويدادي بي سابقه بوده است.
    فيگارو از زماني كه ژوزف كايو نخست وزير فرانسه بود و دم از سازش با آلمان مي زد و حاضر نمي شد بر طول خدمت سربازي بيفزايد با او در افتاده بود. اين روزنامه قبلا هم زماني كه كايو وزير بود و از دادن امتيازهايي به آلمان در مراكش و چند نقطه ديگر افريقا حمايت مي كرد تا صلح را بخرد دست از او انتقاده كرده بود و نوشته بود كه كوتاه آمدن در برابر تجاوز گر او را در ارتكاب تجاوز جري تر خواهد كرد.
    « كايو » پس از كناره گيري از نخست وزيري و بعدا قبول سمت وزارت دارايي تصميم گرفت كه ماليات ثروتمندان را تصاعدي بالا ببرد كه فيگارو به عنوان صداي محافظه كاران ( صاحبان ثروت ) انتقاد كردن از او را از سر گرفت .
     فيگارو اين بار به افشا گري ( اكسپوزه )از زندگي خصوصي و خانوادگي كايو پرداخت و به چاپ نامه هاي عاشقانه سالهاي پيش وي دست زد تا او را از ميدان به در كند . اين نامه ها را كايو به زني كه بعدا با او ازدواج كرد نوشته بود. هنگام نوشتن نامه ها ، كايو با همسر اول خود زندگي مي كرد و مردي زندار بود.
     اين عمل فيگارو بر هانريت همسر كايو ( همسر تازه كه نامه ها براي او ارسال شده بود) گران آمد ، زيرا كه در جامعه انگشت نما شده بود . هانريت با خريد يك تپانچه به دفتر روزنامه رفت و سر دبير آن را كشت و بازداشت گرديد . شوهر او هم كناره گيري كرد .
    محاكمه هانريت چهار ماه بعد انجام شد . وي در بازجويي پليس به قتل اعتراف كرده بود ولي دردادگاه ، وكيلان مدافع وي مطلب را عوض كردند و گفتند كه گلوله ها خود به خود شليك شده است ( شش گلوله !! ) و اين استدلال پذيرفته شد و هانريت تبرئه گرديد كه يك ضعف بزرگ در تاريخ قضايي است.
    كايو سالها بعد بارديگر وارد سياست گرديد و از مشوقان دالاديه به سازش با هيتلر و موسوليني و جلوگيري از جنگ بود . وي در نوامبر 1944 در گذشت .
     ژوزف كايو در يادداشتهاي خود نوشته است در سال 1906 كه دولت فرانسه براي رفع اختلافات انگلستان و روسيه برسر ايران ، افغانستان و تبت به ميانجي گيري پرداخته بود تا دو كشور با فرانسه برضد آلمان متحد شوند و او وزير كابينه بود هنگامي كه بحث به تقسيم ايران ميان آن دوكشور رسيد شديدا مخالفت كرد ، زيرا از قضاوت تاريخ مي ترسيد. ولي ، روسيه و انگلستان در اوت 1907 به توافق رسيدند كه ايران را به دومنطقه نفوذ تقسيم كنند و اين تصميم خود را عملي ساختند.
    
تصوير صحنه تير اندازيدر دفتر فيگارو

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
آلدو مورو نخست وزير پیشین ايتاليا از خيابان ربوده و 54 روز بعد كشته شد    «آلدو مورو Aldo Moro» نخست وزير پیشین ايتاليا و رئيس حزب حاكم دمكرات مسيحي اين كشور 16 مارس سال 1987در شهر رم ضمن يك در گيري خياباني توسط افراد بريگاد سرخ ربوده شد. در اين درگيري پنح محافظ وي كشته شدند . مورو كه چند بار نخست وزير ايتاليا شده بود و جمعا شش سال رئیس دولت این کشور بود 54 روز بعد در اسارت كشته شد. مورو كه در 23 سپتامبر 1916 به دنيا آمده بود از 1946 وارد صحنه سياسي ايتاليا شده بود.
    مورو در جلوگيري از قدرت گرفتن چپ ها در ايتاليا ـ از طریق نرمش و سازش با آنان، بدون دادن مقام دولتی ـ نقش موثر داشت. وي كمك كرد كه ايتاليا وارد ناتو شود.
    جنازه آلدو مورو پس از قتل او در داخل یک اتومبیلِ رهاشده به دست آمد و خبر اول روزنامه ها شد. با قتل مورو حزب دمكرات مسيحي ايتاليا هم رو به ضعف نهاد و نقش خود را از دست داد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
كشف تمدن پنج هزار ساله يونانيان در « كرت»
شهر كنوسوس با كاخ زيبايش كه از زير بيرون آورده شده است


    باستان شناساني كه سر گرم بررسي براي يافتن تمدن ناپديد شده دنياي هلنيك ( يونانيان ) در جزيره كرت Crete در مديترانه بودند 16 مارس 1900 اعلام كردند كه آن رايافته اند. سي و يك سال طول كشيد تا شهر كنوسوس مركز اين تمدن درخشان به صورتي كه در عكس ديده مي شود از زير خاك خارج گرديد . قدمت اين تمدن را 3 تا 7 هزار سال پيش از ميلاد بر آورد كرده اند كه عادت براين شده كه آن را تمدن 5000 ساله بخوانند. آثار به دست آمده ثابت مي كند كه اين شهر در سال 76 پيش از ميلاد كه رومي ها جزيره كرت را تصرف كردند هنوز زير خاك نرفته بود. احتمالا سيل باعث پنهان شدن اين شهر در زير خاك شده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
پيروزي سوسياليستهاي اسپانيا در انتخابات 2004 و 2008 اين کشور
سوسياليستهاي اسپانيا كه جنگ عراق را ناعادلانه خوانده بودند در انتخابات يكشنبه، 14مارس 2004 ، برنده اول شدند و با 164 كرسي در مجلس 350 نفري بعدا دولت ائتلافي را تشكيل دادند. آنان در انتخابات مارس 2008 نيز جايگاه خود را حفظ کردند.
     برخي از مفسران آمريكايي شكست حزب حاكم راست ميانه اسپانيا را در انتخابات 14 مارس 2004 ضربه اي به جورج بوش رئيس جمهوري آمريكا خوانده بودند. مخالفت با حزب حاكم وقت اسپانيا درست از يك سال پيش از انتخابات 2004 كه نخست وزير وابسته به آن حزب در كنفرانس «آزور» به متحدان اروپايي (فرانسه و آلمان) پشت كرد و بر ضد صدام حسين به آمريكا و انگلستان پيوست آغاز شده بود و همان وقت، اسپانيايي ها برضد«ازنار»نخست وزير وقت دست به تظاهرات زده بودند.
     خوزه لويس رودريگز زاپاترو رهبر ميانسال سوسياليست ها پس از نخست وزير شدن «ازنار» را متهم كرده بود كه به بوش خدمت مي كرد، نه اسپانيا. زاپاترو وعده داده بود كه دولت او با دروغ و آدمكشي مبارزه خواهد كرد و در تامين هماهنگي، صلح و تقويت وحدت اروپا گام بر خواهد داشت و اسپانيا را به جايگاهي كه پيش از جنگ عراق در اروپا داشت باز خواهد گردانيد و اگر سازمان ملل امور عراق را به دست نگيرد، سربازان اسپانيا را تا اول ژوئيه از عراق به وطن باز خواهد گردانيد که به اين وعده وفا کرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
پوتين و انتخابات مارس 2004 روسیه
در انتخابات 14 مارس 2004 روسيه، به همان گونه كه انتظار مي رفت، ولاديمير پوتين و در آن زمان 51 ساله 72 درصد آراء روس ها را به دست آورد که تا هفتم ماه می 2008 همچنان رهبر آنان باشد.
    برای انتخابات مارس 2008، چون انتخاب مجدد او براي سومين بار متوالي منع قانون اساسي داشت به جاي خود نامزد معرفي کرده بود (دميتري مِدوديف)، که بعدا اعلام شد با بيش از 70 درصد آراء انتخاب شده بود و اين بار پوتين نخست وزير شد (با تغییر مقام از ریاست کشور به ریاست دولت!) که به اظهار خودش، برنامه هايش تداوم داشته باشد.
    در انتخابات بعدي رياست روسيه فدراتيو، پوتين بارديگر رئيس جمهوري شده است. پیش از این انتخابات، قانون اساسی روسیه بازنگری شده بود و هر دوره ریاست جمهوری شش سال شده است و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
... و جنگ پشت جنگ همچنان ادامه دارد
واشنگتن پست در نيمه مارس 2003 در آستانه حمله نظامي به عراق دست به كار جالبي زده بود؛ خبرنگار فرستاده بود در آسايشگاهاي معلولين جنگهاي دوم جهاني، كره و ويتنام با نظاميان سابق آمريكايي كه سالها در آنجا بسر مي برند در باره جنگ مصاحبه كرده بود كه با هرچه كه اسمش جنگ است مخالفت كرده بودند.
     يكي از اين نظاميان جنگهاي سابق كه « واشنگتن پست» نامش را «آلفرد پو» ذكر كرده گفته بود: در جريان جنگ جهاني اول گفتند كه اين آخرين جنگ است؛ آدمها بالغ شده و آدم بالغ جنگ نمي خواهد و مسائلش را با مذاكره مستقيم و يا از طريق واسطه حل مي كند. بعد از اين جنگ گفتند كه اصول 14 گانه ويلسون و ايجاد جامعه ملل مانع از هرگونه جنگ خواهد شد و مردم با شنيدن آن نفس راحتي كشيدند كه نوبت به جنگ جهاني دوم رسيد. اين بار گفتند كه جنگ با هيتلر «عادلانه و واجب» است. او يك ديوانه است كه به همسايگان چپ و راست آلمان تجاوز نظامي كرده است و بايد در برابرش ايستاد. بعد از اين جنگ هم گفتند كه جامعه ملل دندان نداشت، سازمان مللي كه ساخته ايم شوراي امنيت دارد، از آفت جنگ جلوگيري مي كند و ....
     نمي دانم كه حالا كه اين سازمان داراي دندان است چرا از جنگ حرف مي زنند. جنگ يعني مرگ، ويراني و بدبختي كه آدم اين زمان كه انساني متفكر و چيز فهم و منطقي است زير بار آن نمي رود و اين تظاهرات جهاني که اين روزها (مارس 2003) درجريان است تا با عراق جنگ نشود به همين سبب است.
    
Alfred Pugh

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 16 مارس
 • 597:   در این روز در 597 سال پیش از میلاد مسیح، ارتش امپراتوری بابِل شهر اورشلیم را تصرف کرد.
 • 37:   بعضي از مورخين 16 مارس را روزي مي دانند كه نرون امپراتور ستمگر روم در گذشت.
 • 1536:   ابراهيم پاشا بزرگ وزير عثماني در 45 سالگي به قتل رسيد.
 • 1190:   500 تن از يهوديان انگلستان كه از چندي پيش از اين تحت اذيت و آزار قرار گرفته بودند و در « يورك » به انان پيشنهاد شده بود مسيحي شوند تا نجات يابند دست به خودكشي گروهي زدند.
 • 1912:   سروان البرت بري نخستين فردي است كه باچتر نجات از هواپيما فرود امد.
 • 1931:   جيكوب شيك ماشين ريش تراشي برقي را اختراع كرد.
 • 1935:   مسلح شدن مجدد آلمان آغاز گرديد. در این روز هیتلر با زیرپانهادن قرارداد ورسای (پایان جنگ جهانی اول) و بی اعتنایی به هرگونه اقدام جامعه ملل، دستور اجرای دوباره خدمت وظیفه را صادر کرد تا ورماختWehrmacht احیاء شود و این، آغازی برای جنگ بود که 4 سال بعد روی داد.
 • 1939:   فوزیه 18 ساله دختر فئواد یکم پادشاه وقت مصر در کاخ عابدین قاهره به عقد نکاح محمدرضا پهلوی ولیعهد وقت ایران درآمد. نامزدی این دو در ماه می سال 1938 انجام شده بود. این ازدواج هشت سال طول کشید و به طلاق منجر شد.
 • 1955:   آيزنهاور رئيس جمهوري وقت آمريكا تاييد كرد كه در صورت بروز جنگ با شوروي از سلاح اتمي استفاده خواهد كرد.
 • 1959:   ميان شوروي و عراق يك قرارداد همكاري هاي فني به امضاء رسيد.
 • 1968:   در این روز در روستای My Lai در ویتنام جنوبی وقت 300 تا 500 روستایی ویتنامی از مرد و زن و کودک به دست نظامیان آمریکایی کشته شدند.
 • 1988:   در این روز به دستور صدام حسین رئیس جمهوری وقت عراق حلبچه با سلاح شیمیایی مورد حمله قرار گرفت و هزاران تن از ساکنان آن کشته و هزاران تن دیگر مجروح شیمیایی شدند.
 • 1999:   دادگاههاي چين مكلف شدند كه جز در موارد اختلافات خانوادگي با حضور تماشاگر و علني جلسه محاكمه تشكيل دهند
 • 2003:   سازمان دولتي( آمريكا) پيشگيري از بيماري ها اعلام داشت كه متوسط طول عمر در ايالات متحده افزايش يافته و به 77 سال و 2 ماه و 15 روز رسيده است.
 • 2014:   در این روز و در یک رفراندم، ساکنان شبه جزیره کریمه واقع در دریای سیاه رای به الحاق به روسیه و جداشدن از اوکراین دادند.
 • نامه به مولف
  نامه هاي رسيده
 •   از زمان درج داستان پرغصه روزنامه «سپيده دم» در اين سايت که همچنان در اينجا باقي مانده است نامه هاي فراوان دريافت كرده ايم كه با اي ــ ميل به آنان پاسخ داده شده است، ولي بعضي از آنان انتظار منعكس ساختن نظراتشان را دارند كه در زير يكي از اين نامه ها ـ دريافت شده در مارس 2004 ـ درج شده است. توجه خواهيد داشت كه نامه ها با پيامهاي ارسالي به مولف كه در باره «سايت» است تفاوت دارد. پيامها جداگانه درج مي شود. پروانه "سپيده دم" در تيرماه 1959 به نام نگارنده صادر ولي هنگام درخواست تجديد آن، مرا واجد صلاحيت ندانستند که مکاتبات در اين زمينه از سال 1371 (1992) ادامه دارد.
      
       نامه اي درباره سپيده دم در نيمه مارس 2004
      
  دادگاه را فراموش نكن

      "... تحصيلات من در رشته حقوق قضايي است، اما شغل ديگري دارم. ماجراي «سپيده دم» را زماني در روزنامه ايران و اخيرا در سايت تاريخ خواندم. داشتن اين نشريه بدون چون و چرا حق شما است. توصيه مي كنم كه دنبال آن را رها نكنيد كه يك گذشت از حق است. يك وكيل انتخاب كنيد كه برود از طرف شما به دادگاه دادخواست دهد و بابت اين همه سال و اتلاف عمر تقاضاي غرامت سنگين كند. اين غرامت را دقيقا محاسبه و ارقام آن را تعيين كنيد. به وكيل هم بگوييد كه زياد عجله نداريد فقط مي خواهيد كه قضيه زنده بماند. به شما اطمينان مي دهم كه يك روز پروانه و غرامت را خواهيد گرفت.".
      مخاطب اضافه کرده است: "به نظر من با خروج دوم خردادي ها از صحنه كه مردم در انتخابات اخير [سال ارسال نامه] آنها را رد كردند و از ريشه زدند، شما و ديگران به حق خود خواهيد رسيد. اين جماعت برخلاف آن چه را كه وانمود مي كردند همه منابع و امكانات مملكت را براي خودشان مي خواستند. من شخصا شاهد تنگ نظري هاي آنها بوده ام، شما قبول كنيد و صبر پيشه سازيد.".
      
  موفق باشيد

 •  

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com