Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
13 اوت
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 13 اوت
ايران
پايان حكومت غزنويان بر ايران خاوري ـ نتایج حکومت 155 ساله غزنویان بر ایران خاوری: تجزیه هند و رونق شعر فارسی
13 آگوست سال 1152 علاء الدين غور با تصرف غزنه [شهری در افغانستان کنونی] به عمر حكومت 155 ساله غزنويان بر ايران خاوري پايان داد. حد غربي حكومت غزنويان بر ايران، ايالت ري بود. غزنویان نخستین دسته از طوایف تُرک زبان بودند که به ایران زمین مهاجرت کرده بودند.
    
سلطان محمود

اوج قلمرو غزنويان، در زمان سلطان محمود بود كه هند جنوب غربي را هم در چند تعرض متصرف شده و تا ساحل اقيانوس هند پيش رفته و معبد مهم هندوان در شهر سومنات (ايالت گجرات) هند را ويران ساخته بود. اگر اين حملات نظامی سلطان محمود غزنوي به هندوستان صورت نگرفته بود، امروز كشوري به نام پاكستان مركب از مسلمانان هندوستان و ایجاد آن تنها به دليل تفاوت دين! وجود نداشت. پاكستان 14 آگوست 1947 درست795 سال پس افتادن غزنه به دست غوريان) به وجود آمد. سلطان محمود انگیزه حملات نظامي خود به هند را ترويج اسلام اعلام كرده بود، ولي بيشتر مورخان انگيزه اصلي او از اين حملات را كسب زر و عمدتا با غارت معابد هندوها نوشته اند. مهمترين كار سلطان محمود كه باعث بقاي شهرت او شده است؛ توجه به ادباء و دانشمندان بود كه با آنان جلسات ديدار منظم داشت وبا اینکه زبان نیاکان او تُرکی بود، شعراء را تشويق و دلگرم به سرودن شعر فارسي مي كرد و ادبيات فارسي در زمان او رونق گرفت.
    فردوسي كه تنها به خاطر وطنش و عشق به ايرانيان و نه چشمداشت ديگري، شاهنامه (تاريخ منظوم ايران باستان) را سرود و در سال 1025 ميلادي فوت شد در زمان سلطان محمود مي زيست و در زادگاه خود، توس، زندگي مي كرد.
    به باور مورخان، جهاني شدن شهرت سلطان محمود و دودمان غزنوي باعث شد كه از آن پس در هر گوشه از جهان توجه پادشاهان و اميران به مؤلفان، شاعران و هنرمندان ـ تنها به خاطر باقي ماندن نام خودشان از طريق كارهاي آنان افزايش يابد و از اين رهگذر ادبيات و هنر نيز رونق يافت كه در عصر حاضر از اين لحاظ، مطبوعات جاي شاعران و مؤلفان قديم را گرفته اند و مقامهاي تراز اول هر كشور مي كوشند كه شماري هر چه بيشتر از مقاله نگاران و اصحاب قلم را در كنار خود داشته باشند و يا دست كم اسباب رنجش آنان را فراهم نكنند و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
«کرمان» 107 سال پیش دارای روزنامه شد و اندکی بعد دارای 5 روزنامه و دو مجله ـ کرمان باستانی در یک نگاه
یک ماه پس از افتادن تهران به دست مشروطه طلبان بختیاری، گیلان، مازندران، افراد یپرم خان ارمنی و سایر دمکراسی خواهان و پناه بردن محمدعلی شاه قاجار به ساختمان تابستانی سفارت روسیه در زَرگنده (قُلهَک) و انتخاب پسر 13 ساله اش از سوی کمیسیون 28 نفره به پادشاهی و تعیین نایب السلطنه، شهر کرمان دارای روزنامه شد ـ به نام روزنامه اعتبار. ناشر این روزنامه محمدحسن طلبه و سردبیر آن میرزاغلامحسین بود.
    در پی شکست نیروهای دولتی از مشروطه طلبانِ مسلح در «بادامَک» و ورود مشروطه طلبان به تهران از دروازه بهجت آباد در 23 تیرماه 1288 (جولای 1909) و روز بعد (24 تیرماه) با تسلیم شدن سرهنگ لیاخوفِ روس فرمانده قزاق های دولتی، پایتخت ایران از کنترل دولت خارج شده بود.
    با پیروزی دمکراسی خواهان، دو گروه سیاسی (عملا دو حزب) اعتدال و دمکرات پا به میدان فعالیت گذاشتند و زمینه برای انتشار نشریه غیر دولتی آماده شده بود.
    پس از انتشار روزنامه اعتبار، شهر باستانی کرمان در اندک مدتی دارای 5 روزنامه و دو مجله شد. درصد جمعیت باسواد کرمان در آن زمان، پس از تهران بیش از شهرهای دیگر ایران بود. کرمان که به رغم از دست دادن بندرعباس هنوز بزرگترین استان ایران به لحاظ وسعت است در کتیبه داریوش بزرگ و کتاب های هرودوت و استرابو توصیف شده است. در زمان ساسانیان، استاندار کرمان را «شاه» می خواندند (کرمانشاه) و بهرام ساسانی که بعدا به عنوان بهرام چهارم (بهرام گور) شاه ایران شد قبلا شاه (استاندار) کرمان بود. کرمان یک استان خودکفای ایران است. از زمان کوروش بزرگ تا پایان عهد ساسانیان، کرمان بیشتر ساز و برگ ارتش ایران را تأمین می کرد. کمبوجیا (کمبوجیه ـ کامبوزیا) در لشکر کشی به مصر، داریوش بزرگ در لشکرکشی به اروپا و منطقه دریای سیاه، اشکانیان و ساسانیان در جنگ با رومیان سپاه کرمان را بکار برده بودند و خسروانوشیروان با فرستادن نیروهای نظامی کرمان از طریق دریا به یمن حبشی ها را از این سرزمین بیرون راند. کرمانیان که بزرگترین آسیب را از آغامحمدخان قاجار دیدند در مبارزه برای کسب استقلال و حاکمیت ایران به یعقوب لیث کمک حیاتی کردند. جنایت آغامحمدخان به کرمانیان در تاریخ بشر بی سابقه است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اخطار حجت الاسلام خسروشاهی رئیس هیات امنای بنیاد مسکن درباره خانه های خالی تهران، شش ماه پس از انقلاب و ...
22 امرداد 1358 (11 آگوست 1979) روزنامه های تهران اظهارات هادی خسروشاهی (حجت الاسلام) رئیس هیات امنای بنیاد مسکن را منتشر کرده بودند که گفته بود اگر در تهران، صاحبان خانه های خالی حاضر نشوند آنهارا اجاره دهند و یا بفروشند، ما این ساختمانها را شناسایی می کنیم، به اجاره می دهیم و یا می فروشیم. بنیاد مسکن تحمل نخواهد داد که در تهران خانه خالی وجود داشته باشد و مردم بدون جا و مسکن باشند. دستور آماربرداری از مساکن خالی داده شده است.
    «کتیرائی» وزیر مسکن و شهرسازی وقت در واکنش خود نظر دیگری را مطرح ساخته بود و حقوقدانان گفته بودند که دولت ضامن حفظ اموال اتباع است و فقه اسلامی برای مالکیّت افراد احترام قائل است (نمی شود در املاک مردم بدون رضایت و اجازه مالک دخل و تصرف کرد). در موارد متعدد، خانه اضافی حاصل عُمر و زحمات یک فرد است و گرفتن و فروختن نه تنها باعث خشم و خصومت طولانی و مادام العمر می شود بلکه هرگونه اقدامی در این زمینه نیاز به وضع قانون علیحده (جداگانه) و برپایه این قانون، حُکم دادگاه صالحه دارد.
    این اظهارات خسروشاهی و بعدا قاعده اراضی موات (زمین های بدون استفاده) و ضابطه یک فرد «یک خانه و یک آپارتمان» سبب شد که در ایران دهها هزار نفر خانه و زمین خودرا به بهای بسیار ارزان بفروشند و یا از دست بدهند و بعدا از این شتاب خود دچار پشیمانی مادام العمر شوند.
    عُمر این تصمیمات طولانی نبود. باوجود این، کابوس خالی گذاردن خانه، سندسازی و ... هنوز بسیاری از ایرانیان را ترک نگفته است. آنان که در آن زمان، خانه ها و زمین هارا به آن ارزانی خریدند، در دهه های اخیر به هزار تا دو هزار برابر گرانتر فروختند، و بعضا مهاجرت کردند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
پايان يك تمدن باستاني با بكار بردن چند صد تفنگدار
تمدن باستاني درخشان آزتك: معبد ــ بقاياي عمارات ــ مجسمه سازي ــ صور فلكي ( زودياك ) و محاسبه تقويم


     هرناندو كورتز Hernando Cortez افسر اسپانيايي روز 13 آگوست سال 1521 ميلادي با تصرف مجدد شهر تنوچتيتلان Tenochtitlan (مكزيكوسيتي امروز) به عمر امپراتوري متمدن آزتك Aztec در مكزيك كه در زمينه علم و هنر پيشرفت چشمگير داشت پايان داد. برتري اسپانيائي ها در جنگ با بوميان مكزيك، تنها اسلحه آتشين آنان بود.
    كورتز (صرفا با هدف به دست آوردن طلا و نقره، و زمين براي استقرار جمعيت اضافي اروپا و به بيگاري كشاندن بوميان) با چند صد تفنگدار و تعدادي توپ ارتش دهها هزار نفري آزتكها را شكست داده بود!. مبدأ تقويم مكزيك باستان كه دست كمي از تمدن آسياي غربي نداشت از 13 اوت سال 3114 پيش از ميلاد آغاز مي شود و اين تقويم و آثار ابنيه باستاني مكزيك محفوظ مانده و هويت اين ملت است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که «آتاتورك» رئيس جمهوري ترکيه شد
ژنرال مصطفي كمال پاشا 13 آگوست 1923 به سمت نخستين رئيس جمهوري تركيه انتخاب شد. تركيه نامي است که بر باقيمانده از امپراتوري عثماني گذارده شده است. كمال پاشا به خاطر خدماتي كه به ملت تركيه كرده بود لقب «آتا ترك = آتاتورک» گرفت. تغيير الفباي ترکيه از عربي به لاتين که داراي حروف «صدادار» است و تلفظ ها يکسان شده است از خدمات اوست. ديگر از خدمات او، قراردادن پاسداري از قانون اساسي ترکيه بر عهده ارتش است، بنابراين نقض اصول اين قانون کار دشواري است. اگر مصطفي کمال و چند همقطار و همفکر او نبودند و در برابر فاتحان جنگ جهاني اول مقاومت مسلحانه نمي کردند امروز کشوري به نام ترکيه وجود نداشت. فاتحان جنگ جهاني اول با خاطرات 465 ساله خود از امپراتوري عثماني، کمر به حذف بقاياي آن بسته بودند. عثماني در جريان جنگ جهاني اول، متحد آلمان بود و شکست خورد و متصرفات عربي آن جز سوريه و لبنان از آن انگلستان شد. سوريه و لبنان سهم دولت فرانسه شده بود.
مصطفي كمال (اتاتورك) در لباس افسري ارتش عثماني

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
آغاز تعرّض 300 هزارنفری ژاپن به شانگهای چین
ارتش امپراتوری ژاپن 13 آگوست 1937 تعرض به شهر بندری بزرگ شانگهای چین را با سیصد هزار سرباز، 500 هواپیما، سیصد تانک و 1800 توپ آغاز کرد. آتش توپهای 130 ناو و ناوچه ژاپنی نیز از این تعرض پشتیبانی می کرد. نبرد خیابانی دو نیرو سه ماه و 13 روز طول کشید و شانگهای سقوط کرد. در این نبرد یکصد تا دویست هزار نظامی چینی کشته شدند. چینی ها با سلاح سبک دفاع می کردند. آنان هنگام آغاز تعرض تنها 16 تانک در اختیار داشتند. با وجود این موفق شده بودند که نیمی از تاسیسات صنعتی شهررا از آنجا منتقل کنند. تعرض دوم ژاپن به چین از سال 1931 آغاز شده بود. ژاپنی ها پس از تصرف شانگهای، به 22 شهر دیگر چین تعرض کردند و در برخی از این شهرها قتل عام براه انداختند. تعرض در سال 1945 پایان یافت.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زادروز فيدل كاسترو
کاسترو در هشتادمين زادروز ـ وي در اين روز (13 آگوست 2006) در بيمارستان بود
13 آگوست، زادروز «فيدل كاسترو» رهبر انقلاب كوبا است ـ مردي كه پنج دهه در برابر دولت واشنگتن ايستاد و شكست نخورد. وي که در اين روز در سال 1927 به دنيا آمده است در سال 1959 رهبري كوبارا به دست گرفت و در اين كشور نظام سوسياليستي برقرار كرد.
    فيدل کاسترو در پي يک عمل جراحي دستگاه گوارش، از 31 جولای 2006 اختیارات حکومتی خودرا تفویض کرد و از 24 فوریه 2008 بازنشسته شده است، وی پس از بازنشسته شدن از امور دولتی به نوشتن مقاله و دادن اندرز روی آورد. مقالات او پس از انتشار در یک روزنامه دولتی در هاوانا، در رسانه های بزرگ جهان نقل می شد و مایه تفسیر قرار می گرفت. سران ملل بویژه کشورهای لاتین قاره آمریکا برای دیدار او و گرفتن اندرز پی در پی به هاوانا می رفتند. در پي بازنشسته شدن فيدل، رائول کاسترو با راي مجمع ملي کوبا بر جاي برادر نشسته است.
     كوباييان 13 آگوست 2006 هشتادمين زادروز كاسترو را بدون حضور وي كه در بيمارستان بستري بود به صورتي محدود جشن گرفتند. 13 آگوست 2006 کاسترو در پيامي به هموطنانش اطمينان داده بود که وضعيت مزاجي او رو به بهبود مي رود و مراسم تولد او موکول به دوم دسامبر شود که در عين حال سالروز بازگشت او از تبعيد به وطن و آغاز قيام مسلحانه است. روزنامه هاي کوبا با اين پيام دو عکس از کاسترو را چاپ کرده بودند که در بيمارستان برداشته شده و يکي از عکس ها، اورا در حال مکالمه تلفني نشان مي داد (عکسي که در سمت چپ ـ بالا درج شده است). اين عکس که کاسترو را با نشاط و سرحال نشان مي دهد چند روز پس از آن برداشته شده بود که رسانه هاي آمريکا با لحني شادمانه خبر از بيماري شديد، تفويض اختيارات و احتمال قريب الوقوع بودن فوت او داده بودند. او 31 جولاي 2006 در بيمارستان بستري شده بود. کاسترو يكي از شخصيتهاي مهم معاصر در جهان است که از آغاز قرن بيستم طولاني تر از هر فرد ديگر، بر يک کشور رهبري کرده است.
     فيدل کاسترو در طول زمامداري خود موفق شده که بهترين روش آموزش و پرورش و درمان رايگان و بازنشستگي عمومي درجهان را در كوبا پياده كند و يكي از مخالفت هاي دولت واشنگتن با او، در باطن همين نظام درمان رايگان است كه امر درمان در آمريكا مطلقا غير دولتي و گرانتر از همه كشورهاست. در هرحركت انتقادي از وضعيت گراني درمان در آمريكا، منتقدين روش درمان در كوبا را به رخ مقامات واشنگتن مي كشند.
    
کاسترو پس از انقلاب


    
دكتر كاسترو در دوران مبارزه مسلحانه ـ در عكس، چه گوارا و دو همرزم ديگر كاسترو ديده مي شوند


    
این عکس فیدل کاسترو در جولای 2015 از او گرفته شده بود

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زنان آلماني در انگلستان کارگر شدند
دولت انگلستان كه بر اثر جنگ جهاني دوم دچار كمبود كارگر شده بود 13 آگوست سال 1947 بيست هزار زن آلماني را از منطقه اشغالي آمريكا در آلمان به انگلستان كوچانيد تا در كارگاههاي اين كشور مشغول به كار شوند. اين زنان در زماني به انگلستان انتقال يافتند که آلمان براي ترميم خرابي هاي ناشي از جنگ به کارگر نياز مبرم داشت و سرانجام مجبور شد که با مهاجرت کارگران از ترکيه و بلغارستان موافقت کند که بسياري از آنان از همان زمان در آنجا مانده اند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قضيه ديوار برلين و فریبی که روس ها خوردند
بخشي از ديوار برلين در 1962


    سيزدهم آگوست 1961 ساختن ديوار برلين آغاز شد. دولت کمونيست آلمان شرقي که از تشويق غرب به فرار اتباع خود به آلمان غربي و تبليغات منفي که به دنبال داشت خسته شده بود تصميم به کشيدن اين ديوار سيماني گرفت که 27 سال پا برجاي ماند. برليني ها بامداد 13 آگوست 1961 كه براي رفتن به كار از خانه هاي خود بيرون آمده بودند متوجه سيمهاي خادار سراسري شدند كه شبانه شهر برلين (پايتخت دويچ رايك = امپراتوري آلمان) را به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم كرده بود. بعدا اين ديوار سيمي به ديوار بتوني تبديل شد و کار برچیده شدن آن که مقدمه تامین وحدت آلمان قرارگرفت نهم نوامبر 1989 آغاز شد. آلمان تا زمان بیسمارک (نیمه دوم قرن 19) وحدت نداشت و دولت پروس به پایتختی برلین ارشدیت داشت. غرب در طول جنگ سرد دو بلوک وقت، از قضيه ديوار برلين بهره برداري تبليغاتي فراوان کرد.
     در هفته اي كه به 12 آگوست 1961 ختم شده بود 12 هزار و پانصد تن از اتباع آلمان شرقي (بيش از هر هفته ديگر) از طريق برلين به آلمان غربي و سه دولت غربي مستقر در آنجا پناهنده شده بودند. در آن زمان، رسانه هاي غرب دفاتر بزرگ در برلين غربي و هنگ كنگ مستقر ساخته بودند تا فرار از چين و آلمان شرقي را هرچه تمامتر بزرگ كنند.
    نظامیان روسیه از بهار سال 1945 که برلین را تصرف کرده بودند تا زمان فروپاشی شوروی در شرق آلمان مستقر بودند که دولت مسکو با گرفتن وعده هایی از غرب که به آنها عمل نشد، نظامیان خودرا از شرق آلمان و اروپای مرکزی و جنوب شرقی خارج ساخت که ناتو جای آنهارا گرفت و حتی در بالتیک شوروی سابق و در همان پایگاههایی که روسیه ساخته بود مستقر شده است!. روس ها به بهای 27 میلیون کشته برلین، شرق آلمان و ... را گرفته بودند و .... جمع کشتگان اتحاد جماهیر شوروی در جریان جنگ جهانی دوم 35 میلیون تَن بود که 8 میلیون نفر از آن غیر روس بودند. با توجه به اینکه جمعیت کنونی روسیه 142 میلیون نفر است و با احتساب روس های ساکن سایر جمهوری های جدا شده 185 میلیون، هر خانواده 5 نفری روس یک کشته داده است، بدون دریافت غرامت از مهاجم و بازماندگان مهاجم!.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زندان با اعمال شاقه، بدن نلسون ماندلا را ضعيف کرد و مسلول شد ولي پس از پيروزي انتقام نگرفت
13 آگوست سال1988 نلسون ماندلا كه به بيماري سل ناشي از تضعيف بدن بر اثر ماندن طولاني با شرايط بد در زندان و تحمل اعمال شاقه مبتلا شده بود، از زندان به بيمارستان منتقل شد، زيرا خبر بيماري او به خارج از زندان درز كرده بود و دولت اقليت سفيد پوست آفريقاي جنوبي که تحت فشار افکار جهانيان قرار گرفته بود راهي جز موافقت با انتقال او به بيمارستان نداشت.
    ماندلا زنده ماند و پيروز شد و اين بار نوبت او بود كه دولت سفيد پوستان را به تاريخ بسپارد و عملا مدفون سازد. ماندلا پس از پيروزي انتقام نگرفت، هيچکس به خاطر کارهاي گذشته اش تعقيب و مجازات نشد و به همين سبب کشور آسيب نديد و خود او محبوب جهانيان شد. ماندلا که 18 جولای 1918 به دنیا آمده بود پنجم دسامبر 2013 درگذشت. وی از 1994 تا 1999 رئیس جمهوری آفریقای جنوبی بود..
ماندلا در زمان پيروزي

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
کناره گيري فرماندار همجنس باز نيوجرسي (آمريکا)
تيتر و عكس صفحه اول شماره جمعه 13 آگوست 2004 روزنامه هاي آمريكا كناره گيري فرماندار انتخابي و 47 ساله نيوجرسي از اين سمت بود. وي پنجشنبه بعد از ظهر در حالي كه همسرش «دينا» در كنارش ايستاده بود و دست در دست هم داشتند در يك مراسم رسمي و در برابر دوربين هاي تلويزيوني گفت كه او «همجنس باز و يك همجنس باز آمريكايي» است و چون نمي خواهد كه از اين بابت به امور ايالت آسيب برسد، و صحنه رسوايي و هياهوي سياسي قرار گيرد كناره گيري مي كند. وي گفت كه مي داند عمل او خلاف اخلاق و پذيرفتني براي بسياري از مردم نيست.
    جيمز مك گريوي كه از حزب دمكرات است تاريخ كناره گيري خود را 15 نوامبر2004 (13 روز پس از انتخابات آن سال) قرار داده بود تا بتواند در طول مبارزات رياست جمهوري، از «جان كري» نامزد وقت آن حزب جانبداري كند.
    تعجب در اينجاست كه مك گريوي با داشتن آن عادت، دو بار ازدواج كرده و داراي دو فرزند است.
جيمز مک گريوي (فرماندار انتخابي مستعفي) و همسرش «دينا»

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
خشونت پليس آمريکا ـ به مايك والاس روزنامه نگار معروف هم دستبند زده شد!
مايک والاس

دستگيري «مايك والاس» روزنامه نگار كهنسال و معروف آمريكايي نمونه اي است از خشونت پليس آمريكا كه در اين كشور امري عادي است و به صورت يك عادت در آمده است و در سال های اخیر، از اخبار روزانه رسانه ها.
    دستگيري مايك (متوفی در هفتم اپریل 2012 در نود و چهار سالگی) 12 آگوست 2004 در شهر نيويورك صورت گرفت. والاس براي صرف غذا در يك رستوان نيويورك، با ليموزين (اتومبيل سواري كرايه اي با راننده) به آنجا رفته بود ولي در منطقه رستوران جاي پارك كردن نبود.
     پليس خواست به راننده كه در انتظار «جا» متوقف شده بود و گاهي هم جلو و عقب مي رفت ورقه دادگاه و جريمه بدهد كه والاس واسطه شد و گفت كه اتومبيل پارك نكرده، راننده از آن خارج نشده و در حال حركت است و نمي توان به آن ورقه جريمه «دوبله» داد كه مامور مايك را به اتهام «حالت تهديد نسبت به پليس» و «ممانعت از اجراي قانون» دستگير و دستبند زد و به قرارگاه خود برد. با اين كه والاس به مامور گفته بود كه دستنش آرتروز دارد و دردناك است؛ به او ستبند زده بود. مامور اشاره كرده بود كه مايك را شناخته است ولي نسبت به شهرت عمومي او اعتنا نمي كند. شهردار نيويورك كه مانند ساير شهرهاي آمريكا بر پليس هم رياست فائقه دارد اين عمل مامور را واكنش اضافي و قدرت نمايي غير ضروري خوانده، نوعي عقده دانسته و گفته است كه اگر «مايك» يك تهديد است؛ پس من هم تهديد هستم.
    همان شبِ روزي كه مايك والاس (به خاطر هيچ) دستگير شده بود (12 آگوست 2004) شبكه هاي تلويزيوني آمريكا خبر دستبند زده شدن به اورا پخش كرده بودند تا درسي براي پليس و مقامات دولتي باشد كه اجازه ندهند ماموران از خود، واكنش بيش از حد نشان دهند.
     مايك در آگوست 2004 به رغم كهولت همچنان به كار گزارشگري براي مجله تلويزيوني سيكستي مينيتس شبكه سي. بي. اس. ادامه مي داد و دو سال بعد اعلام بازنشستگي كرد. با وجود اين، در آگوست 2006 به تهران رفت و با احمدي نژاد رئيس جمهور وقت مصاحبه كرد كه اين گفت و شنيد 13 آگوست همين سال از آن شبكه پخش شد.
     مايك در طول عُمر روزنامه نگاري اش، عمدتا يك ژورنالیست اينوستيگيتيو بود و پسر او کریس والاس (متولّد 1947) جای پدر را در تهیه گزارش های تلویزیونی اینوستیگیتیو، نوشتن تفسیر تلویزیونی و پخش نظرات درباره یک موضوع روز گرفته است و عمدتا با شبکه فاکس نیوز همکاری دارد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 13 اوت
 • 1868:   در کشور پرو واقع در آمريکاي لاتين زلزله روي داد و بيش از 25 هزار تن را کشت.
 • 1899:   آلفرد هيچکاک سازنده انگليسي فيلم سينمايي متولد شد و 81 سال عمر کرد.
 • 1907:   نخستين تاکسي در تاريخ جهان در شهر نيويورک اغاز بکار کرد.
 • 1960:   سرزمين آفريقايي چاد که مستعمره فرانسه بود استقلال يافت.
 • 1960:   مکالمه دو طرفه تلفني از طريق ماهواره بالوني «ايکو ـ 1»عملي شد. •  

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com